Jump to content

My Touring


S L Y

Recommended Posts

Saptamana asta m-am ocupat de bordul masinii pt ca nu mai vedeam km si nici temp exterioara. Si daca tot am dat bordul jos mi-am luat inele silver, becurile aferente si un marker permanent ROSU! Arata cu totul altfel acum, e mai "sportiv". O sa-l montez in seara asta.

post-536-1257330065_thumb.jpg

post-536-1257330085_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aveai probleme cu pixelii sau un bec ars?

Erau arse cele doua becuri de sus. Pixelii sunt inca OK. Luni dimineata i-am gasit perfecti pe toti, parca era nou display-ul. Chiar i-am facut o poza :) !

Edited by slymoto
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am profitat de faptul ca sunt in concediu (de odihna de data asta :) ) si m-am ocupat un pic de vapor. In ordine cronologica:

 

- i-am schimbat becurile de la numar cu unele cu led. Se vad superb noaptea dar din pacate va trebui sa le schimb cu unele care sa nu-mi dea eroare in bord. Pe astea si inca 4 le voi pune in interior;

 

- am pus pe spate difuzoare (in locul celor stock) Pioneer de 13cm cu 2 cai. Am obtinut o usoara inbunatatire a basului in partea din spate a masinii, acum nu se mai aude ca o portavoce, dar nici cum ar fi trebuit. La cele din fata nu ma bag ca e prea mult de munca pt un pic de mai bine;

 

- astazi am primit o comanda de la userul grozadan, adica senzorul de xenon de pe puntea fata ca imi bateau farurile la 2m in fata masinii si filtru epurator. Gata cu fumul negru in sarcina!!! Imi dadea fum doar la kick-down dar acum nu mai da deloc :lol: . Recomand, mai ales celor care nu stiu de cand nu a mai fost schimbat acest filtru sa o faca.

post-536-1259600081_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Weekend-ul asta am fost la Dambovicioara. Am avut ocazia sa-mi testez cauciucurile pe panta inzapezita, Vredestein Wintrack. Rezultatul a fost peste asteptari :lol: . Cu 4 persoane, bagaj + fata mea (12kile :) ) nu a derapat deloc.

 

....and some photos :)

post-536-1264425045_thumb.jpg

post-536-1264425156_thumb.jpg

post-536-1264425174_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Am gasit un pic de timp pentru a face un rezumat al anului ce tocmai se incheie cu bune si rele pentru "Vaporul" meu, mai ales ca n-am mai postat aici de mult.

 

De alea rele nu mai vreau sa-mi amintesc, dar pentru cei ce nu stiu la ce ma refer.....:

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...=82717&st=0

 

Cele bune:

 

- vopsit etrierii;

- set pedalier, maner frana de mana - ACS (copie calitate superioara);

- schimbat magazia CD (Hungary) care a cedat cu alta tot OEM (Japan, asta sper sa tina :twoup:);

- covorase mocheta de la @themircea;

- schimbat parbrizul, era fisurat si nu luam ITP-ul;

- schimbat ulei + filtre;

- imbracat trimul de jos de la volan in autocolant negru-lucios;

- jante de 18" forjate ///M Style 37 de pe serie 7 (8J-ET13 si 9,5J-ET25); le-am alezat butucul la 74,1;

- anvelope 235/40R18 si 265/35R18 toate Goodyear Eagle F1 GSD3;

 

Dupa ce am patit in Bulgaria cu rotile pare o nebunie sa trec la 18", insa vreau sa cred ca un asa ghinion iti apare doar o data in viata.

post-536-1291709924_thumb.jpg

post-536-1291709935_thumb.jpg

post-536-1291709946_thumb.jpg

post-536-1291709958_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Superbe ,bravo incepe sa capete forma,cat priveste jantele pe 18 te obisnuiesti,am taiat 2 cauciucuri vara asta acasa, bine ca nu am avut probleme la jante,dar merita sacrificiul,gumele nu iti ating, acelasi tip de jante am si eu si marimea cauciucurilor ,indiferent cat pui in masina.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

De cateva zile rulez cu rotile de vara si pentru prima data pe 18". Sunt un pic dezamagit de disconfortul creat de talonul gumelor, senzatie total diferita fata de cele pe 17", dar, ma felicit pentru alegerea acestui model de jante :yahoo: , dau foarte bine pe masina (o sa revin cu ceva poze mai serioase).

 

Apropo de 18": ce presiune este recomandata pentru 235/40R18 si 265/35R18?

 

Nu sunt convins ca am bagat presiunea corecta :download: .

post-536-0-16236300-1300458023_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Foarte bine aratĂŁ!

 

Sã le stãpâneºti sãnãtos!

 

Eu bag 2.2 pe faÞã ºi 2.4 pe spate.

Multumesc Bogdan.

 

Parca pe spate mi-a bagat 2.7 :wacko: in ideea de a proteja jantele.

O sa le las la 2.2 si 2.5 sa vad cum se simte.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ce bine arata jantele !:goodjob: grozav touring

bravo :)

Multumesc :) .

 

Astept sa se faca frumos afara ca sa-i vopsesc bara fata (am gasit-o julita) si sa-i fac niste poze adevarate.

Edited by slymoto
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ieri am resigilat fetele usilor spate. Dupa fiecare ploaie zdravana gaseam mocheta spate uda. Se vede in poza zona pe unde curgea apa iar izolatia era desfacuta acolo. Acum sper sa se fi rezolvat.

 

Pentru cei cu Touring: fata de usa e prinsa doar in surubul torx din spatele deschizatorii si in rest sunt cleme spre deosebire de sedan care are in plus vreo 3 suruburi.

post-536-0-80332300-1307338926_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.