Jump to content

fluiera sau caraie in treapta a 4a....


radu_gipy

Recommended Posts

va salut din nou. am constata zilele trecute ca imi caraie in treapta a 4a... caraie doar in mers. 1,2,3,5 merg fara nici o problema. am fost cu ea la un service si un nea mecanic de acolo mi-a spus ca e gata cutie. oare asa sa fie??? masina: bmw 316i, an 1993, e36
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Am o intrebare... din viteza iti iese, la gropi? Daca nu, pune-i alta cutie de viteze, cred ca vei gasi la pret rezonabil un SH. Parerea mea este ca nu oricine umbla intr-o cutie de viteze, s-ar putea sa fie si pinionul si sincronul...decat sa-ti umble prin cutie, sa ti-o dea jos sa o desfaca, mai bine o iei cu totul...e o parere! Eu am avut aceiasi problema, doar ca la mine se intapla in tr I, la plecare de pe loc, avea momente cand mi-o dadea afara din viteza. Am crezut initial ca este din bucsa cautatorului, dar a fost pinionul...am vandut-o asa! Cauta-ti o cutie de viteze sh si apoi mergi si la un mecanic sa vezi cam cat te-ar costa sa-ti schimbe pinionul si sincronul...hotararea o iei singur!

Link to comment
Share on other sites

da.. e adeavrat am fost cu ea la un service si mecanicii de acolo mi-au spus ca va trebui sa o schimb ca decat sa o desfac sa i schimb pinionu sau sincronu ma costa mai mult decat as lua una de la sh. oricum acuma sa vad cum e si uleiu. din viteza nu imi sare. doar caraie , da un carait aparte nu stiu cum sa explic, ca un fel de fluierat. oricum nu e bine. mai astept acum sa vad cum e cu uleiu, sa merg la ceva mecanic mai priceput.. si daca se poate repara ceva.. dak nu nu.. asta este... ata cutie. oricum multumesc mult pentru sfaturi!
Link to comment
Share on other sites

da.. e adeavrat am fost cu ea la un service si mecanicii de acolo mi-au spus ca va trebui sa o schimb ca decat sa o desfac sa i schimb pinionu sau sincronu ma costa mai mult decat as lua una de la sh. oricum acuma sa vad cum e si uleiu. din viteza nu imi sare. doar caraie , da un carait aparte nu stiu cum sa explic, ca un fel de fluierat. oricum nu e bine. mai astept acum sa vad cum e cu uleiu, sa merg la ceva mecanic mai priceput.. si daca se poate repara ceva.. dak nu nu.. asta este... ata cutie. oricum multumesc mult pentru sfaturi!

 

Totusi ai grija, ca de fluierat poate fluiera si diferentialul. Dar daca tu esti sigur ca vine de la cutie, e ok. Tu stii cum iesi mai convenabil, referitor la cutie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.