Jump to content

Noul M5


Rares_CJ

Recommended Posts

Acum vorbind serios.

O masina sport e o masina sport. In general coupe cu 2 sau 2+2 locuri. O masina sport cu performante si solutii tehnice remarcabile, e un supercar.

Eu cam asa vad lucrurile.

 

M5 este M5 si eu o consider supercar fie si doar pentru faptul ca are solutii tehnice si performante cu adevarat remarcabile.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este foarte important consumul pentru masini de genul asta! Deci si discutiile pe margine sunt ....

De exemplu, cu acelasi motor, dar cu o aerodinamica inferioara si greutate mai mare plus tractiune integrala (adica, un X5 M), consuma, pe autostrada, la viteza mare, cam 50 l/100 km!!! Dar, nu cred ca o cumpara cineva tinand cont de consum!!! Sa fim seriosi!!

 

Revista AMS-Germania a comparat X5 M cu Porsche Cayenne si, pe 57 km de autostrada la viteza max, BMW-ul avea un consum pe BC de 51,5 l/100 km!!

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

o masina care consuma 40l la suta mi se pare o mare gaura din toate punctele de vedere...

Am rectificat consumul!!

Iar, la un parcurs standard, consumul lui X5 M s-a ridicat la 15,5 l/100km. Deci, departe de fisa tehnica!

Insa, repet, nimeni nu-si cumpara asemenea masini cu ochii la consum!! Sa fim realisti!

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

E bine 15,5 pentru cata hardughia e X5M si ce performante are.

E NORMAL! Dar, "cat consuma", NU este una dintre intrebarile pe care le pui dealer-ului cand vrei sa cumperi! Altele sunt cele potrivite: ce tehnologie ascunde, care sunt performantele, ce confort ofera, ce nivel de siguranta -activa si pasiva - primesc? Astea sunt genul de "probleme" pe care ti le pui! Eventual, culoare exterioara si culoarea pielii!!

Link to comment
Share on other sites

E NORMAL! Dar, "cat consuma", NU este una dintre intrebarile pe care le pui dealer-ului cand vrei sa cumperi! Altele sunt cele potrivite: ce tehnologie ascunde, care sunt performantele, ce confort ofera, ce nivel de siguranta -activa si pasiva - primesc? Astea sunt genul de "probleme" pe care ti le pui! Eventual, culoare exterioara si culoarea pielii!!

 

Daca intrebi cat consuma pentru a sti cat dai pe benzina esti rupt in cur, daca intrebi pentru autonomie mi se pare absolut normal. Lasand la o parte banii, nu cred ca e foarte placut sa opresti pentru 2 plinuri la un drum de 4-5 sute de km. :rolleyes:

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Daca esti rupt in cur nu te mai uiti la M nou ...poate concurenta are un consum mai bun , e si consumul un atuu.

 

Asta am spus si eu...mi se pare absolut normal sa te intereseze autonomia la orice masina. Daca insa dai peste 100.000e pe o masina, iar apoi esti stresat ca are un consum mare..e grav :console:

Link to comment
Share on other sites

Un super car in mintea voastra trebuie sa consume cel putin 40% ca sa te tina un full 15 min, sa nu aiba aer conditionat pentru ca ar fi prea grea... sa stai intr`o conserva ... sa iti dardaie dintii in gura, sa nu te poti bucura de ea si lista continua...

 

ps. Neaparat sa faca fie de cel putin 10 ori mai scumpa altfel nu e supercar.

 

Asta am spus si eu...mi se pare absolut normal sa te intereseze autonomia la orice masina. Daca insa dai peste 100.000e pe o masina, iar apoi esti stresat ca are un consum mare..e grav :console:

 

Asta numai un roman putea sa o spuna

Link to comment
Share on other sites

Un super car in mintea voastra trebuie sa consume cel putin 40% ca sa te tina un full 15 min, sa nu aiba aer conditionat pentru ca ar fi prea grea... sa stai intr`o conserva ... sa iti dardaie dintii in gura, sa nu te poti bucura de ea si lista continua...

 

ps. Neaparat sa faca fie de cel putin 10 ori mai scumpa altfel nu e supercar.

 

 

 

Asta numai un roman putea sa o spuna

 

Argumentezi putin afirmatia te rog? Incep eu, argumentand afirmatia mea...Ca sa dai cel putin 100.000e cash pe o masina, trebuie sa ai un venit de cel putin 100.000e/an. Apoi luam in considerare faptul ca o masina de genul asta de obicei nu e masina de uz cotidian, pentru asta se foloseste o a doua masina. Consideram asadar un rulaj de 1000km pe luna..cu un consum de 30l/100kmh, consumul lunar al masinii ar fi de 300l carburant, aproximativ 1800Ron (cca 425e). Deci anual masina ar consuma carburant de cca 5100euro. Sa ne gandim si la celelalte costuri de intretinere: impozitul..cca 1500E, rca+casco..minim 5000E (din punctul meu de vedere casco e obligatoriu la masinile care indeplinesc conditiile necesare realizarii politei-vechime, valoare etc.), revizii, cauciucuri etc. Altfel spus, din total cheltuielilor anuale totale efectuate cu o masina, cheltuielile cu carburant nu reprezinta nici macar o treime. Altfel spus, daca achizitionezi o astfel de masina si te gandesti ulterior ca te "rupe la consum" esti un rupt in cur :thumbsup: . O persoana rationala pune in balanta avantajele si dezavantajele unei masini inainte de a o cumpara, se informeaza in legatura cu costurile de intretinere si abia apoi ia o decizie. Ti se pare ceva ciudat in cele spuse (scrise) de mine? :popcorn:

Link to comment
Share on other sites

Argumentezi putin afirmatia te rog? Incep eu, argumentand afirmatia mea...Ca sa dai cel putin 100.000e cash pe o masina, trebuie sa ai un venit de cel putin 100.000e/an. Apoi luam in considerare faptul ca o masina de genul asta de obicei nu e masina de uz cotidian, pentru asta se foloseste o a doua masina. Consideram asadar un rulaj de 1000km pe luna..cu un consum de 30l/100kmh, consumul lunar al masinii ar fi de 300l carburant, aproximativ 1800Ron (cca 425e). Deci anual masina ar consuma carburant de cca 5100euro. Sa ne gandim si la celelalte costuri de intretinere: impozitul..cca 1500E, rca+casco..minim 5000E (din punctul meu de vedere casco e obligatoriu la masinile care indeplinesc conditiile necesare realizarii politei-vechime, valoare etc.), revizii, cauciucuri etc. Altfel spus, din total cheltuielilor anuale totale efectuate cu o masina, cheltuielile cu carburant nu reprezinta nici macar o treime. Altfel spus, daca achizitionezi o astfel de masina si te gandesti ulterior ca te "rupe la consum" esti un rupt in cur :thumbsup: . O persoana rationala pune in balanta avantajele si dezavantajele unei masini inainte de a o cumpara, se informeaza in legatura cu costurile de intretinere si abia apoi ia o decizie. Ti se pare ceva ciudat in cele spuse (scrise) de mine? :popcorn:

 

imi pare rau... eu nu imi iau masina sa zic ca o am, mi-am luat pentru ca o folosesc foarte mult , la cel putin 60000 km/an nu stiu cat de rentabil ar fi . Nu te mai agita ca un pepsi ca am impresia ca nu te-ai apucat de munca inca... ca sa afirmi ca numai pe un rupt in cur l`ar interesa consumul. Nu mi se pare nimic ciudat in cele spuse de tine.. e plina strada in weekend de rechinasi si delfinasi cu aceeasi mentalitate ca a ta (ce ma .. cum plm sa te intereseze consumul?)...hai.. fugi la joaca.

Link to comment
Share on other sites

Argumentezi putin afirmatia te rog? Incep eu, argumentand afirmatia mea...Ca sa dai cel putin 100.000e cash pe o masina, trebuie sa ai un venit de cel putin 100.000e/an. Apoi luam in considerare faptul ca o masina de genul asta de obicei nu e masina de uz cotidian, pentru asta se foloseste o a doua masina. Consideram asadar un rulaj de 1000km pe luna..cu un consum de 30l/100kmh, consumul lunar al masinii ar fi de 300l carburant, aproximativ 1800Ron (cca 425e). Deci anual masina ar consuma carburant de cca 5100euro. Sa ne gandim si la celelalte costuri de intretinere: impozitul..cca 1500E, rca+casco..minim 5000E (din punctul meu de vedere casco e obligatoriu la masinile care indeplinesc conditiile necesare realizarii politei-vechime, valoare etc.), revizii, cauciucuri etc. Altfel spus, din total cheltuielilor anuale totale efectuate cu o masina, cheltuielile cu carburant nu reprezinta nici macar o treime. Altfel spus, daca achizitionezi o astfel de masina si te gandesti ulterior ca te "rupe la consum" esti un rupt in cur :thumbsup: . O persoana rationala pune in balanta avantajele si dezavantajele unei masini inainte de a o cumpara, se informeaza in legatura cu costurile de intretinere si abia apoi ia o decizie. Ti se pare ceva ciudat in cele spuse (scrise) de mine? :popcorn:

 

Cu tot respectul, dar ceea ce ai scris tu este TIPIC romanaesc!! :laugh: Iti spun si DE CE!

Doar in Romania, ai un BMW (adica o masina de aprox 40,000 euro) si locuiesti intr-o ...garsoniera! Doar aici am vazut o sumedenie de proprietari de masini relativ scumpe care nu-si permit masina din ....fata blocului.!

In Europa, treaba sta COMPLET diferit! O masina de genul M3, M5, Audi RS4, Porsche etc. isi cumpara NUMAI cine isi permite! Din start, aceste masini au costuri foarte mari de intretinere si achizitie: cost, optionale, impozite , taxe, asigurari si CONSUM!! Niciun european care munceste banii (ca angajat sau ca proprietar al unei afaceri) NU-si cumpara acest gen decat daca-si permite (si este pasionat, fireste!). Si, daca a ajuns la concluzia ca isi PERMITE o astfel de masina, nu calculeaza consumul!! Ar fi bine sa va confirme asta si colegii DSF (Olanda) si DOMI (Germania-Luxemburg).

Link to comment
Share on other sites

imi pare rau... eu nu imi iau masina sa zic ca o am, mi-am luat pentru ca o folosesc foarte mult , la cel putin 60000 km/an nu stiu cat de rentabil ar fi . Nu te mai agita ca un pepsi ca am impresia ca nu te-ai apucat de munca inca... ca sa afirmi ca numai pe un rupt in cur l`ar interesa consumul. Nu mi se pare nimic ciudat in cele spuse de tine.. e plina strada in weekend de rechinasi si delfinasi cu aceeasi mentalitate ca a ta (ce ma .. cum plm sa te intereseze consumul?)...hai.. fugi la joaca.

 

Bai nenea..citeste si tu mai atent inainte sa te apuci sa jignesti. Ma refeream la cei care isi iau masini de genul unui M5, masini peste 100.000E, nu vorbeam la modul general. Despre ei spuneam ca sunt rupti in cur daca se gandesc la consum, CEI CARE ISI CUMPARA MASINI NOI DE PESTE 100.000EURO. Astept ceva scuze pentru jignirile gratuite de 2 bani! :thumbsup:

 

@sainz, ai inteleg exact invers ce am vrut sa spun.

"In Europa, treaba sta COMPLET diferit! O masina de genul M3, M5, Audi RS4, Porsche etc. isi cumpara NUMAI cine isi permite"..Exact asta am vrut sa subliniez si eu, faptul ca logic si rational este sa cumperi o masina scumpa cand ai un venit corespunzator.

 

Iar toata argumentarea facuta se bazeaza pe asta: "Asta am spus si eu...mi se pare absolut normal sa te intereseze autonomia la orice masina. Daca insa dai peste 100.000e pe o masina, iar apoi esti stresat ca are un consum mare..e grav". Nu vorbesc de intretinerea unei masini de 30-40-50mii euro cumparata sh cu 12-13-14mii euro, vorbesc de cazul particular al celor care isi cumpara masini NOI mai scumpe de 100.000E. ATAT!

Edited by B-490-RZV
Link to comment
Share on other sites

Pe minge mã amuzã cum ºtim noi cum κi socotesc alÞii banii ºi ce iau În calcul atunci când achiziÞioneazã o maºina, indiferent de starea ºi preÞul ei.

Nu toatĂŁ lumea care ĂŽÂşi ia o maÂşinĂŁ nouĂŁ sau sh de genul m, rs, etc, o ia ca a doua maÂşinĂŁ.

Exemplu: aproape de mine locuieÂşte cineva care are e60 m5 Âşi o foloseÂşte zilnic, ca maÂşinĂŁ de mers la muncĂŁ sau unde s-o duce el.

Poate cã nu l-a interesat consumul foarte mult când a luat maºina, dar sigur a fost ºi el un criteriu...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.