Jump to content

smacuri in mers


Recommended Posts

Salut, detin un e36 318 din 92 pe benzina.

De ceva timp imi da niste 'smacuri' in mers... ca si cele de la trecerea de la benzina la gaz la masinile cu gpl.

Am tinut turatia constanta si am observat ca la un 'smac' se detureaza motorul, de exemplu pe loc de la 800 de ture scade la 500 si apoi urca inapoi la 800 imediat. La o turatie mai mare 3000+ nu mai face asa. Toate astea la un interval de 30-60 secunde, iar un 'smac' nu dureaza decat o miime de secunda, dar devine enervant cu timpul. Ieri a facut mai rau, ramanea putin turata pe la 1300, o turam putin eu si pe urma revenea la 800.

Am schimbat bujiile, filtrul de benzina, pompa de benzina dar degeaba.

Ce sa fie oare ?

Link to comment
Share on other sites

Salut, detin un e36 318 din 92 pe benzina.

De ceva timp imi da niste 'smacuri' in mers... ca si cele de la trecerea de la benzina la gaz la masinile cu gpl.

Am tinut turatia constanta si am observat ca la un 'smac' se detureaza motorul, de exemplu pe loc de la 800 de ture scade la 500 si apoi urca inapoi la 800 imediat. La o turatie mai mare 3000+ nu mai face asa. Toate astea la un interval de 30-60 secunde, iar un 'smac' nu dureaza decat o miime de secunda, dar devine enervant cu timpul. Ieri a facut mai rau, ramanea putin turata pe la 1300, o turam putin eu si pe urma revenea la 800.

Am schimbat bujiile, filtrul de benzina, pompa de benzina dar degeaba.

Ce sa fie oare ?

 

koklanderul triangular extraploat duce la smacuri...

Poti te rog sa reformulezi simptomele ca sa reusesc si eu sa-mi dau seama despre ce vorbesti?

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

am uitat sa precizez ca si fisele le am schimbat

 

 

 

 

koklanderul triangular extraploat duce la smacuri...

Poti te rog sa reformulezi simptomele ca sa reusesc si eu sa-mi dau seama despre ce vorbesti?

 

masina merge pur si simplu in hopuri atunci cand se detureaza de la un smac

merge ce merge constant pe urma mai face un 'smac', se simte si in masina (ca tinde sa te dea cu capul de parbriz), la turometru ca scade turatia si la sunetul motorului ca zici ca se inneaca.

Link to comment
Share on other sites

masina merge pur si simplu in hopuri atunci cand se detureaza de la un smac

merge ce merge constant pe urma mai face un 'smac', se simte si in masina (ca tinde sa te dea cu capul de parbriz), la turometru ca scade turatia si la sunetul motorului ca zici ca se inneaca.

 

injectoare. Daca ai distribuitor asa cum a spus colegul mai sus, un contact imperfect poate cauza asta.Un tester te-ar lamuri definitiv.

Edited by DanS
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

am pus-o pe tester si cica eroare la nu stiu ce clapeta acceleratie de prin carburator, a schimbat-o baiatu care mi-a pus-o si pe tester si tot degeaba, la fel face <_<

ce altceva ar mai putea sa fie ?!

 

nu da zmacuri la un interval fix de timp, da asa cam cand o apuca pe ea.

ce am mai obs eu este faptul ca atunci cand da zmacuri in continuu, in frana de motor scoate un zgomot mai ciudat (la toba), se aude mai tare si miroase foarte urat fumul

Link to comment
Share on other sites

"..... eroare la nu stiu ce clapeta acceleratie de prin carburator......."

 

 

pana la urma masina aia e pe carburatie? sau injectie ? sau pe ambele ? ( cu ambele glumesc )

 

Probabil computerul de injectie.

 

 

deci are injectie ????

 

 

pana la urma ce are masina ?

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.