Jump to content

caseta directie


bogdan_marian

Recommended Posts

am mai de mult un mare semn de intrebare referitor la caseta de directie cum ca as avea probleme cu ea

dar pe atunci cam la inceput cu masina si au trecut vreo 2 ani si cam tot asa cu directia mea

asa ca ma adresez voua ....

la viteze mari peste 120 directia este instabila , am cauciucuri noi 225/45/17 fata /spate , schimbat de curand bratele de la roti cu totul + bielete antiruliu , amortizoare noi fata /spate , arcuri etc .. multe altele.

ar mai fi de schimbat caseta de directie , dar nu stiu ce sa fac........?

inca ceva cand misc stanga dreapta de volan se aude un sunet infundat foarte slab in interiorul casetei

acum va intreb pe voi .

la caseta de directie ce anume se uzeaza si daca se poate schimba separat , pentru ca nu as vrea sa schimb toata caseta pentru o singura piesa

 

va multumesc

Link to comment
Share on other sites

pai daca un mecanic nu iti detecteaza joc axial...atunci este din dimensiunea anvelopelor [prea mare].

jocul din caseta...il simti bine cand misti volanul pe loc. ai cam 5-10 grade in care volanul se misca dar nu se transmite si la roti.

daca te ajuta un prieten sa miste fin de volan, si sa simta si acel joc, si tu sa tii bine de roata o sa simti daca se misca sau nu roata...

Link to comment
Share on other sites

schimbat de curand bratele de la roti cu totul + bielete antiruliu , amortizoare noi fata /spate , arcuri etc .. multe altele.

 

flansele amortizoare le-ai schimbat?

semnat:

stan patitu'

la flanse te referi la partea de sus a amortizorului care este prinsa in olale unde este rulmentul

la cele din spate le-am schimbat la cele din fata nu dar urmeaza pentru ca nu stiam exact cum sunt ale mele si cred ca sunt doua tipuri

 

pai daca un mecanic nu iti detecteaza joc axial...atunci este din dimensiunea anvelopelor [prea mare].

jocul din caseta...il simti bine cand misti volanul pe loc. ai cam 5-10 grade in care volanul se misca dar nu se transmite si la roti.

daca te ajuta un prieten sa miste fin de volan, si sa simta si acel joc, si tu sa tii bine de roata o sa simti daca se misca sau nu roata...

joc nu are deloc am verificat-o si inainte si acum dar la denivelari gen sine tranvai sau drum cu foarte multe gropi mici se aude un sunet de fier pe fier din fata de undeva sau din volan nu stiu si nici nu am cum sa imi dau seama se simnte si in volan parca trepideaza

ca si cum ceva ar lovi in axul volanului si mai este acel sunet infundat la miscarea usoara a volanului pe loc

 

Ce model de jante ai? Poate ai 7J care sunt mici pentru cauciucuri 225.

jantele sunt jil si parca au j8 dar cobor acum sa vad mai exact cat sunt

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.