Jump to content

Antigel...


Fan de mic

Recommended Posts

eu al luat la 1.6 e36 la mine tot hepu rosu, il am de vreo 5000km si cu apa de la chiuveta si nu are nimic, asa mi-au pus din service. cel rosu e fara silicati si am auzit ca e mai bun. apropo de redbull am pus eu odata la dacie, era iarna si cineva mi-a pus un carton in batul masinii si cand urcam un deal destul de mare, turata, s-a aprins becul la apa. apa din portbagaj era inghetata, nu aveam ce pune, si am turnat un redbull si 2 bucati de gheata. si acum cred ca merge asa dupa 1 an jumate si nu a avut nimic si era dacie din '75, daca nici aia nu avea garnituri vechi. revin pune de cel rosu, e fara silicati, e mai recomandat si da 6,5 l are toata instalatia, dar o sa-ti intre vreo 5,5-6 la inceput.

 

 

uite ca rosu trebuie <_< eu am pus rosu din 2 motive : 1 asa a venit din germania;) (ma gandesc c or stii nemti mai bine doar ei le fac) si 2 asa mi-a zis vanzatorul ca e36 are rosu :)

 

ps. tot rosu e si likidul de servo :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca ai bagat apa de la robinet in instalatie zic eu ca ai facut multe rele si mai ales ca faci si sute de km face si mai mult rau, parere personala te rog sa nu o iei in considereare daca te supara

 

 

ce tine de antigel diferente sunt si inca mari

 

 

http://www.partsmasterantifreeze.com/image...i_ref_chart.pdf

 

 

http://www.cartalk.com/content/columns/Arc.../August/08.html

Link to comment
Share on other sites

100 -200 RON era diferenta de la apa de canal la antigel recomandat de producator si termostat nou // wahler sa fie. Antigelul si racirea la un automobil sunt la fel de importante precum combustibilul folosit.
Link to comment
Share on other sites

Fan de mic, credeam ca sunt singurul care a turnat apa de la robinet! Fiind patit, iti spun eu ce sa faci: FA SCHIMBUL DE LICHID DE RACIRE CAT MAI REPEDE, pune apa distilata si antigel cat mai repede, pentru ca o sa-ti faci praf si garniturile de la circuitul de racire (masina ta e destul de veche) si, cu un dram de...noroc, si pompa de apa. In orice caz, in curand asteapta-te sa-ti scada iar nivelul la lichid si chiar sa inceapa sa-ti fiarba apa.

 

PS: Myxage, eu am fost mai rapid <_< : am apucat sa pun mana la ochi, ca a tasnit ala doi metri in sus. Am stat doua saptamani parlit pe mana.

 

 

 

E lasa ca eu merg cu apa din Fantana Miorita de 2 saptamani si nici ca ma freaca ideea sa o schimb... Pai ce.... cand beau wisky nu ma ustura pe gat ? si uite ca n-am murit.... :) Ce bmw-ului i se face greatza de la apa din fantana Miorita ? nu cred....

 

 

Antigelul e bun iarna , vara cred ca n-are nici o treaba daca merge cu apa...

Si daca se strica garniturile ce are.... ? De la forja nu se strica motorul ? Si daca se strica ce-am sa fac ... n-o sa-i mai dau forja ?

 

 

Nu stiu de ce am impresia ca masinile sunt ca si omul.... Unul de-ala care e prea cocoloshit se imbolnaveste mai repede decat un tzaran care se spala pe maini de 2 ori pe an...

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Antigelul e bun iarna , vara cred ca n-are nici o treaba daca merge cu apa...

Si daca se strica garniturile ce are.... ? De la forja nu se strica motorul ? Si daca se strica ce-am sa fac ... n-o sa-i mai dau forja ?

 

Antigelul e bun si vara si iarna. Iarna stim cu toti de ce e bun iar vara motorul beneficiaza de proprietatile anticorozive ale acestuia. Cine a vazut cum arata o pompa de apa sau un termostat al unei masini care a mers pe apa (sau nu s-a facut schimbul de antigel la timp) stie despre ce vorbesc. Eu cand am schimbat termostatul dupa ce l-am sters cu o carpa arata aproape ca cel nou.

 

Termostat folosit pe apa: http://www.trustmymechanic.com/parts_gallery/thermostat.jpg

 

Termostat folosit pe antigel de calitate: http://www.pelicanparts.com/bmw/techarticl...mostat/pic2.jpg

 

Mai sunt si alte avantaje.

Link to comment
Share on other sites

probabil ca ai dreptate dar efectele nu cred ca se vad in 2-3 luni.... Toamna oricum toata lumea isi pune antigel.... Totusi mai e un aspect pe care nu l-ai luat in calcul...

in momentul in care pui antigel exista o concentratie de care tii cont... Nu pui doar antigel. Te-ai intrebat de ce ? Pt ca antigelul are calitati de racire mai slabe decat apa ! Fiind vara eu voi folosi doar apa. Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca la fel. spun doar ce fac eu si pe ce rationamente merg.

Link to comment
Share on other sites

Fiind vara eu voi folosi doar apa. Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca la fel. spun doar ce fac eu si pe ce rationamente merg.

dar antigelul nu are rol si de ungere?

cine mai unge pompa de apa?

 

ba da, antigelul are si rol de ungere.

nu e indicat sa folositi doar apa.

Link to comment
Share on other sites

probabil ca ai dreptate dar efectele nu cred ca se vad in 2-3 luni.... Toamna oricum toata lumea isi pune antigel.... Totusi mai e un aspect pe care nu l-ai luat in calcul...

in momentul in care pui antigel exista o concentratie de care tii cont... Nu pui doar antigel. Te-ai intrebat de ce ? Pt ca antigelul are calitati de racire mai slabe decat apa ! Fiind vara eu voi folosi doar apa. Nu sfatuiesc pe nimeni sa faca la fel. spun doar ce fac eu si pe ce rationamente merg.

 

Da, sunt mai multe aspecte aici.

 

Avantajele antigelului (50/50 amestec):

- protectie la inghet - te ajuta iarna

- punct de fierbere mai ridicat - te ajuta vara

- proprietati anticorozive - te ajuta indiferent de temp.

- proprietati de lubrifiere - te ajuta indiferent de temp.

 

Avantajul apei chioare.

- transfera termic putin mai bun decat antigelul (50/50 amestec)

 

 

Daca am omis ceva va rog completati. Cred ca acum e mai clar pentru toti ce trebuie folosit si cand. <_<

Edited by cristimm
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.