Jump to content

cardan 525d/2003


pedro

Recommended Posts

dupa cum am mai scris pe forum am un clopotel la transmisie la masina din semnatura.as vrea sa intreb daca cineva din cluj sau imprejurimi are asa ceva pt a-mi da sa fac o proba cu alt cardan sa ma conving daca de acolo e probleme ca nu mai stiu ce sa verific la el. mentionez ca am schimbat flansa fata, am gresat articukatie spate, am verificat rulm intermediar:tot are clopotelul ala la plecare din loc. multumesc anticipat celor care sunt dispusi sa ma ajute. <_< :) Edited by pedro
Link to comment
Share on other sites

dupa cum am mai scris pe forum am un clopotel la transmisie la masina din semnatura.as vrea sa intreb daca cineva din cluj sau imprejurimi are asa ceva pt a-mi da sa fac o proba cu alt cardan sa ma conving daca de acolo e probleme ca nu mai stiu ce sa verific la el. mentionez ca am schimbat flansa fata, am gresat articukatie spate, am verificat rulm intermediar:tot are clopotelul ala la plecare din loc. multumesc anticipat celor care sunt dispusi sa ma ajute. <_< :)

 

daca zornaie ceva... vezi ca e un tampon de la cutia de viteze... undeva sub scut... defapt nu e tampon e o brida... care se slabise. am strans-o si gata.

La mine se auzea doar cand mergeam foarte incet...

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
doar crucea. dar m-a muncit putin pt ca avea un joc asa mic ca deabia l-am simtit cu cardanul pe menghina. de fapt treaba a fost asa: de cand am luat-o la plecare din loc cu fata sau spatele se auzea un clinchet puternic. m-am bagat sub ea si am vazut ca suna cardanul care e din teava nu e plin. mi-am dat seama ca din aceasta cauza transmite sunetul asa tare. am gasit flansa cardan la cutie super obosita. am schimbat-o dar a disparut doar trosnetul . clopotelul a ramas.iara l-am scuturat , am gresat articulatia din spate de pe cardan: la fel.sa crap si alta nu.am inlocuit articulatia din spate ca am dat-o jos am curatat-o am gresat-o si am constatat ca are joc. am zis gata am scapat. surpriza : exact acelasi zgomot. tesiune 180 cu 130. ganduri: cardan fisurat.dar m-am gandit ca la ce span ia saraca crapa de mult cardanul daca era fisurat. ma ambitionez dau jos tot cardanul il fac bucati , il gresez il verific, il adun la loc si cand sa il pun mai pune mana pe el un prieten care m-a ajutat.zice: are joc crucea. bai nu se poate am verificat-o de 100 de ori. pun mana nimik.pun mana mai finut un joc de max. 1/2 mm. zic: nu cred ca de aici suna dar o schimb . aduc repede cruce o schimb , pun cardanul sus, tensiune 280 cu 280 , il probez, liniste. am reusit. nu as fi crezut niciodata ca un joc asa mic poate creea un sunet care sa se transmitaasa atre in cardan.
Link to comment
Share on other sites

Bine ca ai rezolvat.

Banuiesc ca ai avut grija sa montezi cele 2 bucati ale cardanului in exact aceeasi pozitie una fata de alta, pentru a pastra echilibrarea cardanului.

Apropo, de unde ai gasit cruce cardanica? Ai avut alt cardan sau se gaseste de cumparat separat?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.