Jump to content

VibreazĂŁ toatĂŁ maÂşina


Allex

Recommended Posts

Pai se prea poate sa nu fi fost facut beding-ul placutelor cu discurile prea bine..

E un post pe-aci despre discuri ovalizate. Da un search si vezi ce ti se "potriveste"..ca vad ca ai ceva experienta pe forumul asta..

 

E riscant sa pleci atat de lung drum cu o masina cu vibratii la franare..chiar si in croaziera pe autostrada e nasol...

am dat search la "vibrati franare" asa am gasit topicul asta, cer scuze daca era unu' " mai dedicat" problemei, insa nu l-am gasit

 

deci sa inteleg ca inca nu s-au asezat placutele pe disc?

 

geometria nu am mai facut-o deaorece service-ul respectiv mi-a zis la inceput la suma de 140 trackingul e inclus, insa apoi m-au ars de 140 degeaba

si bineinteles ca am plecat... si n-am mai facut unghiu'

dar am facut echilibrarea la roti,

 

unghiu' de fuga nu prea cred ca e, pt ca merge liniar la drum pana la 170km, apoi incepe o usoara vibrare, care zic eu ca vine de la anvelopele care nu sunt in ce-a mai buna stare, plus ca sunt pe 18

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

 

 

deci sa inteleg ca inca nu s-au asezat placutele pe disc?

 

unghiu' de fuga nu prea cred ca e, pt ca merge liniar la drum pana la 170km, apoi incepe o usoara vibrare, care zic eu ca vine de la anvelopele care nu sunt in ce-a mai buna stare, plus ca sunt pe 18

 

Placutele pot sa se fi asezat dar discurile pot aiba si o oarecare "diferita grosime" si pot fi si oarecum ovalizate datorita incalzirii excesive in urma franarii, in urma racirii prea rapida, care, se intampla sa fie cea mai nefavorabila atunci cand se franeaza pana la oprire SI se mai ramane si cu piciorul pe frana, adica placutele transferand caldura discului lasa chiar pete de duritate diferita pe suprafata discului cu efect in tocirea diferentiata adica chiar diferite grosimi pe suprafata discului..

..."The second cause of brake vibration black spotting of the disc which is caused by the disc overheating and a hard spot occurring intermittently around the disc surface. This in technical terms is the formation of cementite which is a very hard by product of cast iron (disc material)

caused by over heat and sudden cooling. If you witness black spotting the only solution is to replace the disc or have it turned. Black spotting occurs when the disc has either worn too thin

(having been turned more than once), or by brake pads that are ineffective in balancing disc and pad temperatures."

 

E greu de diagnosticat care ar fi problema cu, certitudine.

Nu poti decat sa mergi prin eliminare a problemelor in legatura cu pozitia masinii la franare..

 

Cei mai multi "acuza" calitatea discurilor (ca nu ar fi plane destul.. sau ca nu ar fi fost facut bedingul cum trebuie.. dar si aici unii il fac intr-un fel altii in altul..) eu cred ca problema poate fi si datorita pozitiei rotilor in momentul franarii!

..Unghiul/rile care le fac rotile cu soseaua in momentul franarii "transmit" vibratii datorita pozitiei rotilor ATINGAND in diferite puncte ne-simetrice soseaua dau vibratii la franare.. o explica si altii intr-un articol postat.

 

Cei care au (avut) bicicleta care nu au rotile "aliniate" cand se merge drept stiu ca roata din fata va "trage" intr-o parte (si face imposibil mersul fara maini pe ghidon;) ) daca mai e si roata descentrata face franarea si mai dificila chiar sa traga intr-o parte...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

ok, imi ramane doar 2 chestii de facut, sa mai merg asa cu masina ca poate isi revin la discurile la forma optima , 2 sa fac unghiu' de fuga , dar al dreacu si de ambitios il fac acasa, cai tare scump aici,

este foarte logic ceea ce ai spus mai sus, de asta am si schimbat bucsile, mersi mult baieti pt sfaturii,

 

aa, specific ca n-am fortat deloc franele... asa ca nu cred ca le-am supraincalzit deloc.

Edited by bmw3er
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.