Jump to content

Schimb Ulei 316 i


raspopitu

Recommended Posts

Salut, probabil s-au mai scris de 1000 de ori topicuri despre asta. dar nu prea le gasesc eu acum, si imi cer scuze ca pun , probabil intrebarea asta a 1001 oara.

 

Am un BMW 316 i din 94 iar pe bord imi apare la ulei un patratel galben si unul rosu..deci ar trebui facut un schimb de ulei.

 

Sunt incepator in .. BMW <_<

 

Asa ca.. daca puteti sa imi spuneti si mie ce fel de ulei sa pun si eventual ce ar mai trebui schimbat..

 

sau sa imi aratati linkul unde sa citesc raman recunoscator!

 

multumesc mult de tot!

Link to comment
Share on other sites

pe mine schimbul de ulei m-a dus la 220ron, uleiul de mai sus 175ron, filtru mann 25ron si taxe postale 20ron.

poti sa il schimbi si acasa nu e mare filozofie, dar daca nu ai mai facut acest lucru cheama un amic ca se pricepe si ii dai lui o bere 2 3

Link to comment
Share on other sites

edge 10w60 este un ulei prea vascos, este indicat doar pt motoare solicitate care ating temp inalte

magnatec 10w40 este un ulei mediocru si nu este recomandat pt bmw

foloseste preferabil un ulei care are specificatia bmw longlife 98/01/04 oricare, nu prea conteaza producatorul ci mai mult sa nu fie facatura adica sa fie original, toate aceste uleiuri au fost testate de bmw si indeplinesc conditiile necesare motoarelor bmw. cauta pe net listele longlife si orienteazate la uleiurile de acolo. NU LUA DUPA AUZITE asa am facut eu prima data si am regretat apoi, am aruncat uleiul dupa 200km ca numi placea cum suna motorul, si nu e un motor nou, e M40.

Link to comment
Share on other sites

Pt colegul tavix, una la mana uleiul edge 10w60 nu e chiar asa cu insinuezi tu, a doua bmw recomanda uleiul castrol, nu am auzit sa fie vreun tip de castrol cu "interdictie", 3 conteaza forte mult producatorul, spre ex. eu am avut mobil 10w40 si dupa 7500km l-am scos ca apa, asa ca las-o moale, iar la un motor mai uzat(gen e36, toate au fost coxate) este recomandat un ulei mai vascos.
Link to comment
Share on other sites

Engine oil grades / viscosity grades

 

 

BMW specifies different grades of engine oil, depending on the engine and vehicle model. Specifications

or descriptions other than those given here, for example "high lubricity oil, fully synthetic" etc. bear no

relevance to their suitability for use in engines of the BMW Group.

 

 

Longlife-04 oils

 

 

These have been developed to guarantee an optimum service life for the particulate filter in diesel

engines. These oils are stipulated for all diesel engines with particulate filter, but may also be used in

almost all other BMW engines. Like Longlife-01 and Longlife-01 FE oils, they satisfy currently BMW's

most stringent quality requirements. Longlife-04 oils must not be used in BMW spark-ignition engines in

countries outside Europe (EU plus Switzerland, Norway and Liechtenstein).

 

 

Longlife-01 oils

The quality of these oils is comparable to that of Longlife-04 and Longlife-01 FE oils and these oils can

be used in most BMW engines.

 

 

Longlife-01 FE oils

Because of their particularly low viscosity, these oils are able to favourably influence fuel consumption.

However, they are only to be used in engines that have been specially designed to run with such lowviscosity

oils (spark-ignition engines with Valvetronic).

 

 

Longlife-98 oils

Satisfy specific requirements for extended oil change intervals that were introduced in 1998. Their quality

is no longer adequate for the current range of spark-ignition and diesel engines.

 

 

 

<_<

Link to comment
Share on other sites

ba e chiar asa cum zic eu cu 10w60

doar nu crezi ca orice ulei castrol e bun pt bmw, de altfel dc te uiti bine doar cateva uleiuri castrol au specificatia bmw longlife iar asta spune multe

raspopitu:

longlife 98 este superb pentru motorul M43, use it, dar la fel si 01, concluzia ta subliniata este gresita motorul tau nu e nou a fost fabricat inainte de 98

Link to comment
Share on other sites

Salut, probabil s-au mai scris de 1000 de ori topicuri despre asta. dar nu prea le gasesc eu acum, si imi cer scuze ca pun , probabil intrebarea asta a 1001 oara.

 

Am un BMW 316 i din 94 iar pe bord imi apare la ulei un patratel galben si unul rosu..deci ar trebui facut un schimb de ulei.

 

Sunt incepator in .. BMW :)

 

Asa ca.. daca puteti sa imi spuneti si mie ce fel de ulei sa pun si eventual ce ar mai trebui schimbat..

 

sau sa imi aratati linkul unde sa citesc raman recunoscator!

 

multumesc mult de tot!

 

Salutare,

 

Iti recomand sa pui un ulei 10W40 si care are specificatiile din cartea tehnica. Trebuie sa schimbi filtru si eventual sa faci o "spalare" "solutie pentru curatarea interiorului motoarelor"

 

dacian

 

pe mine schimbul de ulei m-a dus la 220ron, uleiul de mai sus 175ron, filtru mann 25ron si taxe postale 20ron.

poti sa il schimbi si acasa nu e mare filozofie, dar daca nu ai mai facut acest lucru cheama un amic ca se pricepe si ii dai lui o bere 2 3

 

scump, am o varianta la 160 RON <_< nu fac reclama !

Link to comment
Share on other sites

Si respectiva firma are o varianta mai ieftina, castrol magnatec 10w40 la 113 ron 4litri (made in germany) care garantat este agreat de bmw pt tipul tau de motor.

 

Bun pret!

 

dacian

 

dacian316i.. cartea e in germana!

 

<_<

 

baga varianta mai ieftina ca nui bai :)

 

gasesti si varianta in limba en pe net

Edited by dacian316i
Link to comment
Share on other sites

eu am tot un 316i si am skimbat uleiu acu vreo 8000 km si am bagat Castrol Magnatek 5w40 full sintetic (evident si filtru l`am skimbat)

Pe bord zicea 261.000 km la momentu skimbului.

Sa inteleg ca nu am ales bine uleiul??

Este bun, daca o sa ti-l consume, poti sa incerci 10w-40.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.