Jump to content

montaj Set Cheie Universal, Model BMW


zaibercow

Recommended Posts

salut

Se da e36 an 1994

Am luat un set de chei pt inchidere centralizata la e36.Am umblat pe la 2 mesteri,am pus inchiderea pe o alta masina si functioneaza perfect pe a mea nu vrea <_<

Modulul arata ca si asta din poza numai cheia e in forma de diamant.Masina are inchidere din cheia originala si as vrea sa ii pun din telecomanda.Ma ajuta cineva cu o schema , o indicatie ceva cum naiba se monteaza? schema cu care a venit inchiderea nu este clara de loc si nu se intelege nimic.

Merci anticipat

PS: era mai demult un topic pe aici cum se monteaza...

http://img190.imageshack.us/my.php?image=setz.jpg][img=http://img190.imageshack.us/img190/2545/setz.jpg

Link to comment
Share on other sites

cheie diamnat la modelul asta de inchidere? unde ai gasit?

pune poze cu ce ai tu.

pe okazii am gasit...ii super misto si caluma facuta....doar ca nu gasesc pe nimeni capabil sa o monteze pe bmw...pe alta masina am reusit si functioneaza perfect.

link aici

modulul de inchidere e la fel ca si cel din primul post doar ca are cheie diamant

Edited by zaibercow
Link to comment
Share on other sites

In primul rand trebuie sa vezi daca inchiderea la tine functioneaza pe semnal de plus sau de minus. Stiu ca la E36 exista mai multe sisteme de inchidere centralizata, in functie de an si optiuni.

 

De exemplu, daca lasi pe cineva in masina si tu incui de afara masina cu cheia, cel dinauntru nu mai poate deschide usile nicium. Incearca sa vezi daca ai acest sistem sau nu.

 

Daca asa e, atunci nu vei putea sa te legi de modulul de central al masinii de sub torpedou si va trebui sa te legi direct pe firele care vin din usa soferului.

 

Daca nu e asa, atunci desfaci torpedoul, ca sa ajungi la modulul de central al masinii si prin lampa de control ii dai plus sau minus pe fire, sa vezi care reactioneaza. ATENTIE! Doar prin lampa, ca sa nu faci vreun scurt ! Dupa ce ai identificat firele si vezi ca reactioneaza corect la inchidere/deschidere, esti liber sa legi modulul.

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

din toate firelea ale tie normal ti-ar trebui doar: negru,rosu, amadoua fire maro,alb si alb si negru

 

firu negru -masa (-)

firu rosu -plus (+)

firele maro sunt pentru lumini cred ca merg impreunate si puse la avari ca ii mai usor decat sa pui la stanga dreapta le legi la butonul de avari

firul alb - comanda usi deschise

firul alb cu negru - cumanda usi inchise

 

Sper sa reusesti sa montezi

Link to comment
Share on other sites

din toate firelea ale tie normal ti-ar trebui doar: negru,rosu, amadoua fire maro,alb si alb si negru

 

firu negru -masa (-)

firu rosu -plus (+)

firele maro sunt pentru lumini cred ca merg impreunate si puse la avari ca ii mai usor decat sa pui la stanga dreapta le legi la butonul de avari

firul alb - comanda usi deschise

firul alb cu negru - cumanda usi inchise

 

Sper sa reusesti sa montezi

 

Corect. Cu mentiunea ca daca nu vrei sa legi la semnalizare separat si vrei sa legi firele maro la avarie s-ar putea sa fie nevoie de un mic releu de 1 leu care transforma semnalul de plus in minus. Asta pentru ca avariile merg pe semnal de minus, dar nu garantez ca la toate modelele de E36 e asa.

 

Eu i-am adus si o imbunatatire sistemului si am montat si o mica sirena de 12v legata prin diode la unul dintre firele maro, asa incat pe langa semnalul vizual de inchidere deschidere sa am si semnal acustic.

 

Bafta !

Link to comment
Share on other sites

avarile eu stiam ca merg pe plus dar oricum are siguranta pe fiecare fir normal trebuia sa aibe un releu in cutie

 

daca legi la usa de la sofer cred ca firele de comanda sun :

alb, maro si galben (are 3 culori pe el) ii pentru comanda usi deschise

alb cu gri ii pentru comanda usi inchise

verificale inainte de a te lega de ele

Link to comment
Share on other sites

avarile eu stiam ca merg pe plus dar oricum are siguranta pe fiecare fir normal trebuia sa aibe un releu in cutie

 

daca legi la usa de la sofer cred ca firele de comanda sun :

alb, maro si galben (are 3 culori pe el) ii pentru comanda usi deschise

alb cu gri ii pentru comanda usi inchise

verificale inainte de a te lega de ele

dupa nenumarate cautari...si mesteri am aflat ca defapt schema cu care a venit e gresita.....putea cauta mesteru pina ploua....

http://www.techniconnexion.com/electricite...esolu-t6001.htm

mare merci la toata lumea

ps functioneaza perfect, deseara ii fac poze si trimit celor care mi-au trimis PM

Link to comment
Share on other sites

avarile eu stiam ca merg pe plus dar oricum are siguranta pe fiecare fir normal trebuia sa aibe un releu in cutie

 

daca legi la usa de la sofer cred ca firele de comanda sun :

alb, maro si galben (are 3 culori pe el) ii pentru comanda usi deschise

alb cu gri ii pentru comanda usi inchise

verificale inainte de a te lega de ele

dupa nenumarate cautari...si mesteri am aflat ca defapt schema cu care a venit e gresita.....putea cauta mesteru pina ploua....

http://www.techniconnexion.com/electricite...esolu-t6001.htm

mare merci la toata lumea

ps functioneaza perfect, deseara ii fac poze si trimit celor care mi-au trimis PM

 

 

 

schema asta ii cu tot alta eu am gasit alta asa zisa schema a ei adica care o aveai si tu in cutie care era pur si simplu o mare porcarie difera mult una de alta si culorile la fire sunt altele

bine ca ai gasit schema si ai reusit sa o montezi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.