Jump to content

salut


mada

Recommended Posts

De ceva timp cand plec mai brusc de pe loc , o duc in treapta 1 pana la 3500 rotatii pe minut si o bag in treapta a 2-a imi sare din viteza? de la ce sa fie? am schimbat kitul de ambreiaj acum 2000km.
Link to comment
Share on other sites

dupa ce am schimbat ambreiajul la 1200-1300km a inceput sa imi faca chestia asta. inainte nu mi-a facut . dar imi face numai cand o turez mai mult daca merg mai incet nu imi face. cand o duc pana la 3500/4000 rotatii in treapta 1 si cand o bag in a-2a se mai duce putin si dupaia o arunca din viteza

 

318d

Link to comment
Share on other sites

nu conteaza prea mult ambreiajul, ca si eu l am schimbat mai demult da nu e din cauza asta crede ma. ori agata undeva si nu intra in treapta cum trebuie si e din timonerie ori e cutia prea varza. schimba timoneria ca e mai ieftin si daca problema persista atunci e cutia. e o parere oricum , nu o lua de capital pana nu auzi un expert in domeniu, da expert nu surubar.
Link to comment
Share on other sites

Viteza intai pana la 3500 de ture? <_<

Saraca masina.....banuiesc ca nu tii cont de cum e motorul, rece sau cald...

stai linistit ca nu o duc pe rece la 3500. normal ca la cald ,doar in anumite cazuri.

Link to comment
Share on other sites

nu strica sa te mai uiti si la uleiul din cutie, macar sa vezi daca e la nivel, daca nu ti se va recomanda si un schimb. posibil daca il schimbi sa agate sa caraie, cum se mai intampla si la mine dupa ce l am schimbat. dar asta e o alta problema. tu incearca la inceput cu timoneria daca e de acolo ai scapat, daca nu mergi mai putin sportiv si ai sa te pensionezi cu masina asta
Link to comment
Share on other sites

nu strica sa te mai uiti si la uleiul din cutie, macar sa vezi daca e la nivel, daca nu ti se va recomanda si un schimb. posibil daca il schimbi sa agate sa caraie, cum se mai intampla si la mine dupa ce l am schimbat. dar asta e o alta problema. tu incearca la inceput cu timoneria daca e de acolo ai scapat, daca nu mergi mai putin sportiv si ai sa te pensionezi cu masina asta

cat mar costa sa schimb timoneria??

Link to comment
Share on other sites

ca prin minune, veritabilul meu 318d a dat si el un rateu azi-noapte, cand a sarit dintr-a doua cand imi era lumea mai draga, de pe la vreo 4000 de ture, si de atunci la orice denivelare/groapa se aude pe sub el zgomot metalic, plus ca pe franare, oscileaza relantiul (daca e scos din viteza) si trepideaza masina, dar in special schimbatorul face ca toti dracii...

aaa ... si ca fapt divers, au REaparut trepidatiile la pleacarea de pe loc (dar nu se simt asa puternic ca inainte de schimbarea tampoanelor) ... <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.