Jump to content

E46 motoare N42 si M43


Rin_Tin_Tin

Recommended Posts

Salut.

Stie cineva ce fel de distributie are E46 pt motorizarile N42 si M43 ? Lantz sau curea ? ( 4 cilindri )

Care sunt principalele hibe pt E46 ? Intentionez sa achizitionez unul....

Multumesc

 

 

N42, M43 - distributie pe lanta.

 

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Sedan/Europe/

 

uita-te si tu la modelele cate te intereseaza.

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

Distributia este pe lant la toate modelele BMW de prin 94-95 BMW nu a mai facut motoare cu curea.

 

Principalele hibe ar fi:

 

Drumurile din Romania, foarte proaste- inginerii BMW le-au proiectat pentru drumuri mult mai bune, dar ce masina gasesti adaptata pentru drumurile noastre.

 

Utilizarea necorespunzatoare mai ales la motoarele diesel cu turbo este o tehnica ca sa prelungesti viata turbinei

 

Schimbul consumabilelor cu altele de proasta calitate si ieftine gasite in comert la noi.

 

La BMW ca si la oricare marca daca nu ai grija la anumite aspecte acestea se vor intoarce impotriva ta si vor "lovi" la buzunar.

 

 

Defecte o sa gesesti pe topicurile forumului de zici ca masinile astea nu au fost deloc reusite, dar pe orice forum al oricarei marci de masina sunt prezentate problemele caci omul cand e la "necaz" nu stie cum sa afle mai repede o solutie si deschide topic nou. Important e de stiut ca pe langa forumistii cu probleme sunt altii zecii de mii (aprox. 25.000 mebrii in total) care se bucura de masinile lor.

 

E greu sa spui ca au defecte de fabricatie aceste masini, dar sunt si unele probleme care colaborate cu ce am scris mai sus apar mai des dar nu pot sa zic nici ca sunt defecte generale aparute la toate masinile.

 

La diesel turbina -dar la aproape toate marcile se intampla asta - la BMW multi utilizatori uita sa faca intretinerea corespunatoare deoarece exista un filtru epurator care nu se schimba la timp.

 

Bucsele de la bratele fata se strica destul de repede - drumurile noastre toate - de precizat ca sunt destul de ieftine (200-350 ron) si se inlocuiesc usor.

 

Volanta cu masa dubla si ambreiajul mai da batai de cap -e in functie de stilul de condus

 

Rulmentul de la cardan si o bucsa - costa putin inlocuirea lor

 

Tampoanele de motor - si ele de la atatea gropi

 

Cam astea mi le aduc aminte dar ce ma bucura e ca nu motaorele in sine de cand sunt pe forum nu am auzit sa "plezneasca" vre-unul si nici la cutiile de viteze nu am auzit de probleme poate la cele automate or fi ceva legat tot de intretinere dar si acolo se comporta excelent.

Link to comment
Share on other sites

Da am inteles.... Deci e vorba cam de aceleasi probleme care sunt si pe E36 sa zicem....

Azi am vazut vreo 20 de BMW-uri E46.... La toate am vazut scurgeri de ulei pe la motor.... Eu am un E36 si credeam ca problema asta o am doar eu pt ca e masina mai veche (93).... Si cum am zis am am fost uimit sa vad ca cele 20 de bmw-uri din 2000 - 2001 au aceeasi problema :)

Imi pareau ca se accelereaza cam greu si cam dadeau rateuri....ma rog.... Poate asa e modelul... <_<

Edited by Rin_Tin_Tin
Link to comment
Share on other sites

Da am inteles.... Deci e vorba cam de aceleasi probleme care sunt si pe E36 sa zicem....

Azi am vazut vreo 20 de BMW-uri E46.... La toate am vazut scurgeri de ulei pe la motor.... Eu am un E36 si credeam ca problema asta o am doar eu pt ca e masina mai veche (93).... Si cum am zis am am fost uimit sa vad ca cele 20 de bmw-uri din 2000 - 2001 au aceeasi problema :)

Imi pareau ca se accelereaza cam greu si cam dadeau rateuri....ma rog.... Poate asa e modelul... <_<

 

 

scurgeri de ulei....cam pe unde ? in ce parte a motorului ?

 

adica cum se accelereaza greu ?

Link to comment
Share on other sites

,,,Azi am vazut vreo 20 de BMW-uri E46.... La toate am vazut scurgeri de ulei pe la motor.... '''sunt multi care isi cumpara o masina doar ptr impresie si uita ca aceasta mai trebuie si intretinuta,pt. a nu se intamplac ceea ce zici tu ca ai vazut

 

anul trecut s-au dat credite usor si tot baiatul a cumparat e46 sau e36 :) la un moment dat chiar credeam ca trebuie sa ai e46 sau e36 pt a fi in randul lumii <_<

 

ps :sa sti ca sunt si masini intretinute asa ca nu te lua doar dupa ce ai vazut mai cauta daca chiar iti doresti o astfel de masina

si sunt sigur ca ai sa gasesti fara scurgeri de ulei

Edited by batory
Link to comment
Share on other sites

Da am inteles.... Deci e vorba cam de aceleasi probleme care sunt si pe E36 sa zicem....

Azi am vazut vreo 20 de BMW-uri E46.... La toate am vazut scurgeri de ulei pe la motor.... Eu am un E36 si credeam ca problema asta o am doar eu pt ca e masina mai veche (93).... Si cum am zis am am fost uimit sa vad ca cele 20 de bmw-uri din 2000 - 2001 au aceeasi problema :unsure:

Imi pareau ca se accelereaza cam greu si cam dadeau rateuri....ma rog.... Poate asa e modelul... <_<

Pana la urma sunt normale si scurgerile de ulei... Si garniturile alea sunt consumabile. Ai vazut de exemplu cum arata o garnitura de la filtru de ulei unde se prinde de blocul motor? :) O sa zici ca nu sunt sanatosi la cap astia sa faca o asa garnitura in conditiile in care temperatura acolo este fff.ridicata mai ales in timpul verii... Deci si alea poti fi remediate!

 

Eu am intampinat o astfel de problema imediat dupa ce am luat masina. M-am speriat la inceput insa am fost la service, am comandat garniturile, le-am schimbat si gata..."problemo solved"!!! :bashwall:

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Azi am vazut vreo 20 de BMW-uri E46.... La toate am vazut scurgeri de ulei pe la motor....

 

 

E46-le nu are o problema speciala cu scurgerile de ulei pe la motor.Ce ai vazut tu sunt masini neintretinute, detinute de proprietari care nu isi permit un BMW.

Oricum vecinii nu vad scurgerile de la ulei ci doar emblema de pe capota. <_<

Link to comment
Share on other sites

Azi am vazut vreo 20 de BMW-uri E46.... La toate am vazut scurgeri de ulei pe la motor....

 

 

E46-le nu are o problema speciala cu scurgerile de ulei pe la motor.Ce ai vazut tu sunt masini neintretinute, detinute de proprietari care nu isi permit un BMW.

Oricum vecinii nu vad scurgerile de la ulei ci doar emblema de pe capota. <_<

 

gresit !!!!

eu personal am schimbat garnitura de distributie si de 2 ori garnitura de la culbutori (ambele la bmw filaret ) si tot curge. deci, unde ma incadrez ?

Link to comment
Share on other sites

Azi am vazut vreo 20 de BMW-uri E46.... La toate am vazut scurgeri de ulei pe la motor....

 

 

E46-le nu are o problema speciala cu scurgerile de ulei pe la motor.Ce ai vazut tu sunt masini neintretinute, detinute de proprietari care nu isi permit un BMW.

Oricum vecinii nu vad scurgerile de la ulei ci doar emblema de pe capota. <_<

 

gresit !!!!

eu personal am schimbat garnitura de distributie si de 2 ori garnitura de la culbutori (ambele la bmw filaret ) si tot curge. deci, unde ma incadrez ?

 

Te incadrezi la ghinionisti. :)

 

Ce model de motor ai?

Link to comment
Share on other sites

Si care era problema?

 

 

cine stie :)

mecanicii de la filaret mi-au dat cu niste spray de curatat discurile de frana si m-au pus sa ambalez motorul sa vada ei daca curge.... bineinteles ca nu a scuipat ulei dar dupa 100-200 de km se umezeste iar , in concluzie la ceva timp, curat motorul pe unde a umezit cu un pic de lichid de discuri , sterg cu o carpa si ii dau cox <_<

Edited by S A R P E
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.