Jump to content

sonda lambda


Calinu

Recommended Posts

Eu am schimbat-o acum o saptamana si m-a costat 310 RON bosch, iar una beru era ceva mai scumpa, motor M40 316i

79572[/snapback]

DE UNDE AI LUAT-O? De ce ai schimbat-o, aveai impresia k mashina konsuma prea mult? Dupa ce ai facut schimbarea consuma mai putin? Eu am un 316 din 95 E 36 cu 144.000 KM si am auzit k acest consum exagerat pe kre il am eu (12 in Buc) e de la sonda asta...ce parere ai?

Link to comment
Share on other sites

DE UNDE AI LUAT-O? De ce ai schimbat-o, aveai impresia k mashina konsuma prea mult? Dupa ce ai facut schimbarea consuma mai putin? Eu am un 316 din 95 E 36 cu 144.000 KM si am auzit k acest consum exagerat pe kre il am eu (12 in Buc) e de la sonda asta...ce parere ai?

79668[/snapback]

Am luat-o de la magazin :blink:

Am schimbat-o ca mergea rau motorul, intrerupea, se simtea miros de benzina si consuma mult, cred ca vreo 12-14. Oricum, consumul mare poate fi din mai multe cauze, ai fost cu ea la un tester? Afara cat consuma?

Edited by turnerbj
Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat-o acum o saptamana si m-a costat 310 RON bosch, iar una beru era ceva mai scumpa, motor M40 316i

79572[/snapback]

M40 creca e si asta...e de fapt a unui prieten si ma interesam eu pentru el...deci de la orice magazin de piese se poate comanda si BOSCH 310 RON are pret??Multumesc

Link to comment
Share on other sites

M40 creca e si asta...e de fapt a unui prieten si ma interesam eu pentru el...deci de la orice magazin de piese se poate comanda si BOSCH 310 RON are pret??Multumesc

79737[/snapback]

Mai, eu sunt din sv si, in general, preturile in capitala mi s-au parut mai mari, poate e doar o impresie gresita. Eu am luat de la un distribuitor bosch, au magazin si service, in general au preturi mai mici la tot ce inseamna bosch.

Vezi, sa nu ia sonda universala, ca inginerul de la tester m-a trimis cu ea inapoi, am luat comanda speciala pt. bmw, dupa carte, a zis ca alea universale merg la alte marci, dar la bmw nu se potriveste, au avut cateva probleme si de aceea trebuie una recomandata de constructor.

Link to comment
Share on other sites

Am luat-o de la magazin :blink:

Am schimbat-o ca mergea rau motorul, intrerupea, se simtea miros de benzina si consuma mult, cred ca vreo 12-14. Oricum, consumul mare poate fi din mai multe cauze, ai fost cu ea la un tester? Afara cat consuma?

79730[/snapback]

Ok pai si daca lua 12-14 acum dupa ce ai schimat-o cat ia? Vad k ai tot E 36 316 I (motor M43 cred, nu?) si mi se pare relevant. Adica daca a scazut consumul la 10, asa kum e dat de producator pt E 36 316i M 43 (urban) atunci maine mi-o schimb si eu!

Si cum adik se intrerupea? Si la mine miroase a benizna rau de tot in mashina cand fac plin ochi! Adica bag 49 litrii (50)!!

Nu cred k e normal!

A mea consuma afara 6-6.5 si in Buc daca merg bara la bara ia 12 si daca merg in trafic normal 10.9!!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Ok pai si daca lua 12-14 acum dupa ce ai schimat-o cat ia? Vad k ai tot E 36 316 I (motor M43 cred, nu?) si mi se pare relevant. Adica daca a scazut consumul la 10, asa kum e dat de producator pt E 36 316i M 43 (urban) atunci maine mi-o schimb si eu!

Si cum adik se intrerupea? Si la mine miroase a benizna rau de tot in mashina cand fac plin ochi! Adica bag 49 litrii (50)!!

Nu cred k e normal!

A mea consuma afara 6-6.5 si in Buc daca merg bara la bara ia 12 si daca merg in trafic normal 10.9!!

79825[/snapback]

Am motor M40.

Eu am dus-o la tester si mi-a aparut clar problema la sonda, imediat mi-au zis ca tre' sa o schimb. Intrerupea, adica fluctua relantiul, se tura aiurea, mergea inecata, mirosul de benzina era pt. ca baga prea multa si nu reusea sa o arda, bujiile erau si ele afumate rau. Consumul in afara, la tine, e ok, iar cel de oras, in conditiile descrise, as zice iar ca e ok. Mie imi consuma peste 10 si in afara.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.