Jump to content

poate sa- mi explice cineva unde e amplasat filtru de polen la bmw 316 e36


Recommended Posts

Daca ai AC ,filtrul il gasesti sub torpedou(trebuie desfacut).Daca nu ai AC,atunci filtrele de habitaclu le gasesti dupa motor sub parbriz si o sa-ti ia un pic pana le scoti de acolo.tre sa desfaci grila de la baza parbrizului.

 

Succes

Link to comment
Share on other sites

unde mai exact sub parbriz ar trebui sa fie filtrul de habitaclu la E36 fara aer conditionat?

 

am desfacut acolo sub parbriz si nu am gasit niciun filtru decat ceea ce se vede in poze... in zona incercuita este aeroterma...

 

am desfacut si carcasele laterale ale aerotermei (reperul 2) si tot nu am gasit niciun filtru (reperul 1) precum arata in schema de pe realoem...

Edited by mc_crbl
Link to comment
Share on other sites

Nu se stie. Nici eu nu l-am gasit.

 

 

poate ca trebuie cumparat unul de ala conic si pus in carcasa laterala a aerotermei...

Eu sincer nu mai vreau sa experimentez.

Pana nu vad sigur, nu cumpar nimic.

Am deja un filtru de polen patrat, prin portbagaj, de 7-8 luni, si nu stiu ce sa fac cu el.

Si referitor la asta rotund, nu-mi dau seama cum ar veni acolo la aeroterma, am desfacut si eu.

Link to comment
Share on other sites

Nu se stie. Nici eu nu l-am gasit.

 

 

poate ca trebuie cumparat unul de ala conic si pus in carcasa laterala a aerotermei...

Eu sincer nu mai vreau sa experimentez.

Pana nu vad sigur, nu cumpar nimic.

Am deja un filtru de polen patrat, prin portbagaj, de 7-8 luni, si nu stiu ce sa fac cu el.

Si referitor la asta rotund, nu-mi dau seama cum ar veni acolo la aeroterma, am desfacut si eu.

filtrul patrat este pentru cele cu clima si nu se baga pe la aeroterma, se baga din interiorul masinii, din partea dreapta

Link to comment
Share on other sites

acum inteleg eu de imi baga parf si frunzulite cand dau drumu la aer rece, am vrut sa cumpar unu azi dar la cat e de scump m-am razgandit

 

parerea mea e ca multe masini nu au filtru asta deoarece se murdareste (infunda) prea rapid avand in vedere unde ii montat si decat sa il schimbi din 2 in 2 luni mai bine nu il montezi

Link to comment
Share on other sites

Da... foarte naspa amplasat, extrem de greu de ajuns la el, il rupi tot daca nu ai indemanare, si asa trebuie rupt in doua ca sa intre, de nou....

si capacu ala ce vine in capat, e oribil....

 

 

ma rog, daca ai 50-60 de kile si 1.60 poti lejer sta acolo sa-l scoti,schimbi..

eu nu prea pot fara sa ma chinui 20-30 de min, cocosat.

 

 

la 2 luni e praf.

 

Nu recomand nimanui sa mearga fara, eu de fiecare data cand schimb, aspir acolo, sunt 2 pumni de praf si frunze, care, daca n-ar fi filtru ala, le-am respira noi in masina...

Link to comment
Share on other sites

Cele 2 filtre rotunde sunt atasate pe stanga si dreapta motorului ce baga aer inauntru,fix unde ai incercuit cu rosu.Numai ca tu nu le ai <_< Urat de tot...nu vreau sa-mi imaginez ce-ti intra in masina fara filtre.
Link to comment
Share on other sites

Cele 2 filtre rotunde sunt atasate pe stanga si dreapta motorului ce baga aer inauntru,fix unde ai incercuit cu rosu.Numai ca tu nu le ai <_< Urat de tot...nu vreau sa-mi imaginez ce-ti intra in masina fara filtre.

 

pei depinde unde las masina... odata am parcat-o langa facultate sub un copac sa stea la umbra si se lucreaza pe acolo ca se fac renovari la facultate... cand am plecat si am dat drumu la ventilatie mi-a bagat numai frunzulite si praf... de multe ori baga praf...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.