Jump to content

Numerele de inmatriculare modificate


numere modificate  

235 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu siguranta nu aratau atat de rau pe cat arata masina cu proiectoarele aprinse....:D

:) :D

 

ultimul offtopic

 

care e faza cu proiectoarele? de ce e asa naspa?

 

 

Pai nu ti se pare total aiurea sa mergi cu proiectoarele DE CEATA cand nu e ceata afara ?

Dar na, asta e un trend...cu cat ai mai multe becuri aprinse, cu atat esti mai trendy...:)

Nu pot sa-i inteleg pe oamenii astia.... :)

 

Andrei vede bine,pe ceata fara proiectoare! :)

 

Nu e vorba de asta, dar...cand e ceata ce mai aprinzi, plafoniera ? Lumina de la bricheta ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Se mai şi supără după ce că are folii pe faţă (doar trebuie să arăţi şmecher, nu trebuie să vezi bine când parchezi), numere crăcănate (tot pentru a da impresia de şmecherie), plus legitimaţie de Poliţie Comunitară (normal pretene că-n viaţă trebuie să dai din coate, mânceacas!)... Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu am vazut...insa la ei sunt alfel numerele, cel putin in Germania, adica nu trebuie sa ai judetul - doua cifre - trei litere...

Am vazut anu trecut in Germania cel mai tare numar, pe un BMW Z4 : BT Z4 . (Bayreuth) Cel mai tare numar :)

Vax, frate, cel mai tare numar e tot aici in Romania, e un Mercedes CL 65 AMG cu nr..... CL 65 AMG.!

Link to comment
Share on other sites

Bun , si pe mine ma enerveaza cand vad numere de IT .... si ce vrei sa fac ??

Fac un sondaj ca sa vedem cati mai sunt enervati de astfel de numere si daca ar trebui inmatriculate ca sa nu le mai vedem ?

 

Nu ma enerveaza numerele in sine, ci romanu care nu-i ajunge o masina sa se evidentieze de altii... ii trebuie si numere diferite, daca pana la urma o sa avem toti asemenea numere, o sa inventeze grandomanu altceva cu care sa nu fie una cu ''turma''.

Pentru cultura voastra generala.

Daca esti rezident in Italia (adica ai buletin italian cu toate drepturile unui italian, mai putin dreptul de a vota) in maxim un an de zile de la obtinerea rezidentei esti obligat ca autoturismul propietate personala sa-l inmatriculezi in Italia.

Sunt si portite:

1. Masina inscrisa in RO pe numele altcuiva decat al tau si circuli cu procura notariala;

2.Masina inscrisa in RO pe numele tau circuli si speri sa nu te ia nimeni la intrebari.

Acum eu daca sunt corect, respect legea si inmatriculez masina in Italia inseamna ca ma "evidentiez"? Credeti ca-mi place sa platesc 1000euro pe an pe asigurare? Daca ar dura si la noi inmatriculatul unei masini 15min, maine i-as pune numere de RO. Dar nu am timp.

In RO politia este o mare nulitate. Zero. Au o imagine foarte proasta si nu sunt respectati absolut deloc (in Bucuresti am auzit ca mai misca ceva ca sa iasa in evidenta si sa dea exemplu). Din cauza acestei politii au curaj toti sa mearga cu diverse placute de inmatriculare care nu respecta standardul impus de lege. Si din cauza acestor politisti de rahat, nuli zero barat, corupti etc, cand am venit acasa am dat jos placuta de pe fata si m-am plimbat prin oras doua zile ca in foto de mai jos:

 

De ce? Pentru ca se poate. Politia vrea sa fie respectata si sa respect legea? Pai sa inceapa in primul rand prin a ma respecta ea pe mine. Atat timp cat eu nu sunt respectat de Garcea care se da grandoman atunci cand ma opreste, nici eu nu am sa-l respect niciodata. Cred ca atatea bancuri cu "militieni" cate sunt in RO nu sunt in nici o alta tara. Ce s-ar intampla daca te-ar prinde asa in IT sau DE? Nu stiu, cred ca ti-ar da o super amenda si ti-ar confisca masina.

Am votat impotriva acestor numere diverse, dar vazandu-le in trafic pe masini, imi dau seama ca in RO unele lucruri nu se vor schimba niciodata.

 

P.S. Scrisul cu "power" l-am dat jos (l-am pus o perioada pentru ca era cadou) si cu placuta personalizata m-am plimbat la pariul cu niste prieteni care erau curiosi ce o sa zica "militia" daca ma vede asa. Nu au zis nimic. Placuta cu numele este facuta pentru cabina unui TIR.

Link to comment
Share on other sites

Am votat prima varianta! Pe mine unul ma amuza tampenia asta cu numere distantate sau numere cu "w" sau mai stiu eu ce traznai catalogate drept numere "sm3kere".Mi se par copilarisme si denonta cata minte are posesorul masinii respective.Un om serios cu capul pe umeri nu cred ca ar sta sa se gandeasca la astfel de tampenii.
Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg care e problema... daca numerele au literele si cifrele corespunzatoare, nu inteleg ce deranjeaza in asta! sau nea Garcea cand merge la post si i se da ceva de citit, o sa zica... "imi pare rau, nu stiu sa citesc decat in Times New Roman sau Arial"? atata timp cat numerele de inmatriculare pot fi citite si respecta dimensiunea permitand citirea lor si de la o anumita distanta, sunt reflectorizante... nu vad care e problema! Pai da, ca in Romania asta mare si frumoasa asta stim cel mai bine... sa ne luam de lucruri marunte, de tot felu' de kkturi, in schimb ceea ce este important...e greeeeu, hotii sunt in libertate..."nu sunt considerati pericol social", cel mult se aleg cu vreo amenda administrativa, oricum mai ieftina decat amenda mea pentru numere "care nu respecta standardul in vigoare", standard pe care nici un politist nu a stiut sa mi-l "traduca"...
Link to comment
Share on other sites

Io o sa renunt la numere distantate sau cu alte caracatere, in momentul in care nu o sa mai vad niciun taran cu proiectoarele de ceata aprinse, atunci cand nu e ceata. Eu cred ca sunt muuuuuuuuuuuuuuuuuult mai tarani astia cu ceata in cap, decat cei care au ales sa-si customizeze numarul de inmatriculare, cu unul mai frumos, sau elegant...

 

 

:)

Edited by Andrei92
Link to comment
Share on other sites

Io o sa renunt la numere distantate sau cu alte caracatere, in momentul in care nu o sa mai vad niciun taran cu proiectoarele de ceata aprinse, atunci cand nu e ceata. Eu cred ca sunt muuuuuuuuuuuuuuuuuult mai tarani astia cu ceata in cap, decat cei care au ales sa-si customizeze numarul de inmatriculare, cu unul mai frumos, sau elegant...

 

 

:)

 

Cat pot sa ma enerveze astfel de specimene cu ceata...ma enervez instant... http://www.pic4ever.com/images/snapoutofit.gif

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ce mare problema sunt numerele de inmatriculare facute cu un alt font... cruciala! auzi tu... cica pot fi confundate cu numerele de alta tara! ASA SI? daca-s de alta tara incalca vreo lege? sau se creeaza confuzie crezand "bah, il opresc p-asta ca-i strain, ca euro-i mai tare ca leu' " si cand colo... ce sa vezi... un roman... teapa! Scrie clar pe el RO... care nu vine nici de la Rodica, nici de la Rodriguez... vine de la Romania!!!!

 

...gata, azi le caut si io prin garaj si mi le pun la loc!

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

iti dai seama ce mare problema sunt numerele de inmatriculare facute cu un alt font... cruciala! auzi tu... cica pot fi confundate cu numerele de alta tara! ASA SI? daca-s de alta tara incalca vreo lege? sau se creeaza confuzie crezand "bah, il opresc p-asta ca-i strain, ca euro-i mai tare ca leu' " si cand colo... ce sa vezi... un roman... teapa! Scrie clar pe el RO... care nu vine nici de la Rodica, nici de la Rodriguez... vine de la Romania!!!!

 

...gata, azi le caut si io prin garaj si mi le pun la loc!

 

 

erau intr-un timp la moda alea cu caractere de GERMANIA http://www.pic4ever.com/images/hessam4.gif

Link to comment
Share on other sites

erau intr-un timp la moda alea cu caractere de GERMANIA http://www.pic4ever.com/images/hessam4.gif

 

 

pai d-alea am si eu, la Jermania-s facute! si ma atentionau toti pulitaii sa le dau jos ca daca nu... si le-am dat jos ca am zis ca-i groasa... desi nu inteleg ce ii deranjeaza... m-a speriat mai mult faptul ca am auzit pe un prieten ca s-a ars...

 

...la noi legea e deja mai "mistica" decat religia... e un fel de "crede si nu cerceta", asta-i legea, asa o respecti! nu conteaza ca-i o absurditate! a da, si nu incerca sa intrebi "de ce?"... poti intreba "cat?", "cum?", "whiskey?"...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

...la noi legea e deja mai "mistica" decat religia... e un fel de "crede si nu cerceta", asta-i legea, asa o respecti! nu conteaza ca-i o absurditate! a da, si nu incerca sa intrebi "de ce?"... poti intreba "cat?", "cum?", "whiskey?"...

Asta e tare. :lol:

Ai mare dreptate. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
atata timp cat pot sa-mi conduc masina pe strazile publice nu ma intereseaza ce numere are pe ea. pot sa fie literele apropiate, departate, pot sa fie numere de de germania, de bulgaria, italia, china, arabia saudita, etc. mi-am cumparat masina nu numere de inmatriculare. deci ma intereseaza masina si nu 2 placute de tabla. deci nu ma intereseaza numerele personalizate pt ca banuiesc ca trebuiesc platiti ceva bani in plus, bani de care prefer sa cumpar benzina si sa pun pe masina placutele care vor militienii astia sa ni le dea si le pun pt ca asa cere legea, daca nu nici nu mi-as face probleme din cauza numerelor. deci ce atatea dezbateri pentru 2 table??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.