Jump to content

Recommended Posts

Guest poleposition
tare ciudat , cum draq a picat diferentialul

 

merita dati la OTV

 

diferentialul l-am schimbat la scurt timp dupa ce am cumparat masina...in sfarsit avea joc etc, dar nu asta e problema, ma seaca faptul ca mi-au bagat pe gat bucsile alea <_<

 

PS: dif-ul l-am schimbat de 2 ori: o data ca avea joc si apoi a doua oara ca cel nou a venit cu un defect din fabrica. Nu mai zic SMG schimbat la 15.000 km fix...(dar asta a fost pe garantie la proprietar)

Link to comment
Share on other sites

Luni fac circ la AB.

 

Ma uitam azi prin facturi si am descoperit ca la ultima revizie/interventie care m-a costat 5300 RON, mi-au bagat si niste bucsi (BUCSI DIFERENTIAL) 3 la numar, in valoare de 855 RON care au fost schimbate si acum 8 luni cand am schimbat diferentialul.

 

Avand in vedere ca beneficiez de 18 luni garantie pentru piesele schimbate la AB (pentru acest tip de piesa), cu siguranta ma incadrez in termen si deci bucsile acelea trebuiau schimbate pe garantie si nu pe banii mei.

 

Asta unu la mana si doi, imi este foarte greu sa cred ca pot pica acele bucsi in cateva luni, in conditiile in care nu am exploatat masina altfel decat normal.

 

cainii latra, ursul trece...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

nu pot gasi pe real oem acele bucsi, am cod de piesa pe factura dar nu le gasesc pe realoem.

 

Ma poate ajuta cineva cu identificarea acestor bucsi diferential ?

 

Asta pentru ca vreau sa imi urce masina pe rampa si sa mi le arate cu degetul.

 

Daca sunt 3, inseamna ca am 2 catre roti, la planetare cum ar veni (stanga+dreapta) si una inspre cardan.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
Pai ce cod au

 

asta e unu:

 

33 17 2 282 729 (o bucata) - bucse diferential

 

si:

 

33 31 2 283 019 (2 bucati) - bucse diferential

 

asta este codul de pe factura AB.

Link to comment
Share on other sites

As insista sa filmezi sau sa iei un prieten care poate filma

 

Este singura metoda prin care pot fi prinsi la-nghesuiala. Problema e ca nu asa se rezolva "problema cu AB". In cel mai bun caz ti-o rezolvi tu pe a ta, ACUM...iar cu prima ocazie cu care calci iar pe la ei prin service, au ei grija sa mai dea defecta cate-o piese. Cine stie cine si-a luat M6 de prin staffu lor si are si el nevoie de ceva piese de pe a ta;)

Nu esti singuru patit din pacate...

Tine-ne si pe noi la curent cu ce-ai rezolvat.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

este prima data cand am o problema cu AB si merg de f mult timp la ei.

 

Poate fi totusi o neintelegere.

 

Dar, eu tot nu pricep ce legatura are diferentialul cu bucsile din link...

Link to comment
Share on other sites

posibil sa-ti bage un motiv care nu face obiectul garantiei , ceva de genul lovituri in zona , socuri externe bla bla .

 

Ps ...probabil ca cineva de pe forum ii va informa deja <_<

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

bucsile alea o sa intre la consumabile ..pun pariu.

Pe de alta parte am un coleg de servici care a lucrat 2 ani la o firma din Belgia care vindea masini iesite din leasing.

Mi-a povestit de un volvo V40 luat de Confidis si echipat cu tot felul de chestii de tinut bicicletele.(probabil era una de urmarire a mecanicilor din echipa de ciclism). Masina avea un an si 80k km <_< . La 50k s-a facut ultimul schimb de ulei la reprezentanta. Numai dracu stie daca s-a mai facut macar in alta parte .. Cand masina a ajuns la ei avea niste mici probleme. Si crezi sau nu , s-a rezolvat totul pe garantie. Garantia in Ro e un mare praf in ochi...

Pana nu si-o iau de la OPC sau vreun avocat cu timp liber ....nu cred ca sa va rezolva ceva vreodata.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
nu stiu. nu din vina mea in orice caz.

Da, in mod sigur nu la la cerculete... <_< .

 

am facut un singur donut de cand am masina, si ala e pe youtube...cateva secunde oricum.

 

Si este facut DUPA ce am schimbat grupul.

 

Te-am onorat cu un raspuns, acum poti sa ma onorezi si tu cu lipsa ta de pe acest topic.

 

Asta pentru ca esti complet off topic, nu m-am plans niciodata ca am schimbat grupul ci am comentat faptul ca am platit aiurea niste bucsi ce trebuiau schimbate pe garantie.

 

Daca ai ceva de zis on topic, te ascult, altfel, canta la alta masa.

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.