Jump to content

Help! Schema electrica E36!


SlowDeath

Recommended Posts

Am nevoie de o schema electrica pentru un E36 318i din '92.

 

Nu imi mai functioneaza urmatoarele: pozitiile pe partea stanga (fata si spate), geamul electric de pe stanga, luminile din interior si luminile care imi lumineaza cadranele de benzina si viteza care sunt tot in partea stanga (cele pentru turometru si temperatura functioneaza). :)

 

In rest totul pare OK. Masina merge, geamul pe dreapta functioneaza, bordul imi indica corect, pozitiile pe partea dreapta se aprind, faza scurta si lunga merg normal (toate becurile), inchiderea centralizata functioneaza normal, muzica canta... :blink:

 

M-am uitat pe la sigurante, si siguranta 33 e in scurt pe undeva, din pacate nu am inteles o boaba din ce spunea tabloul de sigurante.

"Vorbea nemteste" cu mine, al dreaq !!! :)

Totusi, am dubii ca ar fi acea siguranta, dar oricum e si ea o problema.

 

Sa am un scurt pe undeva, sa se fi deslipit vre-un fir de pe undeva... si de ce afecteaza doar partea stanga ?

Se alimenteaza separat, partea stanga fata de partea dreapta ? :)

 

Multumesc anticipat, celor care ma vor ajuta !

Link to comment
Share on other sites

Aveam si eu o problema asemanatoare la un E34. Siguranta 4 ardea instant, am pus una de 30 A si a topit plasticul de pe ea pur si simplu. Cand se ardea, pica lumina din interior, pozitia pe dreapta, oglinzile electrice si oglinda interioara cu autocamuflare.

 

Am descoperit ca problema venea din butonul de la incalzirea scaunului soferului. A trebuit sa deconectez mufa de sub scaun de la incalzire, si pana la urma am mutat butonul pe scaunul pasagerului ca sa am si eu incalzire la sofer. Becurile din buton erau arse, cam asta e singura legatura intre incalzirea in scaune si iluminatul interior.

Link to comment
Share on other sites

Cum adica?Se arde imediat ce o pui?

79551[/snapback]

 

Da ! Am masurat tensiunea, pe bornele sigurantei, cu siguranta scoasa, si aveam 11,84 V.

Masina o am de aproape un an, si banuiesc ca siguranta aceea era deja cu problema, cu toate ca nu aveam probleme cu masina. Dar e doar o banuiala.

Din pacate nu stiu germana, ca sa imi dau seama, de pe capacul de la sigurante, cam ce ar face acea siguranta cu nr. 33.

 

am un anume manual..... are WIRING DIAGRAMS, te ajuta cu ceva???

 

daca da sa imi spui ca sa il scanez

79490[/snapback]

 

Da, m-ar ajuta mult. Orice schema electrica pentru E36 318i ma ajuta, dar sa fie in engleza ! :) Nu sunt electrician auto, dar sunt electronist... cu patalama la mana ! :blink:

Schema electrica m-ar ajuta sa aflu si ce alte ghidusii au facut cei dinaintea mea, la partea electrica a masinii, ca am observat ca sunt niste modificari grosolane prin anumite zone.

 

Aveam si eu o problema asemanatoare la un E34. Siguranta 4 ardea instant, am pus una de 30 A si a topit plasticul de pe ea pur si simplu. Cand se ardea, pica lumina din interior, pozitia pe dreapta, oglinzile electrice si oglinda interioara cu autocamuflare.

 

Am descoperit ca problema venea din butonul de la incalzirea scaunului soferului. A trebuit sa deconectez mufa de sub scaun de la incalzire, si pana la urma am mutat butonul pe scaunul pasagerului ca sa am si eu incalzire la sofer. Becurile din buton erau arse, cam asta e singura legatura intre incalzirea in scaune si iluminatul interior.

79493[/snapback]

 

Mda, simptomele sunt asemanatoare, cu ceva diferente evident ! Eu am verificat toate becurile, si sunt bune toate. Singura solutie ar fi sa ma duc pe fiecare traseu in parte sau pe traseul comun al elementelor care nu imi functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca problema e la portbagaj, sunt niste fire care vine la coltzu de la portbagaj, adea se duc adica rupe jos invelitura aia si o sa le vezi cum fac scurt circuit (asta se intampla la E36 pana in 94-95) fixeazale pe alea schimba fuses si sper sa marga

 

I could be wrong thou

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca problema e la portbagaj, sunt niste fire care vine la coltzu de la portbagaj, adea se duc adica rupe jos invelitura aia si o sa le vezi cum fac scurt circuit (asta se intampla la E36 pana in 94-95) fixeazale pe alea schimba fuses si sper sa marga

 

I could be wrong thou

79677[/snapback]

 

Ma scuzi, XR6, dar nu prea am inteles ce vrei sa-mi spui.

Eu daca dau la o parte, mocheta din portbagaj, dau de roata de rezerva !

Nu prea am vazut fire pe acolo... dar o sa ma uit azi !

Sincer, pana nu gasesc o schema electrica, as fi in stare sa incerc orice ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Mda... am rezolvat problema pana la urma !

 

Siguranta se ardea din cauza ca, la torpedo (glove box) exista o mufa, cea incercuita cu alb (care sincer, nu stiu la ce foloseste), dar proprietarul a pus acolo o tija metalica, dar care nu atingea cele 2 borne, ci era doar agatata de una !

Eu, nestiind ca intre cele 2 borne este 12V, am scos tija aia ca sa ma uit la ea, si cand am pus-o inapoi, am pus-o in scurt.

Borna + venea chiar de la siguranta cu nr. 33, raspunzatoare cu lumina din interior, pozitiile pe partea stanga si becul din portbagaj.

 

Geamul pe stanga, l-am rezolvat si pe el.

Nu este alimentat din siguranta 33, dar de fiecare data cand deconectez bateria, trebuie sa dau jos fata de usa ca sa scot mufa de la motorasul geamului, si apoi sa o pun la loc. Nu am dat, inca, de cap acestei "probleme", dar o sa ma ocup si de ea.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
la naiba, nu am citit forumul zilele astea.... Puteai sa dai totusi un telefon. Stii cam am schemele astea pe Autodata si ca ti-am promis un cd.

156094[/snapback]

 

Merci si tie de ajutor Corvin !

Dar, postul e mai vechi... cam din aprilie ! :)

Dar, cd-ul ala tot o sa-l iau de la tine ! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
la naiba, nu am citit forumul zilele astea.... Puteai sa dai totusi un telefon. Stii cam am schemele astea pe Autodata si ca ti-am promis un cd.

156094[/snapback]

corvin, da mi si mie cd ul cu schemele electrice bmw pisica din 96 97

am probleme

uite tel meu e 0726 233 021

mailul meu e neagucosmin@yahoo.com

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 year later...

schema electrica

 

 

salutare

 

am o rugaminte la cine are sau cine dispune de o schema electrica pt 316i E36 din 1992 ...am cautat pe net am si manualul bentley si toate schemele posibile cred ca de la toate modelele numai de la 316i din 1992 nu am gasit

 

are cineva schema asta? sau daca nu ...se potriveste de la 318i din 1992 ???

 

 

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.