Jump to content

Probleme valva aer sau pompa aer sau altceva.....


aline46

Recommended Posts

Buna ziua am un 316 din 2000 cu motor de 1895 si am urmatoarea problema daca ma puteti ajuta.A inceput sa mi se auda destul de urat filtrul de aer secundar si nu stiu din ce cauza ca nu a facut asa.Am cumparat o valva de aer noua care vine in pompa de aer si degeaba.(am crezut ca valva are membrana sparta)Daca accelerez putin si dau drumul acceleratiei se aude destul de urat ca o vibratie.Poata ma puteti ajuta sau este ceva ce activeaza valva de aer si inchide sa nu mai scoata gazele.merci
Link to comment
Share on other sites

Pt ca axul sa fie uzat inseamna ca motorasul ala a vazut numai de la 4.500rot/min in sus.

DISA arata asa si sta tot timpul deschisa,iar la turatia sus mentionata se inchide pt o optimiza cuplul si cp.

 

 

dar eu nu am nici o treaba cu disa problema e de la bobina de langa valva de aer care cica nu mai functioneaza si de aia se aude sunet urat la valva.A scos furtunasul mic din valva si masina mergea perfect.Disa nu cred ca are nimic pt ca nu se aude nici un zgomot acolo.Sunetul vine de la valva.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua am un 316 din 2000 cu motor de 1895 si am urmatoarea problema daca ma puteti ajuta.A inceput sa mi se auda destul de urat filtrul de aer secundar

 

Probabil se aude urat pompa de aer secundar. <_<

 

Pai pompa de aer secundar nu are nimic am scos furtunul care vine din valva la pompa si se aude de la valva de aer.Am scos furtunasul mic si subtire care vine din valva la bobina aceea de langa ea si nu se mai auzea nici un sunet dar nu stiu cu ce influenteaza bobina aceea.Mecanicul a zis ca nu mai e buna si am comandat-o acum astept.Poate sti cum influenteaza bobina aceea si rezervorul acela mic si negru de langa bobina.ms

Link to comment
Share on other sites

Valva in sine nu poate face zgomot.Exista posibilitatea ca ea sa fi ramas blocata pe deschis si atunci ies pe acolo gazele de esapament.In cazul asta se va strica si pompa, daca nu s-a stricat deja.

 

 

Pai nu s-a stricat pompa inca dar nu mai are mult.Chestia e ca eu am cumparat valva noua si am pus-o si se comporta la fel.M-am dus la mecanicul care mi-a zis ca valva e de vina si a scos furtunasul acele subtire din valva care due la bobina sau senzor cum se zice si nu se mai auzea nici un zgomot(cica mergea pe direct).Deci e posibil sa fie senzorul acela?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.