Jump to content

stie cineva cati litrii de ulei?


Recommended Posts

:blink: cati litrii de ulei intra in diferentialul de e60 3,0d?si cumva ce tip de ulei trebuie?

ca de la lovitura pe care am avut-o sa rupt o parte din radiatorul de la grup si acum am vazut ca da ulei(s-a rupt cam din margine)

 

am comandat capacul de la grup(e mai ieftin ca proiectorul :D--475 ron ) ,dar nu stiu cati litrii si ce tip te ulei trebuie sa bag in grup!

 

acuma ,HELP :)

 

 

sa il mute cineva ca am posat aiurea :) :)

Edited by vl20sas
Link to comment
Share on other sites

Si de ce-i spune "grup"? Radiatorul ala nu e la puntea spate, cel care se vede sub masina? A fost lovita masina si sub, nu doar in fata?

81218[/snapback]

 

 

da a fost lovita si in fata ,dar si in spate(a trecut pe sub masina)

Radiatorul pecare il vezi tu sub masina nu e de la punte e de la diferential(raceste uleiul), http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...162&hg=33&fg=10 piesa nr 4,iar mie mi s-a spart o bucata din acel radiator.am comandat acel capac+garnitura,dar nu stiu cati litrii de ulei intra in diferential(eu ii zic grup)

Link to comment
Share on other sites

E de la diferential dar e la puntea spate acel diferential. :)

 

De aia am spus ca radiatorul e la puntea, nu de la puntea.

81250[/snapback]

 

asa e acum am recitit,ai idee cati litrii de ulei intra,sau pe unde aflu aceasta informatie?

:blink:

Link to comment
Share on other sites

un litru costa 2,5 mil :blink:

81268[/snapback]

 

Ia-l din tara de la AB. E mult mai ieftin. Pe mine m-a costat in jur de 500.000 litru acela "life-time".

Si oricum la jumatati de litru nu se da, asa ca tot 2 l va trebui sa cumperi.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

tot pt diferential?

81273[/snapback]

 

Da. Am schimbat un semering de la diferential si am schimbat si uleiul. La mine la E39 au intrat cam 1,2 litri. Fiind un ulei life-time, ca sa nu risc am preferat sa-l iau de la AB. Fii atent ca e bulk. Du-te tu cu un recipient adecvat, sa nu ti-l puna ei in sticle de cola :blink:.

Edited by paul
Link to comment
Share on other sites

Da. Am schimbat un semering de la diferential si am schimbat si uleiul. La mine la E39 au intrat cam 1,2 litri. Fiind un ulei life-time, ca sa nu risc am preferat sa-l iau de la AB. Fii atent ca e bulk. Du-te tu cu un recipient adecvat, sa nu ti-l puna ei in sticle de cola :).

81276[/snapback]

 

 

mai tii minte cum se numea,un cod ceva? ca sa stiu ce sa cumpar,sau ce tip de ulei intra(firma producatoare)?| :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dar tu de unde ai comandat capacul si garnitura de la diferential ? Nu de la reprezentanta ?

81289[/snapback]

 

 

nu pt ca domnii de la AB mi-au zis ca acel capac costa 500e,iar e am gasit cu 150,asa ca ......tot bmw original :blink:

Edited by vl20sas
Link to comment
Share on other sites

stiu ca bmw foloseste ulei 75w140 castrol.e in jur de 700.000 litrul....

la reprezentanta se foloseste ulei vrac,asa ca e mai ieftin la ei.daca o sa ii intrebi pe ei,nu or sa spuna ce specificatie de ulei se foloseste..or sa zica ca se foloseste unul special...dar pe factura,la plecare,o sa vezi ca uleiul are indicativul asta.din proprie experienta iti spun ca mi s-a intamplat la un bmw e46,care pierdea un pic pe la busonul de golire..asa ca a trebuit sa dau drumul la tot uleiul..

Link to comment
Share on other sites

stiu ca bmw foloseste ulei 75w140 castrol.e in jur de 700.000 litrul....

la reprezentanta se foloseste ulei vrac,asa ca e mai ieftin la ei.daca o sa ii intrebi pe ei,nu or sa spuna ce specificatie de ulei se foloseste..or sa zica ca se foloseste unul special...dar pe factura,la plecare,o sa vezi ca uleiul are indicativul asta.din proprie experienta iti spun ca mi s-a intamplat la un bmw e46,care pierdea un pic pe la busonul de golire..asa ca a trebuit sa dau drumul la tot uleiul..

81345[/snapback]

 

INCERC SA CAUT TIPUL ASTA DE ULUEI,DAR CAM GREU DE GASIT

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.