Jump to content

Intrebare legate de discuri frana E46


Robert Wiz

Recommended Posts

Ciao!

 

Azi am fost sa-mi schimb discurile si placutele de frana. Din pacate suruburile de pe fata ce din discul de butuci s-au rupt... nu am putut sa-i desfac sub nici o forma. Au ramas cioturi de suruburi in butuc (aprtea filetanta) si n-am reusit sa-i scot. Am curat si am pus discurile asa...

 

Stiu ca acele subururi sunt de sustinere a discurilor, si de control...

 

Este vreo prb daca acelea lipsesc si discurile sunt puse asa?

Link to comment
Share on other sites

in principiu nu e nicio problema dar o sa te chinuio de fiecare data cand dai roata jos si o pui la loc daca se misca discul de pe fuzeta

mai bine faci ceva si pui suruburile la locul lor, de regula suruburile alea vin cu discurile noi

Link to comment
Share on other sites

E carpeala ce ai facut. Da jos roata si intra pe suruburile rupte cu un burghiu. O sa cedeze destul de usor. Atata doar sa ai grija ca burghiul sa fie pentru metal si cat mai dur posibil. Daca nu are mecanicul, cumpara unul de la praktiker 20-30 ron. Scobeste afara resturile de surub si de data asta toate suruburile noi sa le dai cu vazelina inainte sa le insurubezi. Gasesti la KENT niste spray-uri pentru asa ceva - 20 ron daca nu vrei sa pui vazelina. Si inca ceva, suruburile sa le cumperi de la reprezentanta, pentru ca pe producator difera putin filetul si trebuie sa refiletezi. Nu sunt scumpe.
Link to comment
Share on other sites

E carpeala ce ai facut. Da jos roata si intra pe suruburile rupte cu un burghiu. O sa cedeze destul de usor. Atata doar sa ai grija ca burghiul sa fie pentru metal si cat mai dur posibil. Daca nu are mecanicul, cumpara unul de la praktiker 20-30 ron. Scobeste afara resturile de surub si de data asta toate suruburile noi sa le dai cu vazelina inainte sa le insurubezi. Gasesti la KENT niste spray-uri pentru asa ceva - 20 ron daca nu vrei sa pui vazelina. Si inca ceva, suruburile sa le cumperi de la reprezentanta, pentru ca pe producator difera putin filetul si trebuie sa refiletezi. Nu sunt scumpe.

 

 

Am dat cu degresant inainte... nu s-au clintit nici un pic... s-au rupt... iar ca sa dau discurile jos... a trebuit sa le tai cu o minidalta... sa le rup gulerul ala definitiv ce vine pe disc.

 

Ideea e ca am nevoie de masina... miercuri plec la o cununie, iar pana imi vin suruburile de la reprezentanta, dureaza cel putin 3-5 zile, pe comanda. Daca merg asa vreu 1500Km... ca atat am de facut dus/intors... e vreo prb? Se pot ovaliza discurile? Dupa ce ma intorc fac operatiunea cu burghiul si sa incerc sa le scot... numai bine vin si suruburile si am si timpul necesar sa ma ocup de ele.

 

Astept sugestii

Link to comment
Share on other sites

Apropo... tin sa precizez ca subururile nu s-au rupt chiar la partea filetanta... ci au ramas iesite cam jumate de cm din butuc afara... le-am dat un pic cu pila ca sa nu blocheze discul... si a intrat lejer un pic in disc, acolo unde era destinat lui... deci discul nu se invarte aiurea pe butuc, ci acum nu-l mai tine strans pe butuc asa cum era normal...

 

Daca stici codul surubului de pe realoem ar fi super... ca sa le comand maine de la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

Apropo... tin sa precizez ca subururile nu s-au rupt chiar la partea filetanta... ci au ramas iesite cam jumate de cm din butuc afara... le-am dat un pic cu pila ca sa nu blocheze discul... si a intrat lejer un pic in disc, acolo unde era destinat lui... deci discul nu se invarte aiurea pe butuc, ci acum nu-l mai tine strans pe butuc asa cum era normal...

 

Gandeste-te ca la o frana mai serioasa cand etrierul va strange discul se vor crea niste presiuni serioase pe cioturile ramase. Daca nu e musai sa mergi cu masina, mai asteapta sa nu ajungi in sant. Daca chiar trebuie sa mergi, mai bine scoate din functiune franele spate si ramai numai pe fata. Daca nu gonesti o sa-si faca treaba foarte bine.

Link to comment
Share on other sites

Apropo... tin sa precizez ca subururile nu s-au rupt chiar la partea filetanta... ci au ramas iesite cam jumate de cm din butuc afara... le-am dat un pic cu pila ca sa nu blocheze discul... si a intrat lejer un pic in disc, acolo unde era destinat lui... deci discul nu se invarte aiurea pe butuc, ci acum nu-l mai tine strans pe butuc asa cum era normal...

 

Gandeste-te ca la o frana mai serioasa cand etrierul va strange discul se vor crea niste presiuni serioase pe cioturile ramase. Daca nu e musai sa mergi cu masina, mai asteapta sa nu ajungi in sant. Daca chiar trebuie sa mergi, mai bine scoate din functiune franele spate si ramai numai pe fata. Daca nu gonesti o sa-si faca treaba foarte bine.

 

prb e ca sunt la franele de pe fata...

 

Nu cred ca ar fi prb deoarece discul e strans pe butuc cu prezoanele de la roata... si la cat a ramas acolo surubul... intra cam jumate din grosimea discului... practic el s-a rupt acolo unde vine cheia bagata sa-l desfaci... o sa am grija sa nu franez tare si o sa merg normal... 100-110km/h max.

 

Am dat comanda si la reprezentanta... maine merg sa le iau.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca ar fi prb deoarece discul e strans pe butuc cu prezoanele de la roata...

 

Ti-ai raspuns singur. NU e nici o problema, poti sa mergi si cu viteza mai mare, poti sa franezi cat vrei tu de tare. Insa dupa ce termini treburile, nu lasa nerezolvata problema.

 

 

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Da... m-am linistit.. am vb cu cineva de la alt service...si o sa le scot la destinatie <_< ... mi-a fost teama de ovalizarea discurilor... totusi sunt 1500km dus/intors... acum vor fi 750 km... pt ca deja am stab la dest scoaterea lor si inlocuire.

 

Ms mult de raspunsuri si pt promtitudine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.