Jump to content

Problema revizie


r0n1n

Recommended Posts

Salut, va mai deranjez cu inca o problema.

Ieri am schimbat placute fata+spate si discuri fata.

Aveam de vreo 2 saptamani senzorul de placute aprins in bord, chiar dupa ce am scimbat amandoi senzorii(fata+spate) tot ramane aprins.

Trebuie pusa pe tester sau trebuia sa se stinga automat senzorul din bord?

Mecanicul mi-a zis ca as putea sa incerc sa desfac borna de la baterie ca sa resetez sistemul dar ca e riscul ca apoi casetofonul sa imi ceara un cod.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut, va mai deranjez cu inca o problema.

Ieri am schimbat placute fata+spate si discuri fata.

Aveam de vreo 2 saptamani senzorul de placute aprins in bord, chiar dupa ce am scimbat amandoi senzorii(fata+spate) tot ramane aprins.

Trebuie pusa pe tester sau trebuia sa se stinga automat senzorul din bord?

Mecanicul mi-a zis ca as putea sa incerc sa desfac borna de la baterie ca sa resetez sistemul dar ca e riscul ca apoi casetofonul sa imi ceara un cod.

Multumesc.

trebuia sa iti scoata erroarea cei de la service dupa ce ti-au schimbat placutele..mie asa mi-au facut

Link to comment
Share on other sites

Mi-a zis ca asa i s-a intamplat la un ford, i-a cerul un cod casetofonul ca sa mearga, am mai auzit de chestia asta...

Deci firul de senzor e defect, nu?

 

Adica trebuie pusa masina pe tester si stearsa eroarea din calculator?

Link to comment
Share on other sites

Salut, va mai deranjez cu inca o problema.

Ieri am schimbat placute fata+spate si discuri fata.

Aveam de vreo 2 saptamani senzorul de placute aprins in bord, chiar dupa ce am scimbat amandoi senzorii(fata+spate) tot ramane aprins.

Trebuie pusa pe tester sau trebuia sa se stinga automat senzorul din bord?

Mecanicul mi-a zis ca as putea sa incerc sa desfac borna de la baterie ca sa resetez sistemul dar ca e riscul ca apoi casetofonul sa imi ceara un cod.

Multumesc.

 

cheia-n pozitia 2, un minut, cu usa deschisa.

asa se stinge

Link to comment
Share on other sites

cand faci schimbari de genul qstq, trebe sa mergi obligatoriu la service BMW, ca sa iti reseteze compu de bord....sau....la cineva care are o diagnoza originala BMW......si eu nu cred ca si-a permis-o cineva ........e vreo 50.000 coco <_<

chiar daca reusesti sa o faci sa dispara temporar, se va aprinde din nou.....

sfatul meu......cat se poate de prietenesc......este sa ajungeti la Service BMW......chiar daca nu toti ne permitem sa facem reviziile la ei......macar mergeti si dati vreo 160 ron ca sa va puna masina pe diagnoza si sa va spuna daca e ok......si daca a fost totl facut cum trebuie.....

Link to comment
Share on other sites

cand faci schimbari de genul qstq, trebe sa mergi obligatoriu la service BMW, ca sa iti reseteze compu de bord....sau....la cineva care are o diagnoza originala BMW......si eu nu cred ca si-a permis-o cineva ........e vreo 50.000 coco <_<

chiar daca reusesti sa o faci sa dispara temporar, se va aprinde din nou.....

sfatul meu......cat se poate de prietenesc......este sa ajungeti la Service BMW......chiar daca nu toti ne permitem sa facem reviziile la ei......macar mergeti si dati vreo 160 ron ca sa va puna masina pe diagnoza si sa va spuna daca e ok......si daca a fost totl facut cum trebuie.....

 

ati ramas fara clienti?

Link to comment
Share on other sites

rares, nu am ramas fara clienti <_<:):)

era doar un sfat prietenesc ......in caz ca va reaparea aceea problema......

oricum nu ar fi clientul meu......in timisoara.

imi permit sa dau niste sfaturi.......pentru ca ma lovesc zilnic de ele.....crede-ma

si, problemele foarte simple....gen un martor sau un bec aprins.....daca nu sunt rezolvate cum trebuie, pot duce la alte probleme mult mai grave.......si tu stii asta ,)

Link to comment
Share on other sites

da, Ciprian, eu stiu asta. Din pacate probabil tu nu sti ce inseamna sa vrei sa intri cu un e46 in service la Bmw. nu mai vb de e36, e39 sau altele. Nu spun ca asa e si la tine la Timisoara, dar pe unde am incercat eu nu mi-a placut.

Sunt sute de service-uri in care poti sa-ti repari masina la fel de bine si poti fi si respectat.

Link to comment
Share on other sites

dap, ai si tu dreptate.

dar crede-ma ca eu sunt satul de mecanicii astia de cartier (nu ma refer la toti, bineanteles)

am avut nenumarate cazuri, oameni simpli ca noi, care si-au dorit un bmw si l-au luat si nu isi permit sa mearga zi de zi la service bmw.....ca e scump.....stiu.

dar sa vezi ce naspa e......cand dupa nenumarate incercari de a rezolva o problema la mecanicii astia din cartier......tot la noi ajung pana la urma.....cand se ingroasa treaba....si e nevoie de aparatura de specialitate de la bmw service.....si de cineva care stie sa o foloseasca.....ca iti trebe multe traininguri pentru asta.

si atunci....in loc sa plateasca problema pe care au avut-o de la inceput.....300, 500 euro.....trebe sa plateasca si ce i-au stricat mecanicii astia de cartier........si sa vezi tu plansete si lacrimi cand ii spui unui om simplu ca tre sa plateasca 3000 4000 euro.......crede-ma....e naspa rau

sunt perfect de acord ca sa ne facem masinile altundeva.....dar cand se ingroasa gluma.....trebuie mers la service autorizat.......

 

P.S. imi pare rau ca ai fost tratat asa, dar nu poti sa acuzi tot BMW-ul doar pentru un dobitoc care e angajat la ei si poate nu a avut chef de tine in ziua aia.

Peste tot se greseste, si cu totii gresim......dar pana la urma toti facem parte din familia asta a BMW-ului.......de la sefii cei mari, angajatii lor si fiecare posesor de bmw.......chiar si bmw-ul ala care costa 1000 euro.......tot din familia BMW face parte .....si....ca peste tot in lumea asta......pana la urma......tot in familie se rezolva toate problemele.

eu asa vad situatia, si sper ca nu am suparat pe nimeni cu ce am spus.......

Link to comment
Share on other sites

Mie-mi suna a auto-reclama asta cu "veniti la reprezentanta". Sunt foarte multe lucruri care le poti face oriunde fara sa fie nevoie sa mergi la reprezentanta sa dai o gramada de bani. Si Ciprian cat despre oamenii trainuiti la voi, crede-ma ca sunt unii care sunt mult mai slab pregatiti decat orice mecanic de cartier. Si sunt unele probleme care nici la voi nu pot fi rezolvate, si la care gasiti rezolvarea inlocuind pe rand multe piese bune. Nu zic de Banat car, nu zic de AB, nu zic de reprezentantele BMW, ci ma refer aici in mod general la orice reprezentanta indiferent de marca.

Si ca sa resetezi o eroare sau sa fac o diagnoza de ce as merge la reprezentanta sa dau foarte multi bani cand pot sa merg la cineva care are softul folosit de voi si mult mult mai ieftin ?

Link to comment
Share on other sites

da, Ciprian, eu stiu asta. Din pacate probabil tu nu sti ce inseamna sa vrei sa intri cu un e46 in service la Bmw. nu mai vb de e36, e39 sau altele. Nu spun ca asa e si la tine la Timisoara, dar pe unde am incercat eu nu mi-a placut.

Sunt sute de service-uri in care poti sa-ti repari masina la fel de bine si poti fi si respectat.

 

eu unul cam tot ce am facut la masina am facut la bmw(banatcar).si eu am tot un e46 si am fost primit foarte bine .am avut ceva divergente la inceput cu un inginer dar s-a rezolvat si totul este bine.nu fac reclama la nimeni iti spun cum am fost tratat eu.la timisoara oamenii de la banatcar au fost foarte amabili, poate si pentru ca seful de reprezentanta este etnic neamt (din Sibiu).

poate ca gresesc ca imi fac lucrarile la bmw(din punct de vedere financiar) dar din punct de vedere al profesionalismului iti spun ca este altceva fata de cele de cartier,chiar si alte reprezentante (vezi Ford).si pe deasupra imi spala si masina <_<

Link to comment
Share on other sites

Ok, multumesc de sfat, dc mi se aprinde din nou senzorul o voi duce la AB.

Sigur nu ti se va mai aprinde.

 

Daca nu este folosit softul original BMW sau un soft similar din China este posibil sa se aprinda iar dupa 120km. <_<

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

cand faci schimbari de genul qstq, trebe sa mergi obligatoriu la service BMW, ca sa iti reseteze compu de bord....sau....la cineva care are o diagnoza originala BMW......si eu nu cred ca si-a permis-o cineva ........e vreo 50.000 coco :)

chiar daca reusesti sa o faci sa dispara temporar, se va aprinde din nou.....

sfatul meu......cat se poate de prietenesc......este sa ajungeti la Service BMW......chiar daca nu toti ne permitem sa facem reviziile la ei......macar mergeti si dati vreo 160 ron ca sa va puna masina pe diagnoza si sa va spuna daca e ok......si daca a fost totl facut cum trebuie.....

 

Esti sigur?...la tester ma refer...Sunt baieti aici pe forum care te pot ajuta sa economisesti o parte din cei 160 Ron....foloseste functia search ca e free <_<

Link to comment
Share on other sites

cand faci schimbari de genul qstq, trebe sa mergi obligatoriu la service BMW, ca sa iti reseteze compu de bord....sau....la cineva care are o diagnoza originala BMW......si eu nu cred ca si-a permis-o cineva ........e vreo 50.000 coco :)

chiar daca reusesti sa o faci sa dispara temporar, se va aprinde din nou.....

sfatul meu......cat se poate de prietenesc......este sa ajungeti la Service BMW......chiar daca nu toti ne permitem sa facem reviziile la ei......macar mergeti si dati vreo 160 ron ca sa va puna masina pe diagnoza si sa va spuna daca e ok......si daca a fost totl facut cum trebuie.....

 

Esti sigur?...la tester ma refer...Sunt baieti aici pe forum care te pot ajuta sa economisesti o parte din cei 160 Ron....foloseste functia search ca e free <_<

 

Te referi la George nu?

Dc imi mai apare o sa o duc la el ... dar sper sa nu...

Link to comment
Share on other sites

cand faci schimbari de genul qstq, trebe sa mergi obligatoriu la service BMW, ca sa iti reseteze compu de bord....sau....la cineva care are o diagnoza originala BMW......si eu nu cred ca si-a permis-o cineva ........e vreo 50.000 coco :)

chiar daca reusesti sa o faci sa dispara temporar, se va aprinde din nou.....

sfatul meu......cat se poate de prietenesc......este sa ajungeti la Service BMW......chiar daca nu toti ne permitem sa facem reviziile la ei......macar mergeti si dati vreo 160 ron ca sa va puna masina pe diagnoza si sa va spuna daca e ok......si daca a fost totl facut cum trebuie.....

 

Glumesti, nu? <_<

@ r0n1n - nu o sa iti mai apara nimic, am schimbat de 3 ori placutele si senzorii, si l-am resetat prin "metoda" spusa de @Rares.

Edited by Cipry_777
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.