Jump to content

BMW X5 4.4i


scarface

Recommended Posts

Ma intereseaza si pe mine niste pareri despre cum se comporta masina (in curbe si accelartie) ... daca cineva a avut onoarea sa merga cu asa ceva sa ne scrie si noua niste pareri.Am mers cu 3.0d dar ca pasager deci nu pot spune mai nimic.

 

As prefera pareri stricte de motorul de 4400cm3.

 

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

X5 e una dintre cele mai bune masini din clasa.Dar atentie apare un model nou curand.Sigur ca consuma dar sta bine in curbe si franele sunt f f eficiente.Dar prin pozitia caroserie nu poti compara cu o limuzina.Eu unul zic ca si pretul e pe masura.Dar pentru cine are bani e o solutie f f buna si placuta.
Link to comment
Share on other sites

Prima impresie pe care mi-a lasat-o X5-ul V8 a fost de mirare: cum trage , cum suna, cum fuge 'monstru' de peste2 tone. De cam 10 zile de cand il am in special dupa 2.1.2005 tot pe la 4-5 noaptea ajung acasa.

Stabilitate in curbe f. buna, nu exista balans sau alte chestii de genu', nu am condus-o la limita , deoarece mai astept sa o cunosc mai bine. Consuma 19-20 in oras dar la cum merge merita fiecare litru. E genul de masina care parca iti cere sa o calci . La plecare de pe loc sau kick-down la 60-70 la ora te foarte impinge in scaun si urca foarte rapid acu' la vitezometru. Nu am avut inca ocazia conduc cu viteza mare dar pana la 150-160 de pe loc urca f. repede si pe o distanta scurta.

Deosebit e felul in care accelereaza si sunetul V8-lui + stabilitatea si tinuta de drum. :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am urcat de cateva ori prin padure , cand e noroi adanc mai face figuri la urcare dar pe zapada inghetata(nu cu noroi sub zapada) urca foarte bine. Cand mai face figuri decuplez DSC-ul si trage mult mai bine ; trag si rotile din fata si binenteles spatele unde e repartizat 62%. La inceput ma gandeam ca fata nu o sa traga din cauza repartitiei tractiunii dar cu DSC decuplat si accelerat mai hotarat trag si patineaza si rotile din fata. Problema pe zapada si noroi cand urc cate o panta raman jentile de 19" cu cauciucuri late si de vara. Iarna asta nu cred ca mai pun cauciucuri de iarna, a mai ramas o luna de iarna. Super folositor e HDC-ul care ajuta cand cobor si e noroi si/sau zapada.
Link to comment
Share on other sites

Eu stau si ma intreb de ce nu au pus pe x5 (modelul fara x-drive) un sistem mai complex. din cate stiu eu e acelasi sistem ca la e46 "x" Teoretic sistemul de pe una ca a mea (325ix E30) e mai tare decat la x5. Ma refer doar la sitem nu la garda la sol, unghiuri de trecere, etc...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...
  • 11 months later...

Scuze ca sunt sceptic, dar ca proaspat trecut de pe Outback 3.0l benzina pe X3 3.0d stiu 2 lucruri:

 

- BMW X3/5 NU are consum instant !

- o masina de 4.4l benzina nu scoate media sub 25% in Bucuresti nici macar in "visele ude" ale producatorului.

 

http://www.bmw.ro/frameset_model.asp?Secti...Serie=X&Model=5

 

 

Producatorul da 18% in oras, ceea ce se traduce daca esti cuminte in 25% in Bucuresti.

 

Eu in aglomeratia din Bucuresti (cand merg bara la bara) imi ajunge in 15% pe diesel si 21-25% pe Subaru.

 

De curiozitate.. cand esti in oras reseteaza consumul si iti garantez un SOC !

 

Am stat de vorba cu un proaspat propietar de X5 3.0d care era ff. fericit ca scapase de un 530i pt ca ii manca intre 25-30% in Bucuresti !

Ca si mine era exasperat de consumul din Bucuresti...

 

P.S. land rover - e un autobuz cu steroizi.

 

Mergi la reprezentanta si o sa versi cand te urci in el si o sa vezi cat de urat poate fi in interior, ce calitate deplorabila au platicele etc.

Din pacate vorbesc de varianta de top !!!!

De tinuta de drum nici nu poti vorbi, pt ca e o jignire adusa conceptului in sine !

Edited by Courage
Link to comment
Share on other sites

Scuze ca sunt sceptic, dar ca proaspat trecut de pe Outback 3.0l benzina pe X3 3.0d stiu 2 lucruri:

 

- BMW X3/5 NU are consum instant !

- o masina de 4.4l  benzina nu scoate media sub 25% in Bucuresti nici macar in "visele ude" ale producatorului.

 

http://www.bmw.ro/frameset_model.asp?Secti...Serie=X&Model=5

Producatorul da 18% in oras, ceea ce se traduce daca esti cuminte in 25% in Bucuresti.

 

Eu in aglomeratia din Bucuresti (cand merg bara la bara) imi ajunge in 15% pe diesel si 21-25% pe Subaru.

 

De curiozitate.. cand esti in oras reseteaza consumul si iti garantez un SOC !

 

Am stat de vorba cu un proaspat propietar de X5 3.0d care era ff. fericit ca scapase de un 530i pt ca ii manca intre 25-30% in Bucuresti !

Ca si mine era exasperat de consumul din Bucuresti...

 

P.S. land rover -  e un autobuz cu steroizi.

 

Mergi la reprezentanta si o sa versi cand te urci in el si o sa vezi cat de urat poate fi in interior, ce calitate deplorabila au platicele etc.

Din pacate vorbesc de varianta de top !!!!

De tinuta de drum nici nu poti vorbi, pt ca e o jignire adusa conceptului in sine !

77081[/snapback]

ca posesor de motor de 3000 vreau sa va recomand doar atat

NU RESETATI CONSUMUL IN ORAS!!!!!!!!

:blink: :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.