Jump to content

My Touring


S L Y

Recommended Posts

eu am sedan si am aceeasi prindere: torx ul de la manerul de deschidere , clema de la mijloc si dopurile de pe toata marginea fetei.

Ok, nu zic nu, dar in cautarea metodei de desfacere a fetei de usa am gasit linkul de mai jos care este pentru sedan (e un E39 525i din 2001).

http://forum.roadfly.com/threads/10587379-Rear-Door-Panel-Removal-Resealing

Link to comment
Share on other sites

Ce ai pus intre fata de usa si tabla? Silicon ? :rolleyes:

Da, un silicon negru, adeziv si rezistent la apa. Nu stiu cum se numeste, am un fin care lucreaza in domeniu si mi l-a dat el.

Pana acum a rezistat, sa vedem in timp ce se intampla.

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina. Sa te bucuri in continuare de ea. In legatura cu apa pe la usile din spate am avut si eu aceasi problema la un e39 si nu am rezolvat cu silicon. Dupa ce spalam masina daca deschideam imediat usa curgea toata apa din usa. Deci problema ar fi intre usa si prag care nu preia apa din usa. Mai citisem pe undeva si spuneau ca problema ar putea fi si pragul infundat
Link to comment
Share on other sites

nu este pragul de vina. tot pe forum am intrebat si eu, intrigat de mocheta uda la BMW. (nu mi-a plouat niciodata, nici macar in dacie). folia s-a dezlipit din masticul original. se umezeste cu diluant sa faca priza si suplimentar se mai oate pune pe langa el silicon transparent sau orice culoare pt o siguranta suplimantara.esential sa stergeti bine muchia pe care se pune cu diluant
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina. Sa te bucuri in continuare de ea. In legatura cu apa pe la usile din spate am avut si eu aceasi problema la un e39 si nu am rezolvat cu silicon. Dupa ce spalam masina daca deschideam imediat usa curgea toata apa din usa. Deci problema ar fi intre usa si prag care nu preia apa din usa. Mai citisem pe undeva si spuneau ca problema ar putea fi si pragul infundat

Multumesc de urare, insa te contrazic in privinta pragului. Totul e de la usa. In poza postata de mine se vede pe unde curgea apa acumulata inauntru. Fata de usa era umeda in partea de jos. Scurgerile le-am verificat si sunt desfundate.

 

Uite ce se intampla cand este dezlipita izolatia:

http://www.youtube.com/watch?v=PSrYkslQHIQ

Edited by S L Y
Link to comment
Share on other sites

Da, un silicon negru, adeziv si rezistent la apa. Nu stiu cum se numeste, am un fin care lucreaza in domeniu si mi l-a dat el.

Pana acum a rezistat, sa vedem in timp ce se intampla.

stai linistit ca rezista. la mine rezista de aproape 3 ani :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

NEWS:

 

:bounce: Am un baietel :yahoo: !!!

 

Sambata dimineata la ora 06:10, s-a nascut fiul meu Andrei-Cristian, 3,5 kg si a primit nota 10!

 

Nu-mi mai trebuie nimic: am o fata si un baiat, o sotie minunata......pe scurt o familie perfecta. Bine ca am masina incapatoare :thumbsup: .

 

Sunt bun de cinste! :drinks:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

NEWS:

 

:bounce: Am un baietel :yahoo: !!!

 

Sambata dimineata la ora 06:10, s-a nascut fiul meu Andrei-Cristian, 3,5 kg si a primit nota 10!

 

Nu-mi mai trebuie nimic: am o fata si un baiat, o sotie minunata......pe scurt o familie perfecta. Bine ca am masina incapatoare :thumbsup: .

 

Sunt bun de cinste! :drinks:

 

Felicitari!!! Din cauza asta astazi in Cora nu mai bagai lumea in seama, te-am salutat si ai trecut prin mine :)

Link to comment
Share on other sites

Sa-ti traiasca si sa va aduca numai bucurii :drinks:

 

Multumesc.

 

Felicitari si crestere mare!

:thumbsup:

 

Multumesc.

 

felicitari si sa iti traiasca

 

 

imi poti spune de unde ai luat pedalele ACs?

 

Multumesc,

 

De pe ebay.com.

 

Felicitari!!! Din cauza asta astazi in Cora nu mai bagai lumea in seama, te-am salutat si ai trecut prin mine :)

 

:eek: Pe bune???? :worthy: Iarta-ma, chiar nu te-am vazut, recunosc ca sunt obosit dar cred ca eram cu ochii pe fiica-mea sa nu faca vreo boacana, ca e talentata :rolleyes: .

Nu fug de facut cinste, o sa incerc sa trec pe la intalnire :drinks: .

 

Bravo si felicitari, pt cei 2 mici mai ales, si pt masina ca e o alegere buna pt un familist,

Multumesc, asa este. Masina este ideala pt familie, recomand touring tuturor "inghesuitilor".

Edited by S L Y
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Frumoasa masina. Sa-ti traiasca copiii ;) Eu am 3 fete ...deci e cam maxim-ul pt. e39 Touring :D

 

Apropo de apa in spate ...am avut aceeasi problema si cu greu m-am prins ce se intampla. La mine a fost vorba de chederul exterior de la geam care de la caldura s-a ingustat lasand loc la capete cate 3-4mm si pe acolo apa de ploaie ce patrundea in interiorul usii mi se prelingea pe cablul de deschidere si apoi se aduna in partea de jos a portierei patrunzand in habitaclu pe langa becul din partea de sub usa :(. Am infundat cu un pic de silicon negru si n-am mai avut probleme de atunci. Iarta-ma ca n-am citit tot topicul si ti-am dat o rezolvare la o problema care nu mai exista :) Iti urez ca urmatoarea masina sa fie un F10 sau F11 cum s-o mai numi codul la Touring :D

Link to comment
Share on other sites

NEWS:

 

:bounce: Am un baietel :yahoo: !!!

 

Sambata dimineata la ora 06:10, s-a nascut fiul meu Andrei-Cristian, 3,5 kg si a primit nota 10!

 

Nu-mi mai trebuie nimic: am o fata si un baiat, o sotie minunata......pe scurt o familie perfecta. Bine ca am masina incapatoare :thumbsup: .

 

Sunt bun de cinste! :drinks:

 

sa-ti traiasca nou nascutul ...ce coincidenta si pe al meu mik mik tot Andrei Cristan

 

si sa o stapanesti sanatos mai rar asa touring ingrijit :goodjob:

Edited by Cristi_VNC
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina. Sa-ti traiasca copiii ;) Eu am 3 fete ...deci e cam maxim-ul pt. e39 Touring :D

 

Apropo de apa in spate ...am avut aceeasi problema si cu greu m-am prins ce se intampla. La mine a fost vorba de chederul exterior de la geam care de la caldura s-a ingustat lasand loc la capete cate 3-4mm si pe acolo apa de ploaie ce patrundea in interiorul usii mi se prelingea pe cablul de deschidere si apoi se aduna in partea de jos a portierei patrunzand in habitaclu pe langa becul din partea de sub usa :(. Am infundat cu un pic de silicon negru si n-am mai avut probleme de atunci. Iarta-ma ca n-am citit tot topicul si ti-am dat o rezolvare la o problema care nu mai exista :) Iti urez ca urmatoarea masina sa fie un F10 sau F11 cum s-o mai numi codul la Touring :D

Multumesc.

Uau, trei fete :goodjob: . Sa-ti traiasca si sa-ti aduca numai bucurii!

 

Am rezolvat-o cu apa din usi. Pentru cine e interesat, procedeul este mai sus.

 

sa-ti traiasca nou nascutul ...ce coincidenta si pe al meu mik mik tot Andrei Cristan

 

si sa o stapanesti sanatos mai rar asa touring ingrijit :goodjob:

Ce tare :rolleyes: ! "Andrei" am vrut noi, "Cristian" de la nash.

 

Multumesc de urari tuturor.

 

On topic:

 

Vestea buna.

Vineri am primit noua achizitie :yahoo: : scaunul BMW pentru pustoaica mea, nu prea mai incapea in cel de grupa I. Este incomparabil cu alte produse similare.

Acum caut unul cu Isofix pentru pusti.

 

post-536-0-53753300-1319438602_thumb.jpgpost-536-0-27175500-1319438592_thumb.jpg

 

Vestea mai putin buna.

Sambata dimineata nu am mai gasit grilele fata pe masina. Au fost smulse cu o surubelnita lasand urme evidente pe capota. Idiotii au rupt cred ca toate piciorusele de plastic pentru erau pe jos multe.

 

post-536-0-66329100-1319438633_thumb.jpg

Edited by S L Y
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina! Nasol incident...mie mi-au furat oglinzile....moarte hotilor!!

Cu jantele alea rondell ce ai facut?

Jantele le-a "cumparat" (suma simbolica) Maniaku si au ajuns undeva prin Valcea. Intr-o seara le-am vazut in Bucuresti pe un E36 cu nr de VL. Ma mir cum poate sa ruleze cu asa suduri gigantice. Cred ca li s-a dublat greutatea, care era oricum maricica.

Link to comment
Share on other sites

NEWS:

 

:bounce: Am un baietel :yahoo: !!!

 

Sambata dimineata la ora 06:10, s-a nascut fiul meu Andrei-Cristian, 3,5 kg si a primit nota 10!

 

Nu-mi mai trebuie nimic: am o fata si un baiat, o sotie minunata......pe scurt o familie perfecta. Bine ca am masina incapatoare :thumbsup: .

 

Sunt bun de cinste! :drinks:

 

Cu intarziere, dar...Sincere Felicitari. Acum inteleg de ce nu prea te-am mai vazut pe la sala. Sa va aduca numai bucurii si sa va fie santos si voinic :super: !

Link to comment
Share on other sites

Cu intarziere, dar...Sincere Felicitari. Acum inteleg de ce nu prea te-am mai vazut pe la sala. Sa va aduca numai bucurii si sa va fie santos si voinic :super: !

Multumesc Bogdan. Asa este, nu am mai fost la sala de cand s-a nascut pustiu, iar din septembrie am reluat orele cu elevii mei si ajung pe la ora 21 acasa, asa ca pe la sala nu o sa mai ajung asa curand :hmm: .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Frateeee ce porcarie cu furturile astea :( eu nu stiu cum de mai putem rabda. De fapt ce sa ma mai mir ...la cum ne fura astia de la putere de 21 de ani si noi nu scoatem nici un sunet .... :(

Cat naiba sa fie grilele alea ca sa te apuci de vandalizat o masina ???

Ideea e ca nu prea mai are ce face cu ele, pe langa faptul ca le-a rupt piciorusele de prindere, folia neagra pusa de mine incepuse sa se dezlipeasca.... Astazi imi vin noile grile, sper sa le tin cat mai mult.

 

Mai nou, am un vecin la bloc cu un X5 din 2003. I-au rupt ambele oglinzi laterale, au ramas doar cioatele si firele rupte. Norocul lui ca are casco, eu nu :hmm: .

 

Vaporul meu va intra intr-o revizie serioasa, inclusiv partea estetica, dupa care ii fac casco.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.