Jump to content

E30, B-45-WAN


b_45_wan

Recommended Posts

sint nou pe aici, sper ca nu deranjez. vroiam sa aflu parerile unor oameni care stau mult mai mult pe net decit mine si vad mult mai multe imagini cu BMW uri tunate.

ideea este urmatoarea: cam cu aproape 2 ani in urma am cumparat un BMW E30 cabrio cu gindul sa mi l fac asa cum vreau eu. e adevarat ca inca nu e chiar gata dar cred ca in cam vreo 2 saptamini o sa cam fie. el nu arata rau nici cind l am luat ( pe dinafara ), f frumusel vopsit. dar nu vreau sa vb despre cum era, vreau sa vi l arat si sa mi spune ti ce parere aveti. a fost refacut in totalitate, adica interior, exterior, motor, cutie, absolut totul, chiar si privita de jos arata bine. vio pune citeva poze si as vrea pe urma sa mi spuneti cu ce sa continui ( ex: motor, caroserie, suspensie )

merci pt intelegere!

post-27411-1246692915_thumb.jpg

post-27411-1246692925_thumb.jpg

post-27411-1246692934_thumb.jpg

post-27411-1246692949_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 123
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest poleposition

nu inteleg, asta la tine e "aproape gata" ? <_< nu prea ne putem da seama ce faci tu pe acolo, dar laudabila initiativa oricum

 

numai, nu-l tigani.

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg din citatul "nu e chiar gata dar cred ca in cam vreo 2 saptamini o sa cam fie" cam ce vrei sa zici ..masina e dezechipata total, probabil vrei culoare noua ...interior refacut, plus multe elemente de caroserie care toate astea dureaza, nu ai spus nimic de gusturile tale ...dupa mine i-as pune o suspensie sport reglabila cu ceva jante cu buza mica pe fata mare pe spate, o culoare frumoasa ( aici tine de gusturi) si interiorul stock din piele, la motor e alegerea ta eu prefer ceva gen 2.0/2.5

 

multa bafta cu masina

Link to comment
Share on other sites

nu e cazul sa va pripiti, am zis ca am inceput acum aproape 2 ani! asta nu inseamna ca nu am facut ceva progrese intre timp, iar in privinta usilor.....chiar i mi plac asa cum sint acum!

am inceput prin a demonta totul de pe masina, pina la ultimul surub. masina a plecat la vopsitorie "goala", exact cum a facut o maica sa, chiar si usile, portbagajul, aripile si capota au fost demontate si vopsite separat. acum o sa va spun ce am pus pe ea de cind a venit inapoi de la vopsitorie. in afara de faptul ca am pus totul nou, pina la ultima saiba, i am pus un set de amortizoare si arcuri K&W reglabile pe inaltime si duritate, toate buscele sint din poliuretan, conducte de frina cu insertie metalica, discuri de frina Zimmermann si etrieri fata spate de E46, jantele le am schimbat si pe alea, nu mai sint aceleasi ca in primele imagini pentru ca mi s au parut cam mici pentru ce vroiam sa fac ( 17" ) si le am schimbat cu un set Barracuda Voltec T6 Pure Sports de 19" iar cauciucurile sint Toyo Proxes de 235/35/19 pe fata si de 255/30/19 pe spate

vin si cu foto in citeva minute

 

cam asa arata pe sub ea.

 

si inca citeva cu bucsele

1b.bmp

2a.bmp

3a.bmp

4a.bmp

5a.bmp

6a.bmp

7a.bmp

8a.bmp

9a.bmp

10a.bmp

11a.bmp

12a.bmp

13a.bmp

Link to comment
Share on other sites

un mic sfat daca vrei sa il accepti . Incearca sa faci masina cat mai originala , stopuri daca vrei pune-ti niste MHW , jante pe 19" sunt grosolan de mari pentru un E30 . 17" este maxim ca sa nu faci un kitsch . Felicitari ca ai luat masina de la 0 , este un model care merita.

Bafta cu proiectul !

Link to comment
Share on other sites

In primul rand vreau sa te felicit pt ce vrei sa faci si iti urez multa bafta .

In al doilea rand , poate pui si tu niste poze sa vedem si noi exact ce si cum .

Si in al treilea rand iti spun ca ar trebui sa ti cont si de cele spuse de Franco , ca stie el ce spune .

Link to comment
Share on other sites

Foarte tare ce faci cu masina, chiar ma intrebam cum arata o masina cu toate piesele noi. Vei avea foarte multe comentarii la adresa masinii, cum va arata, cum va trage, cum se deschid usile, ce roti are , pentru ca sant n+1 gusturi , daca nu ma insel masina a avut la numar KYL si a fost a lui andrei si avea in componenta un motor 2,5 12V. Eu unul personal sant impresionat de ce faci cu ea, iti spun sincer ca imi doresc si eu un garaj din tot sufletul unde sa pot sa pun si eu masina la desfacut si schimbat ceea ce trebuie, nu de alta dar sant satul de reparat ursi in fata blocului. Ce bari vor veni pe masina?? Incearca sa pui si poze cu masina dar de la mai mare distanta, sa vedem si noi cum evolueaza lucrurile.

Bafta multa cu masina si spor la treaba. sper sa fie frumoasa bestia la finish. <_< :)

Edited by mario.b
Link to comment
Share on other sites

ce pot sa zic e ca mi-ai adus zambetul pe fata... Foarte frumoasa initiativa si sper ca "restaurarea" aceasta sa ajunga la final iar tu sa fii multumit deplin. In acelasi timp imi doresc sa ajung si eu cam pe la vreo 35 de ani sa am posibilitatea financiara de a realiza ceea ce faci tu acum. Mult succes in continuare si o sa-ti urmaresc cu placere topicul, de aceea te rog sa pui poze cu etapele ulteriare ale constructie.
Link to comment
Share on other sites

hai sa va arat si interiorul sa i mi spuneti daca e in regula.

in primul rind scaunele din fata au fost schimbate cu unele de M3 E36 electrice si incalzite, a fost binenteles imbracat in piele si chiar sint multumit de calitatea pielii si a manoperei. toate butoanele si butonasele au fost schimbate cu unele noi si am luat chiar si toata electrica de la decapotare si am pus o pe masina ca nu mi ar fi placut sa ramina manuala. volanul e un Isotta ca si schimbatorul, pedalele Momo, dar in fine, sa va arat pozele.

post-27411-1247424214_thumb.jpg

post-27411-1247424221_thumb.jpg

post-27411-1247424227_thumb.jpg

post-27411-1247424234_thumb.jpg

post-27411-1247424241_thumb.jpg

post-27411-1247424248_thumb.jpg

post-27411-1247424255_thumb.jpg

post-27411-1247424261_thumb.jpg

post-27411-1247424268_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

am uitat sa povestesc o patanie hazlie: am cautat mocheta pe care am vrut o noua si cit mai aproape de culoarea interiorului si am vazut ca BMW a facut in perioada aia o mocheta visinie. am cautat o cam vreo 4 luni si intr un tirziu am gasit o pe undeva prin State nou nouta. asa ca am comandat o repejor si dupa ce am mai asteptat inca 2 saptamini mi a venit rupta din cauza transportului. am avut noroc si le am trimis o inapoi iar ei mi au trimis alta perfecta.

post-27411-1247424391_thumb.jpg

post-27411-1247424398_thumb.jpg

post-27411-1247424405_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

super masina, o stiu live... mi-ai aratat-o odata dupa sala <_< chiar ma gandeam sa pomenesc de ea aici... vad ca i-ai facut ut prezentare cum trebuie pana la urma. mi se pare, sincer, cel mai tare E30 din Romania la ora actuala.
Link to comment
Share on other sites

buna seara tuturor! hai sa vadem ce mai gasim prin toate fotografiile astea care sa merite postat aici. sa incepem cu volanta care e una de aluminiu, mult mai usoara, ceea ce inseamna ca masina o sa urce in ture mult mai repede dar si la decelerari o sa fie mai rapida, un kit de ambreiaj stage 3, un filtru de combustibil care e folosit de obicei in nascar ul american, filtrul de ulei si de aer de la K&N, un kit de turbo de pe undeva de pe un site american, o axa cu came pentru kit ul de turbo, regulator de presiune de combustibil, BOV, pompa de combustibil cu un debit mult mai mare, injectoare de 400 caluti.... si daca am uitat ceva.... asta e, i mi aduc eu aminte si va spun.

in afara de asta multe munca, f multa munca...

post-27411-1247686131_thumb.jpg

post-27411-1247686137_thumb.jpg

post-27411-1247686144_thumb.jpg

post-27411-1247686152_thumb.jpg

post-27411-1247686159_thumb.jpg

post-27411-1247686168_thumb.jpg

post-27411-1247686176_thumb.jpg

post-27411-1247686185_thumb.jpg

post-27411-1247686192_thumb.jpg

post-27411-1247686205_thumb.jpg

post-27411-1247686211_thumb.jpg

post-27411-1247686217_thumb.jpg

post-27411-1247686224_thumb.jpg

post-27411-1247686235_thumb.jpg

post-27411-1247686241_thumb.jpg

post-27411-1247686250_thumb.jpg

post-27411-1247686258_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Daca e cea care banuiesc eu (putin probabil sa ma insel, ar fi prea mare coincidenta), realitatea depaseste asteptarile. Ce e poze+detalii pe net nu se compara cu realitatea. Omul chiar stie ce face. Am vazut masina cum arata acum un an si jumatate, am vazut-o si mai recent. E o adevarata bijuterie pe roti.
Link to comment
Share on other sites

nu prea am cuvinte...si nici nu prea pot in cuvinte....sa apreciez ceea ce faci.succes si spor la treaba in continuare....da tre sa fiu carcotas sa te cert cu ceva....ceasurile de bord cu alb nu prea ...merg ..parca erau mai dragute cu nergu si doar inele cromate...

de restul as vrea eu sa caut nod in papura dar nu prea gasesc:PPP bravo ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.