Jump to content

Recommended Posts

Exista alta varianta pentru schimb de catalizatorul care este stricat cu altul?

In afara de cel original care costa 4500ron

Eu anul trecut am luat de la dezmembrari cu 200 de euro un catalizator cu tot cu sonda

Link to comment
Share on other sites

http://www.lonzamotorsport.com/CATALIZATOARE.html

 

E si mai ieftin decat stiam eu, iata raspunsul de la ei, (scuze pt link-ul de mai sus daca e considerat reclama se poate sterge).

 

Buna ziua,

 

Va multumim pt interesul acordat produselor noastre. Va putem oferi catalizatorul universal 94004, Pret 230 RON plus TVA. Livrarea este gratuita din stoc prin curier rapid.

 

Daca doriti sa comandati trimiteti-ne datele personale si il trimitem imediat prin Fancurier.

Link to comment
Share on other sites

La diesel e altceva nu se cheama catalizator ci filtru de particule. Nu sunt la curent cu preturile pt asa ceva.

Nu este adevrat.Filtrul de particule diesel este ceva si catalizatorul este altceva.Din 2004 masinile diesel de la BMW au fost dotate si cu filtru de particule diesel(Unele modele)

Link to comment
Share on other sites

La diesel e altceva nu se cheama catalizator ci filtru de particule. Nu sunt la curent cu preturile pt asa ceva.

Nu este adevrat.Filtrul de particule diesel este ceva si catalizatorul este altceva.Din 2004 masinile diesel de la BMW au fost dotate si cu filtru de particule diesel(Unele modele)

exact... din ceea ce stiu eu filtrul de particule este un filtru care "curata" aerul destinat habitaclului... pentru polen, praf, gaze de esapament de la tiruri, etc... imi cer scuze daca gresesc <_<

Link to comment
Share on other sites

La diesel e altceva nu se cheama catalizator ci filtru de particule. Nu sunt la curent cu preturile pt asa ceva.

Nu este adevrat.Filtrul de particule diesel este ceva si catalizatorul este altceva.Din 2004 masinile diesel de la BMW au fost dotate si cu filtru de particule diesel(Unele modele)

 

Da, se pare ca asa este, oricum catalizatorul de diesel este altceva fata de cel pentru benzina si nu stiu daca se poate gasi universal.

Link to comment
Share on other sites

Filtru de particule iti mentine mediul mai curat la standarde mult mai ridicate decat un euro3, datorita acestui "mic catalizator" care are toate funingele ( motorina nearsa) - de aceea nu veti vedea niciodata un eur4 cu DPF in stare normala de functionare sa fumege pe toba acel fum negru tipic celor cu euro 3.

DPF-ul face bine mediului, dar este si mai pretentios de intretinut...cere motorina mai calitativa , cu continut mai scazut in sulf, care sa arda cat mai bine posibil, altfel te poti trezii cu el infundat daca se circula cam multicel prin oras...si subturat. Asa ca aveti grija...

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

avea un coleg de serviciu, la passat chestia asta, se infundase filtru (aparea pe bord). am luat masina lui cu un alt coleg (n-am condus eu) si i-a dat ala de la p-ta presei - intrare spre snagov 190 kmh.....si schimba vitezele foarte sus....la intoarcere i-am predat cheile colegului (care merge mai batraneste) si se desfundase si filtru...passat nou (nu CC) ~ 3000 km la bord...deci in unele cazuri se mai si desfunda <_<
Link to comment
Share on other sites

ai si tu filtru de particule? habar nu aveam ca exista si pe e36...

 

El vorbeste de prima toba din sistemul de evacuare ( nu stiu daca se poate vorbii nici macar de catalizator, pt. ca masina este euro2 la resp e36, sau chiar eur1 daca este sub fabricatie '95) , filtru particule exista doar pe cele eur4.

Edited by Justme13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.