Jump to content

dejectii pasari


the rocket

Recommended Posts

am fost azi cu masina la spalat si am observat ca mi-au ramas niste urme unde au fost gainati de pasari. ce pot face? exista vreo solutie sa scot acele urme/pete? nu inteleg cum de s-au facut asa repede.....sa nu credeti ca nu stiu de pericolul pe care il au acesti gaineti asupra vopselei insa am dus-o la spalat destul de repede si tot degeaba. probabil acum fiind cald, la actiunea soarelui se fac mult mai urate si mai repede.

rog pe cine ma poate ajuta cu vreun sfat, daca stie vreun produs ceva de scos acele pete pentru ca ma cam enerveaza, sau cine a mai trecut prin asa ceva sa-si expuna parerea.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Am patit-o. Eu tin o sticla de apa cu mine si cum vad unul ii dau cu apa si cu peria. Chiar daca nu il curat de tot oricum nu mai e asa de acid si nu mai sapa in vopsea.

 

Ieri am gasit-o si eu asa presupun din cauza unei ciori cu probleme digestive. Mi-a ramas o urma si am inteles ca pe la Carrefour exista ceva de curatat/ eliminatul urmelor lasate de cacatul astora.

Link to comment
Share on other sites

mare chin si in Iasi cu pasarile astea...orasul e vestit pentru ciorile sale. Majoritatea masinilor unde le las sunt sub cabluri sau sub un salcam in parcare. Solutia: cumparat prelate (se pun numai in cazul in care masina este curata), se spala prelata 1 data/luna. Iar in cazul in care sunt de fata la "eveniment" se inmoaie bine materia si se trece ulterior la indepartarea cu o carpa moale fara a insista.

 

p.s. : am patit-o odata cu un vecin care a aruncat 2 oua vara la 35 de grade fix pe capota motor (masina fiind proaspat vopsita). Si acuma mi-a ramas lacul in zona aia crapat. As zice ca principalul defect la unele "dejectii" ale zburatoarelor este ca pateaza vopseua (se inlatura la un polish). Ma mai enerveaza si cele de la muste...dar acolo chiar nu ai ce face. <_<

Link to comment
Share on other sites

Eu vreau sa-mi pun in masina o sticluta d-aia cu pulverizator cu ceva solutie de curatat, si o carpa. Am observat ca imi tot apareau gainati pe masina in parcare, in conditiile in care nu e niciun pom deasupra. Si apoi am observat ca este un cablu chiar pe deasupra masinii (la 10-15m). Chiar ma miram, sa le traga asa din zbor <_<
Link to comment
Share on other sites

Cum adica sa avem grija la pescarusi? Ne putem eschiva in vreun fel? :)

 

 

in ideea ca sunt parari destul de mari....si "presteaza" in consecinta.

 

sper ca nu ne apucam sa facem teoria <_<(c...i) de pasare .

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

S-a facut mai devreme. S-a precizat ca este acid si are efect coroziv. Ideea e ca pe un lac intact nu cred ca ar avea consecinte grave. Dar dupa cativa ani, in straturile de lac apar foarte multe fisuri la nivel microscopic, prin care se infiltreaza zeama asta acida. Ulterior acidul reactioneaza cu pulberile metalice din vopsea si rezulta aspectul matuit. Deci polisarea nu prea mai are efect. Cea mai buna solutie, dupa parerea mea, este folia autocolanta care se aplica pe caroserie. Prin aia nu cred ca mai trece nimic.
Link to comment
Share on other sites

sau ceruirea am inteles ca ar da rezultate bune in ceea ce priveste protectia contra rahatilor de pasare si nu numai <_<. odata ce ai patit nu cred ca mai ai ce sa faci decat sa atenuezi cu polish. si eu am o urma pe capota dar de cand ceruiesc dupa spalare, nu au mai aparut desi am mai gasit rahati pe vopsea. ca obs personala nu cred ca toti sunt la fel de nocivi, cred ca tine de specia pasarii si de starea ei de sanatate
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.