Jump to content

BMW Seria 7 E65/E66/E67/E68


slacker

Recommended Posts

Pai si Roland a avut , iar cei care zic aici si nu au avut probleme nu au avut E65 in anii aia .M-am interesat si eu de E65 cand vream sa cumpar unu ,si pe forumuri straine si tot asa se vorbea de problemele primilor ani , asa ca vezi-ti tu de treaba.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut E65 un an de zile si n-am avut probleme. Mi se mai aprindea check engine uneori, legat de o sonda lambda, dar stergeam si mai aparea dupa vreo luna cand puneam benzina mai proasta poate. La fel becul la airbag, din cauza ca foloseam capat de centura ca sa nu mai bipaie si imi dadea eroare la centura uneori. Si mi s-a dus o garnitura la capacul de la chiulasa si pierdeam ulei, cum era motorul V8 in unghi, curgea destul de mult.
Link to comment
Share on other sites

Pai si Roland a avut , iar cei care zic aici si nu au avut probleme nu au avut E65 in anii aia .M-am interesat si eu de E65 cand vream sa cumpar unu ,si pe forumuri straine si tot asa se vorbea de problemele primilor ani , asa ca vezi-ti tu de treaba.

Ce ai facut?Ai vrut sa iti iei? :) atunci scrie 'vroiam',nu inventa tu timpi gramaticali.Era vorba exact de '03-'04 si au fost destui care ti-au spus ca nu au avut nu stiu ce probleme si ei AVEAU e65,nu ca tine... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg anumite persoane care vorbesc despre 7er din anii ´02 - ´04 ca au probleme tehnice sau electronice etc.. si ei nici macar nu au condus 7er...daca vorbesc de modelul asta si anii scrisi mai sus ce sa mai zicem atunci de Bmw din anii ´60 , alea erau mai reusite ?! :twoup:) hai sa gandim "frumos " ce naibii ......in plus am citit printre unele posturi, mai scriau cate unii ca 7er din 2003 este undeva la 10.000€ poate si mai ieftin :)) , intradevar , sunt si 7er pe "mobile" care sunt la banii astia dar sunt "praf " la pretul ala poti sa spui ca o iei si mai bagi vreo 15.000€ sa o aduci la normal :) iar cele de pe autovit sau de unde le mai cumpara baietii cu 12 - 13.000€ si alea sunt "carpite" de vanzare (asta se stie 100% ) dupa ce le-au nenorocit vreo "cateva maini"

Chiar ieri am fost pana la BMW WIEN sa-mi comand bujii pentru 7er-ul meu si am ramas "masca" la ce-am vazut :twoup: ...un BMW 7er din 2002 fara NAVI,Telefon,Voice Comand etc...deci multe optiuni care nu le avea ,in plus avea 145.000km era la pretul de 49.000€ ...acum care e diferenta intre asta si cele "carpite" de samsari :twoup:)

 

Sa vorbesca cei care au avut sau detin un 7er, nu din ce au auzit pe la copii care au condus 7er si a fost masina "lu tati" sau nu mai stiu ce chestii.

Eu sunt nou pe forum si nu mi.am dat cu parerea la alte modele daca habar n-am de ele , adica in sensul ca nu am condus si nu am avut, ca asa pot sa spun si eu:caavut un amic de-al meu un 3er sau 5er si ii pocnea in cutie sau "papa" benzina 30-35% ori ca si.a schimbat caseta luna trecuta de 3ori ca ia dat el in gura pe "hoage"

 

Detin 7er si sunt multumit de el pana acum, chiar daca il am de o luna , daca era sa fie "smenuit" apareau deja "bubele "...am sa va informez daca apar probleme pe parcurs cu cutia, caseta sau cu vreo 10-20 de becuti prin bord :twoup:), deocamdata nu-i nimic de spus despre el la mine , consumul sunt foarte foarte multumit de el fiindca la motoru de-l are ,pe autobanda consuma sub 10% fara sa-l omori iar in oras 14% :twoup: foarte buna masina si o recomand pentru cei care vor sa-si achizitioneze, sa nu se gandesca la capacitatea motorului ,ca ii va consuma nu stii cat la % exclus masinile "sparte sau facute de vanzare".

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar scrie numai cei care detin seria 7 aici ar fi 10 topicuri cu totul...se mai documenteaza omul si pe alte forumuri, externe.Hai sa fim seriosi , cati au dat 100.000 euro in Romania pe un 7 de nou?Si cati dintre ei intra pe forum?Daca gasesti 2 sunt multi...pe forumurile straine sunt foarte multi.

Ce ziceti voi e ca si cum ar zice cineva care isi ia acum E39 din 97 si zice ca ce problema cu nikasilul domne' ca a mea nu are nimic,(care au fost afectate s-au remediat ), eu vorbeam de problemele copilariei care s-au rezolvat de mult,normal ca nu mai cad casetele de directie ca in 2003.

Link to comment
Share on other sites

Daca ar scrie numai cei care detin seria 7 aici ar fi 10 topicuri cu totul...se mai documenteaza omul si pe alte forumuri, externe.Hai sa fim seriosi , cati au dat 100.000 euro in Romania pe un 7 de nou?Si cati dintre ei intra pe forum?Daca gasesti 2 sunt multi...pe forumurile straine sunt foarte multi.

Ce ziceti voi e ca si cum ar zice cineva care isi ia acum E39 din 97 si zice ca ce problema cu nikasilul domne' ca a mea nu are nimic,(care au fost afectate s-au remediat ), eu vorbeam de problemele copilariei care s-au rezolvat de mult,normal ca nu mai cad casetele de directie ca in 2003.

 

ceva preturi:

http://www.motor-talk.de/forum/aktion/Atta...chmentId=531402

 

sunt destui forumisti care nu sunt clienti sh, sau clienti sh care isi achizitioneaza masini rulate cu garantie(pachete specifice oferite de reprezentante). :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

pot sa zic ca e65 , e foarte sensibil la parbriz (original bmw)

se matuieste instant daca freci stergatorul pe parbriz si ramai fara apa.

 

De fiecare data cand am facut greseala asta a mai aparut cate-o matuire pe parbriz de la stergator.

Acu trebuie sa-l polishez

Asta nu se intampla la e34

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

pica amplifurile pe ele, logic 7. 3 7re am avut, 3 amplifuri am schimbat. 80 mil noi, 400e la 3xpert, sunt facute de becker

pica cd changerele

casetele de directie se duc ca la orice bmw dar cu dynamic sunt foarte scumpe

articulatia pica toata, bate vesnic.

ah da si daca ai soft close la portbagaj se duce si ala pe apa sambetei.

 

nu e o masina foarte fiabila, a8-ul e fiabil cel putin v8-urile.

dar nici nu pica chiar tot, e cam la alegere asa... chestie de gusturi

Edited by Roland
Link to comment
Share on other sites

masini f scump de intretinut deloc fiabile .... din pctul meu de vedere astfel de masini daca numai sunt in garantie sunt o gaura neagra..... nu gasesti piese nici de dezmebrari si daca gasesti sunt f scumpe. Asa ca nu cred ca e o achizitie f buna

 

pica amplifurile pe ele, logic 7. 3 7re am avut, 3 amplifuri am schimbat. 80 mil noi, 400e la 3xpert, sunt facute de becker

pica cd changerele

casetele de directie se duc ca la orice bmw dar cu dynamic sunt foarte scumpe

articulatia pica toata, bate vesnic.

ah da si daca ai soft close la portbagaj se duce si ala pe apa sambetei.

 

nu e o masina foarte fiabila, a8-ul e fiabil cel putin v8-urile.

dar nici nu pica chiar tot, e cam la alegere asa... chestie de gusturi

eu am bmw si chiar 7 cei drept model mai vechi si caseta e tipla cea originala a masini...

Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

7rele mai vechi si mie imi plac mult mai ales benzinarele le considrer niste masini nemuritoare

cam asa e... am un prieten are un 740li e38 si in afara de ulei nu prea a schimbat nimic. eu nu ma pot lauda la fel

 

pai aia care zici tu ca schimbau cate 2-3 casete , bravo lor , pai daca ii dai de sare in sus la masina pe toate gropile normal ca se duce caseta si poti schimba si 5 pe luna :twoup:)

 

cum am mai spus , masina "te tine" cum o tii

la e65 a fost o problema recunoscuta cu casetele.

Link to comment
Share on other sites

nu au legatura drumurile cu caseta facuta la misto, eu merg foarte frumos cu masina, sunt sofer de multi ani am sute de mii de km la bord etc.

Degeaba, se strica oricum mergi cu ea, e drept... daca iti bati joc oschimbi mai des dar oricum o schimbi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.