Jump to content

Ce stiti despre Asirom?


paul

Recommended Posts

In seara asta mi-am facut de lucru. O ... domnisoara nu a franat la timp si mi-a sifonat bine bara spate si probabil mi-a atins si toba.

Are RCA la Asirom, ce stiti despre ei? Platesc la timp? Incearca sa te pacaleasca sau sunt OK?

 

Stie cineva care este legea care reglementeaza asigurarile obligatorii? As vrea sa o citesc inainte, sa stiu ce discut cu ei.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

imi pare rau pentru patanie.... eu am RCA la Omniasig, oricum nu am avut vreun incident solutionat pe RCA pana acum...

 

Totusi ASIROM este o companie cu reputatie buna, nu vad de ce sa iti faci probleme. <_<

 

Situatia in care s-a produs accidentul este in avantajul tau absolut...lovit din spate si ca gluma: de o femeie :)

Link to comment
Share on other sites

prima mea masina era asigurata la Asirom, si am facut-o dauna totala acum trei ani, si au platit dupa exact sapte luni ... nu era vorba de o suma prea mare ... in rest, si bune si rele despre ei ... dar acum poate esti norocos. Bafta!
Link to comment
Share on other sites

E bine daca acum sunt OK Asirom. Eu am avut nisste meciuri cu ei acum vreo 10 ani. Au tot incercat sa gaseasca tot felul de motive - ba imi recomandau piese SH, ba ma trimiteau ei la nu stiu ce service, ba nu veneau la constatarea daunelor suplimentare. Pana nu le-am aratat ca sunt hotarat sa-i dau in judecata nu s-au lasat. In final mi-au platit tot, dar dupa 30 de zile, maximum permis de lege.

 

@andrei92: am un E39 530iA

Link to comment
Share on other sites

Sincer acolo as repara-o, mai ales ca nu e pe banii mei <_<.

Dar in Constanta nu au vopsitorie, o duc ei in alta parte si e mai mare daraua decat ocaua. Asa ca prefer sa cumpar piesele de la ei si sa caut eu un service.

Link to comment
Share on other sites

Funduletul de E 39 ( fara toba) costa cca 5000 lei. Am platit eu in decembrie o factura pentru ca m-a lovit un domnisor si mi-au returnat asigurarile banii. La Filaret, manopera si piese scumpisoare <_< . Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

Nici in Brasov la Contempo BMW nu au vopsitorie, o duc intr-un orasel apropiat, insa calitatea este mai mult decat acceptabila.

A vopsit un prieten de al meu la un E60 capota, si stalpul, si au iesit foarte bine.

Nu stiu cum o fi la Constanta, dar la Brasov la capitolul vopsitorie stau bine.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=47369&hl=

 

 

Succesuri ! <_<

Link to comment
Share on other sites

Am ramas placut impresionat de grija politiei pentru buna dispozitie a celor ce-i trec pragul si nu m-am putut abtine sa nu fac niste poze <_< .

Nu prea am inteles eu cum se implementeaza abaterile astea, dar cred ca e greu de facut daca a fost nevoie de infiintarea unui compartiment in acest sens!

post-787-1243120071_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Iarna asta mi-a pocit dreapta fata (aripa, far, lampa, spoiler, armatura, proiector) un partener de trafic de 81 de ani pe care dupa incident l-am scos personal din masina (mai bine zis....ajutat) fiindca saracu' nu se descurca. ASIROM mi-a recomandat service-ul, am fost, mi-au rezolvat problema in 5 zile lucratoare, am primit banii dupa o luna si sunt multumit...aripa vopsita nu se deosebeste la nuanta cu absolut nimic de original....

Ii consider seriosi..n-am ce sa le reprosez

Link to comment
Share on other sites

Paul, imi pare rau.

 

Sfatul meu: Fa-o pe CASCO-ul tau. Este cu regres.

 

Nu am nimic impotriva ASIROM (din experiente proprii, depinde mult de omul cu care vorbesti, nu de societatea la care lucreaza), dar intr-un fel este tratat RCA-ul si altfel CASCO-ul.

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

Mai exact ce inseamna regie proprie? Iti comanzi singur piesele de unde vrei (automat ai factura),insa tinichigeria si manopera pentru vopsit cum o decontezi daca alegi sa o faci la un nea gica de la colt?

 

pt piese duci 2 oferte de pret , iar pt costul reparatiei un deviz ori de la reprezentanta ori de la un service care colaboreaza cu firma de asigurari la care ai dosarul

Link to comment
Share on other sites

Am fost azi la Asirom. In principiu par OK. Agentul a trecut bara pe inlocuire si a zis ca nu poate trece si armatura deoarece nu se vede. Dar daca service-ul ii trimite poze pe mail din care sa rezulte ca armatura este afectata o adauga fara probleme. La fel a zis si despre toba, este posibil sa fie afectata si ea.

Nu a incercat sa-mi recomande un service sau magazin de piese.

 

Urmeaza sa caut un service OK si sa comand piesele la AB.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am fost azi la Asirom. In principiu par OK. Agentul a trecut bara pe inlocuire si a zis ca nu poate trece si armatura deoarece nu se vede. Dar daca service-ul ii trimite poze pe mail din care sa rezulte ca armatura este afectata o adauga fara probleme. La fel a zis si despre toba, este posibil sa fie afectata si ea.

Nu a incercat sa-mi recomande un service sau magazin de piese.

 

Urmeaza sa caut un service OK si sa comand piesele la AB.

eu am fãcut ieri pe casco o reparaÞie la E90. Înlocuit far + lipit suport senzor parcare faÞã.lovisem un câine.

Am fost la Europarts, nu am vrut la Bavaria pt cã nu mã lãsau lângã maºinã. La casco la Unita am pus condiÞia asta ºi m-a trimis la service-ul ãsta. e la sensul giratoriu de la Real de pe Aurel Vlaicu, vis-a-vis de Black Sea. E o halã mare pe care e un banner mare EUROPARTS.

eu m-am ĂŽmprietenit cu inginerul Âşef Âşi totul a fost ok.

Chiar ĂŽmi place cum lucreazĂŁ Âşi au multe maÂşini ĂŽn service. am vĂŁzut cĂŁ au Âşi vopsitorie. Am vĂŁzut un Opel Astra H proaspĂŁt vopsit Âşi am rĂŁmas impresionat de calitatea vopsirii.

Deci ĂŽl recomand!

PoĂži sĂŁ ĂŽntrebi la Asirom dacĂŁ au contract cu Europarts.

Farul comandat a fost original BMW bi-xenon (ZKW).

Costul total suportat de casco 3646.46lei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Marti ar trebui sa fie gata masina. Am dus-o la Bavaria Motors in Constanta pana la urma. Am dus-o abia aptamana trecuta, nu am avut timp sa ma ocup de ea.

Urmeaza lupta cu asigurarile. Pe fata o fac pe CASCO meu, pe spate pe RCA-ul de la ASIROM al vinovatului.

Cu CASCO - Asiban nu o sa am probleme la decontare. Sa vad ce fac cu Asirom-ul.

Link to comment
Share on other sites

Este incredibil ce face asa zisa societate de asigurari asirom! Am reparat masina si am trimis devizul la adresa de mail comunicata de agent.

Deoarece nu am primit niciun feedback, dupa 2 zile am zis sa intreb si eu sa vad daca au primit devizul si daca totul e in regula.

Efectiv nu pot lua legatura cu Asirom-ul pentru a vedea in ce stadiu este dosarul meu.

 

Am fost la Agentia din Constanta unde s-a facut constatarea si mi-au zis ca de plati se ocupa nu stiu ce inventie de birou de daune de-al lor din Bucuresti si ca cica ei nu stiu nimic de dosar. Cand am intrebat cat dureaza nu mi-au dat nici un termen, cica e posibil pe saptamana viitoare, dar nu se stie cand.

 

Mi-au dat un nr de telefon de la biroul de daune : 021 317 8178 . Super tare e ca la acel numar NU RASPUNDE NIMENI. Am sunat intruna si nimic.

Halal societate de asigurari si ASIROM-ul asta. La ce tertipuri se preteaza ca sa lungeasca termenele.

 

Am platit eu reparatia catre service ca sa nu mai stau incurcat dupa nesimtitii astia de la asirom. Dupa cum vad ca merg treburile, acum trebuie sa ma inarmez cu rabdare si eventual sa contactez un avocat, ca probabil o sa incerce tot felul de magarii, ba ca e prea scump, ba ca trebuia sa ma duc la nu stiu ce ciudatenie de service agreeat de ei si nu la reprezentanta.

 

Asiguratorii isi bat efectiv joc de RCA. Parca e vina mea ca tembelul lor de client mi-a lovit masina. Dupa ce ca te pune pe drumuri, te mai lupti si cu indolenta asiguratorului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.