Jump to content

Problema inchidere centralizata


ryso

Recommended Posts

Salut. De cateva saptamani ma confrunt cu o problema destul de deranjanta: din cand in cand nu mai functioneaza inchiderea centralizata, mai precis deschiderea usilor (atat din telecomanda cat si din masina). Dupa 5-10 minute isi revine singura, poana atunci nu pot sa descui usa dreapta iar stanga se descuie doar din cheie..

 

Acum vreo luna si ceva am sters o eroare la inchiderea centralizata si se pare ca nu a fost doar o alarma falsa.. Sa fie vreun releu ceva?

Link to comment
Share on other sites

sigur e un releu

citeste si tu aici

si mai sunt citeva topicuri pe tema asta, dar rezolvarea e una singura

 

Vad ca ai avut si tu problema asta. Unde ai gasit releul? Vine ca piese separata, ca am citit ca la service iti schimba tot modulul (si costa 400+ eur). Unde ai rezolvat?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Am dat jos modulul, am curatat contactele de la relee si nici o imbunatatire.. Pot deschide usa de la pasager doar din interior. De inchis se inchide si din cheie si din butuc. In interiorul usii se aude cum declanseaza si la inchidere si la deschidere. Ce spuneti ? Poate sa fie din usa ? Ma gandesc ca nu agata tija aia .. A mai avut careva problema asta ?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am pus pe tester masina si nu-mi da nici o eroare la inchidere. Am dat comanda de inchidere din calculator si s-au inchis.. La deschidere doar usa de la sofer... Daca erau releele de inchidere nu trebuia sa-mi dea eroare ? S-au se poate sa fie acuatorul din usa, adica ceva mecanic ? Vre-o parere ? Multam.
Link to comment
Share on other sites

Nu am stiut .. nu am incercat optiunea asta. Se poate activa sau dezactiva chestia asta ? Adica sa-mi deshida doar usa de la sofer ? Altceva nu cred ca are pt ca in interiorul usii se aude cum lucreaza.. Si inca o chestie care am observat-o. Stiu ca usile nu se incuie daca este usa deschisa.. La cea de la sofer nu se incuie deschisa dar le cea din dreapta se incuie chiar daca este deschisa .. Mi-a scos peri albi..
Link to comment
Share on other sites

Uite ce am gasit..

Entrance aid/selective

central locking (E46

coupe, convertible,

E52)

=Selective central locking

inactive

When active, the first time vehicle is unlocked only the

driver’s door is unlocked. This function only applies to

manual unlocking via the lock (to set this function with

remote control, see Key Memory/Central Locking).

􀁟􀁚 coupe, convertible

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.