Jump to content

cateodata (mai mereu) nu trage


Recommended Posts

masina nu trage cum trebuie, parca nu simt ca intra turbina, si asta se intampla destul de des...cateodata, f rar, merge de nu iti vine sa crezi. am observat ca atunci cand e rece motorul parca trage mai bine.

egr-ul a fost curatat de curand, nici un rezultat.

a fost inlocuita piesa urmatoare:(tot fara rezultat)

 

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...;fg=45&hl=1

 

mai exista aceeasi piesa si in alta parte la masina?

mi-e mi-au spus ca nu am la turbo piesa aia, ca o am la egr? (poate nu am inteles eu bine..idee e ca au schimbat-o si era locata undeva in dreapta motorului....)

la tester nu apare nimic, masina nu scoate fum, nici albastru, nici alb, nici negru....

 

injectoarele se pot verifica pe tester?

Link to comment
Share on other sites

a fost schimbat acum aproximativ 2 luni...am pus unul cu decantor (parca asa ii zice)....

 

mi-e mi-au spus ca nu am la turbo piesa aia, ca o am la egr?

 

 

la 2004 turbina este actionata de un modul electric, ca la e90, nu este actionata prin vacum.

 

si daca ar fi bulit ala, nu ar trebui sa dea eroare pe tester? (stiu ca nu ai spus ca e bulit ala, doar mi-ai raspuns la intrebare)

Link to comment
Share on other sites

cred ca are decantor nu filtru epurator. oricum nu din cauza asta nu ii merge OK masina.

verifica senzorii de oxigen, debitmetrul, eventual sa nu ai ceva tub [furtun] fisurat / spart.

 

MA MIRA FAPTUL CA NU APAR ERORI LA TESTER !!! Pune masina si la alt tester.

Link to comment
Share on other sites

si daca ar fi bulit ala, nu ar trebui sa dea eroare pe tester? (stiu ca nu ai spus ca e bulit ala, doar mi-ai raspuns la intrebare)

 

se prea poate,insa ala nu vine separat ,nu cred ca iese pe testar daca nu lucreaza in parametrii ,dar lucreaza, treaba e ca nu vine decat cu tot cu turbina... <_<

Link to comment
Share on other sites

am observat ca atunci cand e calda masina/dupa ce merg mai multi km cu ea se simte ca si cum nu ar avea turbina...nu are pic de 'zvac'...

 

mie mi se pare invers... <_< (si nu glumesc)

 

dupa 100 de km facuti ,parca trage si mai bine masina...eu numai am nici catalizatoru... :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

am observat ca atunci cand e calda masina/dupa ce merg mai multi km cu ea se simte ca si cum nu ar avea turbina...nu are pic de 'zvac'...

 

cand nu mai trage.. mai treci de 140km/h ? <_<

 

turbina e actionata electric are o mufa sub masina pe partea dreapta parca tre sa desfaci niste plastice si dai de ea daca scoti mufa aia turbina e actionata tot timpu si de la 1000 rpm incearca acolo, daca nu iti mai trece de 140km/h nu mai intra turbina in functiune ori e turbina dusa ori altceva

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

mi-am amintit inca ceva...daca o las pe pilot automat la 150 kmh spre exemplu...pun frana pana la 110 si apoi dau iar pe pilot, trage foarte bine inapoi la 150...(vitezele sunt date ca exemplu)

 

sub pedala de acceleratie este un senzor ceva parca si poate sa fie de la ala

http://www.youtube.com/user/528im52#play/u.../14/9PyJfNvDinQ

Daca spui ca pe pilot merge bine si daca apesi pe acceleratie se plafoneaza.Este o idee si asta cu toate ca nu sunt sigur,Sper sa te ajute

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.