Jump to content

Turatii optime


r0n1n

Recommended Posts

@Axo: Nu stiu , n-am diesel, insa daca mergi subturat ai mai multe probleme decat daca mergi normal....

 

@adrianrus:

 

Nu cred ca daca tu schimbi chiar si cu 325 din a 3-a in a 4-a la 1800rpm tu mai ai cuplu.... de ce spun asta?

Daca schimbi la 1800.... cand intra a 4-a tu ai doar 1200rpm, cam asa.... ce faci tu la 1200 rpm cu un benzinar.... nu excelezi nici tu la cuplu stai linistit.

Link to comment
Share on other sites

@Axo: Nu stiu , n-am diesel, insa daca mergi subturat ai mai multe probleme decat daca mergi normal....

 

@adrianrus:

 

Nu cred ca daca tu schimbi chiar si cu 325 din a 3-a in a 4-a la 1800rpm tu mai ai cuplu.... de ce spun asta?

Daca schimbi la 1800.... cand intra a 4-a tu ai doar 1200rpm, cam asa.... ce faci tu la 1200 rpm cu un benzinar.... nu excelezi nici tu la cuplu stai linistit.

 

Ma rog cuplu, adica simti ca masina trage, nu cere neaparat treapta inferioara. A testat-o si un baiat de pe forum in cadrul unei intalniri si nu se astepta sa fie asa sprintena la turatii mici.

Link to comment
Share on other sites

La benzina e bine sa schimbi la 3000 in oras si la 4-5000 afara. Asa am sesizat eu ca e bine pentru motor si pentru consum. Motorul asta de 2200 de la 3500 are cuplu. Daca schimbi sub 3500 mereu nu vad rostul pentru care l-ai luat, nu ai parte de placere.

La diesel e altceva, atinge cuplu de obicei peste 2000 rpm, am mai observat ca nu-i place turatia in treapta 1. In cazul meu; bag a 1-a plec si la 2000 rpm dau 2, in 2 la 2500 rpm dau 3,in 3 la 3000 rpm dau 4, etc.

Edited by CatalinE
Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa stiu care turatie e optima pt o buna functionare a masini.

Atunci cand vreau sa folosesc toti caii masinii turometrul ajunge aprope de 6000 rpm.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.