Jump to content

se potriveste instalatia de spalat faruri de pe e39 pe e46?


InSidE

Recommended Posts

si inca ceva, pompa de presiune se potriveste si de pe alte masini dotate cu xenon oem. Eu chiar acum vreau sa-mi fac o instalatie custom pt. spalat faruri si am o pompa de pe un Mercedes E 270 Cdi. Pompa e identica cu cea de la Bmw doar ca are alt cod.
Link to comment
Share on other sites

Si eu vreau de mult sa-mi pun spalatoare. Nu pricep insa de unde pleaca legatura pompei de faruri. Ca daca o inseriez cu cea de parbriz vor functiona impreuna mereu si nu vreau. O vreau exact OEM. Ma puteti ajuta? Hai, Caline, sa ne putem mintile la contributie sa facem ceva frumos <_< Ca apoi vreau si eu faruri cu lupa OEM.
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca trebuie sa functioneze in acelasi timp, teoretic daca parbrizul e murdar atunci si farurile inseamna ca-s murdare, nu?

Pompa de spalat faruri nu trebuie legata direct pe pompa de spalat parbriz, se va arde instalatia. Pompa de la faruri are un consum foarte mare de curent (face presiune vreo 50 atm.) cablurile de alimentare is foarte groase, 2.5mm.

Eu vreau sa o leg printr-un releu direct de pe plusul masinii si doar comanda de + a releului sa o iau de pe plusul pompei de spalat parbriz.

Si inca o chestie, pe conducta care iese din pompa vreu sa montez si o supapa de sens ca sa am tot timpul presiune pe instalatie (dupa pompa), mercedesul de pe care am luat pompa avea asa ceva montat pe instalatie da' din pacate n-am putut sa o iau fiinca masina era lovita in fata chiar in acel loc unde era supapa.

Edited by Calin78
Link to comment
Share on other sites

La E46 pompa este comandata de General Module prin intermediul releului extern.

Nu este comandata chiar la fiecare spalare de parbriz. Este comandata doar daca sunt aprinse pozitiile. Prima actionare se face odata cu spalarea parbrizului dupa care se face la fiecare a 5-a spalare a parbrizului. Altfel termini apa mult prea repede.

 

Ar fi interesant daca poti utiliza sistemul original. Poate se poate activa functia de spalare a farurilor cu un tester. Scapi de toate complicatiile.

Link to comment
Share on other sites

La E46 pompa este comandata de General Module prin intermediul releului extern.

Nu este comandata chiar la fiecare spalare de parbriz. Este comandata doar daca sunt aprinse pozitiile. Prima actionare se face odata cu spalarea parbrizului dupa care se face la fiecare a 5-a spalare a parbrizului. Altfel termini apa mult prea repede.

 

Ar fi interesant daca poti utiliza sistemul original. Poate se poate activa functia de spalare a farurilor cu un tester. Scapi de toate complicatiile.

 

Cu toate ca voi surprinde, spun ca @Paul are dreptate. Se codeaza foarte simplu din DIS, ca multe alte elemente ale masinii. Cred ca dupa licenta (3 saptamani) ma asez cu WDS-ul in fata si ii fac instalatia OEM si apoi codingul este floare la ureche. Voi face un DIY, insa pana atunci mai e ceva timp. <_<

Link to comment
Share on other sites

Difera spalatoarele. Eu nu mi-as pune decat OEM.

 

spalatoarele stiu. le am.. in rest pompa.. bidonu de apa .. sunt la fel ? bidonu de apa nu cred ca e la fel.. pompa da.. si 'tijele' prin care trece apa de la pompa la spalatoare.. sau cum se numesc se pot folosii de pe alte instalatii ?

Link to comment
Share on other sites

La e46 recipientul pentru lichid este acelasi cu cel de spalare pt parbriz si are 5,3l. La e39 stiu ca sunt recipiente diferite. Asta nu are mare importanta, oricum. "Tijele" alea cred ca de fapt sunt furtunelele. Daca pui spalatoare de e39 nu-ti trebuie nici un brat din cate stiu eu, pentru ca in ele vin direct furtunele, nefiind devoie de presiune pentru a scoate bratele ca la e46.
Link to comment
Share on other sites

Doamneee!!!

 

Deci: la e46 vasul pentru lichid este acelasi si pentru masinile cu spalatoare si pentru cele cu spalatoare. Numai ca daca vrei sa pui pompa de spalatoare trebuie sa faci gaura care este deja desenata si sa cumperi garnitura aceea de cauciuc. Been there, done that!

Din pompa pleci cu furtunele catre spalatoarele de far. Daca pui de e39 e simplu, pentru ca nu-ti mai trebuie bratele care sa iasa la presiune. Alea sunt pur si simplu ca duzele de la parbriz. Partea mai grea este cu electrica.

 

Personal, nu mi-as pune duze de e39. Si tot personal, nu am inteles absolut deloc ce spui ca deja ai, sau nu ai, sau le ai, sau nu, sau da, sau cum spui tu.

Macar acum, am fost clar?

Edited by alex mihalciuc
Link to comment
Share on other sites

Se potriveste. Sunt identice vasele.

nu toate vasele sant bune, doar cele cu partea de sus neagra pot fii gaurite, celelalte daca incercati sa bagati degetul sub bidon acolo unde trebuie sa vina pompa de sprit pentru faruri o sa vedeti ca nu are legatura cu bidonul.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut topicul asta si am realizat ce nu...gasem la masina mea dupa ce am scos-o din servis- bun, nu se mai ridica xenoanele, nu mai am furtunul de apa de la parbriz, si acum realizez ca nici farurile nu mai sunt spalate...
Link to comment
Share on other sites

Se potriveste. Sunt identice vasele.

nu toate vasele sant bune, doar cele cu partea de sus neagra pot fii gaurite, celelalte daca incercati sa bagati degetul sub bidon acolo unde trebuie sa vina pompa de sprit pentru faruri o sa vedeti ca nu are legatura cu bidonul.

 

partea de sus - capacul ? ori ? in rest cu pompa + furtune se potriveste de la alta masina ?

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.