Jump to content

BMW Navigation Pro 2009-2


Recommended Posts

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu dar a fost mai usor de cartografiat decat Romania

 

 

Dupa ce au bombardat rusii Groznai nu mai e mai nimic de cartografiat. Un camp si niste blocuri.

 

O porcarie. Eu inca ma lupt cu astaia de la bmw pentru BMW online care nu merge in Romania desi e o chestie foarte simpla.

Link to comment
Share on other sites

... si in urmatorii 30 de ani <_<. Problema nu este cu drumurile dintre orase ci la strazile din mediul urban. Aici este un haos si o harababura in sensul ca numerele la multe strazi nu corespund cu realitatea. In momentul cand Navteq-ul (ce vinde harti firmei ce face softul de navi pt BMW) zice ca are si Romania ... trebuie sa aiba si orasele cu strazi si numere. Daca sunt f multe numere gresite au multe reclamatii si acest lucru este in afara standardelor de calitate Navteq (oferirea de harti care nu includ informatii reale despre o adresa). Concret stiu o adresa (Bulevard si numar) dintr-un mare oras din Romania care din decembrie 2005 nu a fost corectata in IGO. De atunci au aparut cam 18 variante de harti (Igo My way 2006 si acum iGO8) si greseala tot a ramas. Pai daca dupa 18 updateuri tot persista o greseala .... va dati seama ca aia de la Navteq tre sa caste ochii in patru cand cartografiaza.

 

Asteptam si varianta Business 2009-02.

Link to comment
Share on other sites

Am verificat si eu 2009-2, harta pentru Romania este identica cu cea din versiunea 2009-1 adica are doar drumurile principale. La prima vedere au fost adaugate tarile din fosta Iugoslavie, Serbia si Muntenegru la nivel de strazi principale iar Croatia si Slovenia aproape complet, a aparut Albania cu strazile principale si s-a imbunatatit acoperirea pentru Grecia care acum este spre 100%, inclusiv principalele insule. Nu sunt modificari la Bulgaria, Moldova si Ucraina, si a fost adaugata Rusia cu Moscova acoperire 100%. Pentru Europa de Vest care oricum era acoperita in totalitate s-au mai adaugat POI-uri iar la hata Portugaliei a fost adaugata Madeira. Edited by neo_andersson
Link to comment
Share on other sites

... si in urmatorii 30 de ani <_ problema nu este cu drumurile dintre orase ci la strazile din mediul urban. aici un haos si o harababura in sensul ca numerele multe strazi corespund realitatea. momentul cand navteq-ul vinde harti firmei ce face softul de navi pt bmw zice are romania ... trebuie sa aiba orasele numere. daca sunt f numere gresite au reclamatii acest lucru afara standardelor calitate navteq care includ informatii reale despre adresa concret stiu numar dintr-un mare oras decembrie a fost corectata igo. atunci aparut cam variante my way acum igo8 greseala tot ramas. pai dupa updateuri persista .... va dati seama aia tre caste ochii patru cartografiaza.>

 

Asteptam si varianta Business 2009-02.

 

Asta nu este o scuza. Puteau pune un coment pe cutie ca pt Romania nu garanteaza numarul la casa. Sunt localitati intregi care lipsesc. Orase care lipsesc. Hai ca sunt unele gresite dar cand lipseste orasul NU AI SCUZE !!!

 

Professional 2009-2 cu drumuri principale in ro de unde se poate lua?

Link to comment
Share on other sites

Nu exista nici o tara care sa nu aiba numerele la case exacte. Sunt 3 variante ale unei harti:

 

1. Are drumurile principale (lucru ce se specifica)

2. Nu are nimic

3. Are tot (acoperire 100 % sau aproape de acest procent).

 

Mai sus am explicat si motivele.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nu vor sa bage multe zone din Romania. Tocmai am intrat pe site-ul Navteq si am vazut ca TgMures-ul e destul de bine detaliat (pe 2009-01 avea numai 50 de strazi) si de asemenea sunt cartografiate si alte orase din tara care nu le gaseau pe navi 2009. Urmeaza sa incerc si DVD-ul tocmai luat de pe torent 2009-2.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ma uit eu mai tarziu pe la rusii aia sa vad ce au mai scris acolo, trebuie sa mearga cumva

 

 

Nu merge din pacate pe un single layer. Chiar si versiunea modificata (din care s-au scos limbile suplimentare si a ramas doar engleza) are 4.58 GB si nu pote fi scrisa pe un SL care are doar 4.38 GB utili. Chiar si cu overburn nu incape pe un SL.

Ma intreb de ce nu fac astia de la BMW 2 discuri SL si sa imparta Europa Vest si Est. Oricum au ajuns cu discul de navigatie la 6.8 GB si sunt multe tari cu acoperire 0 (Romania, Bulgaria, Serbia, Croatia, Muntenegru) ca sa nu mai vorbesc de Turcia care nu este deloc.

 

Sunt foarte dezamagit de ce porcarie de update au scos. Bine ca apare Cecenia........ Au vandut mai multe BMW-uri acolo deca in Romania.

 

am download-at 6.8 gb pe duallayer si nu citeste. spune sa introduc dvd-ul cum pot sa fac sa mearga?

merci

 

Am verificat si eu 2009-2, harta pentru Romania este identica cu cea din versiunea 2009-1 adica are doar drumurile principale. La prima vedere au fost adaugate tarile din fosta Iugoslavie, Serbia si Muntenegru la nivel de strazi principale iar Croatia si Slovenia aproape complet, a aparut Albania cu strazile principale si s-a imbunatatit acoperirea pentru Grecia care acum este spre 100%, inclusiv principalele insule. Nu sunt modificari la Bulgaria, Moldova si Ucraina, si a fost adaugata Rusia cu Moscova acoperire 100%. Pentru Europa de Vest care oricum era acoperita in totalitate s-au mai adaugat POI-uri iar la hata Portugaliei a fost adaugata Madeira.

 

 

ai downloadat in duallayer?

am downloadat in dual layer si nu merge!

ma poti ajuta?

merci

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
E foarte simplu de aflat ce harti ofera un producator intr-o zona. De ex Navigon foloseste harti de Navteq pt toata Europa (inclusiv ro). In ultima versiune a programului pt Iphone 3g si 3gs veti vedea Romania acoperita la nivel de strada in aproape toate orasele resedinta de judet !!! Exista o asemenea harta integrata si in softurile oferite de BMW pt vreun model ? Nu. Deci harti exista dar BMW nu doreste integrarea lor. De ce ? Habar nu am.
Link to comment
Share on other sites

E foarte simplu de aflat ce harti ofera un producator intr-o zona. De ex Navigon foloseste harti de Navteq pt toata Europa (inclusiv ro). In ultima versiune a programului pt Iphone 3g si 3gs veti vedea Romania acoperita la nivel de strada in aproape toate orasele resedinta de judet !!! Exista o asemenea harta integrata si in softurile oferite de BMW pt vreun model ? Nu. Deci harti exista dar BMW nu doreste integrarea lor. De ce ? Habar nu am.

 

DA ! Exista !!! Pt Professional dar nu este varianta oficiala.

Link to comment
Share on other sites

Am aflat ca s-ar putea cumva adauga harti in dvd-ul de navi. Cica ar fi un soft special cu care poti face acest lucru, dar oare de unde harti ?! Imi zicea cineva care a gasit pe un forum audi american aceasta informatie.

Stie cineva ceva si nu vrea sa spuna ? :)

Link to comment
Share on other sites

exista un soft pt modificarea POI ....

 

am intrat nu mai retin unde ..... era o chestie similara google earth, oferita de BING cu hartile aplicate peste imaginile din satelit si scria maps by navteq - si erau asa de detaliate pe ro - si stradutele erau ........

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.