Jump to content

intrebare despre frane BMW E12


Recommended Posts

Problema mea e in felul urmator:

vreau sa pun discuri ventilate pe fata. La Augsburg mi-au zis ca daca vreau discuri ventilate trebuie sa schimb si etrierii, ca aia pt discurile ventilate au 4 pistoane, si sunt mai late (aici sunt de acord :blink: )

m-am uitat si pe ETK si intradevar pt modelul meu de BMW de serie sunt etrieri fara 4 pistoane (cu 1 sau 2 cred)

DAR EU AM ETRIERE CU 4 PISTOANE PE FATA

E posibil sa fi fost puse din greseala?

problema 2 - caut o punte cu discuri de spate fara diferential.

Link to comment
Share on other sites

E12 a fost platforma utilizata si pentru Seria 6 E24 pana prin 1982, cand Seria 6 a fost modificata pentru a prelua mecanica de pe E28.

Dat fiind ca pe Seria 6 au fost, pe fata, numai discuri ventilate, iar pe spate discuri pline sau ventilate, in functie de model, incearca sa cauti piesele pentru Seria 6 E24 pana in 1982 - se vor potrivi exact pe E12. Sigur, conditia este ca sa iei "kit-uri" (seturi de piese care se imperecheaza unele cu altele).

Cat despre etrierele pe care le ai deja pe E12, vezi ce part number au si incearca sa afli daca nu cumva sunt preluate de pe un Serie 6.

 

Mai mult, cred ca este posibil (nu sunt sigur!) ca multe componente sa se potriveasca de la Seria 7 E23, cel putin variantele de pana in 1982. Sa gasesti piese de E24 mai vechi de 1982 este foarte greu, dar E23-uri vechi mai sunt pe ici pe colo. Si imi imaginez ca preturile la piesele din dezmambrari costa o nimica toata. Chiar daca nu ai de gand sa folosesti piese de la dezmembrari, poti sa le incerci pe acestea, daca se potrivesc la E12., apoi sa comanzi piese noi / reconditionate.

Link to comment
Share on other sites

bei part number cu mine nu vb nu ma bagi in seama deloc vad

nu a pus nimeni din greseala 4 etrieri pe masina ta asa vine din fabrica se vede ca nu o cunosti ti am zis ca daca ai nevoie sa apelezi la mine:((((( kpb u meu :blink: in fine poti sa pui discuri ventilate pe fata da nu tre sa schimbi etrieri stiu eu ca am mai facut da cred ca nu te ntereseaza.si apropo ca sa te mai plictisesc putin am si punte spate cu discuri ventilate numai ca s fisurate ambele discuri

ha ha ha si e si d evanzare fara dif ca am vandut dif.dupa cum stii am una intreaga care era soru lu kpb:PP hihi hi vrei piese si sa faci modificare la frane mai vb .si apropo nu merita sa le iei noi adica intr un fel e bine dar la sh e mai subtire si au acelsi randament acuma tu stii .si la puntea spate tot sh poti sa iei .singurul lucru care e nasol la puntea mea spate e ca sunt tablele de protectie pt disc duse si etrieri blocati se face si asta o zi de munca.puntea este de 525 si trebuia sa o pun pe kpb dar nu am mai ajuns.a aaa si mai am si bara stabilizatoare spate :PPP si placute noi germany.hi hi hi te am prins .pa pa

Link to comment
Share on other sites

kpb u meu

 

sa lamurim odata - acum e al MEU

am eu sa iti si reprosez ceva dar o sa ti-o spun in particular sa fii mai atent pe viitor.

in ce priveste puntea spate .....intr-adevar m-ai prins. Asta daca o dai la un pret rezonabil.

 

bei part number

 

asta ce a vrut sa insemne?

 

cu mine nu vb nu ma bagi in seama deloc vad

 

cred ca trebuie sa iti verifici PM-ul de pe 4tuning si sa vezi cand mi-ai dat tu ultimul mesaj si cand ti l-am dat eu. Si vorbim de mesaje coerente, ca am primit odata un mesaj de la tine cu o fraza din care nu am inteles nimic. deci am tras concluzia ca poate nu mai vrei sa vb cu mine.

 

daca e totul OK eu zic sa o luam de la inceput. pe mine chiar ma intereseaza date despre masina.

Link to comment
Share on other sites

si apropo daca te uiti vreodata in ETK (program BMW exclusiv pt piese) ci cauti dupa seria sasiului ai sa vezi ca masina asta nu avea etrierii astia din fabrica. erau optionali cu discurile ventilate.

dar asta e mai putin important

important e ca m-ai lamurit cum e cu discurile.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ma omori eu nu am mai intrat in partea cealalta de juma de an cred nici nu mai stiu parola:PPP si lasa ca asa vine masina din fabrica nu mai ma suci tu.sunt aceiasi etrieri numai ca aia pt ventilate au ceva in plus o chestie minora.si aia sunt etrieri tai .si poti sa reprosezi ce vrei masina aia era o caruta eu fara bani am incercat sa o fac cat mai draguta si functionala SINGUR.daca stii cum e sa faci tot singur sa schimbi cutie sa faci modif sa pui cutia le loc sa faci franele de la zero...sa desfaci masina pt vopsit sa o montezi la loc.doar nu crezi ca s robot si aia mai uita sa stranga suruburi.si vii sa iei alea sau nu??stiu ca e al tau :PP asa mi place mie sa zic kpb u meu:PP
Link to comment
Share on other sites

hi hi, m-am uitat pe poze si mi-am dat seama ca acum un an si vreo 4 luni am vrut sa cumpar KBP-ul :) Am fost super incantat de masina, dar m-a speriat faptul ca avea motorul schimbat si eu eram varza, nu mai pusesem mana pe o bujie in viata mea. Rupea cand intra a doua camera de carburatie. COObra, s-o stapanesti sanatos! Sa inteleg ca tu ai luat-o apoi, sau de la tine am vrut s-o cumpar?

 

P.S. Nu pune la inima tot ce debiteaza interceptorul. Asa e el, exploziv :). E unul din putinii care cand face un lucru il face cum trebuie si nu-ti usuca buzunarele. De fapt te cam trimite sa le usuci la magazinele de piese, dar nici atunci nu-l ascult :blink:

Link to comment
Share on other sites

hi hi, m-am uitat pe poze si mi-am dat seama ca acum un an si vreo 4 luni am vrut sa cumpar KBP-ul

 

cred ca de la Dan ai vrut sa o cumperi si cerea pe ea 1500 euro daca nu ma insel

 

m-a speriat faptul ca avea motorul schimbat

 

s-a rezolvat la RAR :blink:

avea totusi o mica problema.....lipsea o litera cica de pe seria motorului (asa zic ei eu nu am verificat)

adica nu de pe serie...de la tip. in loc de m20b20 la mine se pare ca scrie m2020

nu m-am uitat inca sa verific.

merge foarte bine pt varsta ei

mai are rugina pe ici pe colo ca de e din 79 (tre sa ajung la tinichigerie odata si odata), mecanica e ok.

eu sunt multumit de ea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.