Jump to content

clancanit la franare


Recommended Posts

se aude un clancanit cand apas pedala de frana, ca si cum ar cupla sau decupla ceva.

inainte aveam probleme cu scartaitul franelor. ma scotea din pepeni scartaitul ala. am rezolvat schimband placutele.

masina in cauza e un bmw e46d din 2004 cu cutie automata.

ce ar putea sa fie?

Link to comment
Share on other sites

Apropo de frane...ca sa nu mai deschid alt topic...sunt murdar din cap pana in picioare imi schimb placutele si discurile...placutele au venit cu niste plicuri cu pasta..ce sa fac cu ea ca habar nu am?Unde o pun?Pe dosul placutei.Help pls repede ca incepe sa ploua <_<
Link to comment
Share on other sites

se aude un clancanit cand apas pedala de frana, ca si cum ar cupla sau decupla ceva.

inainte aveam probleme cu scartaitul franelor. ma scotea din pepeni scartaitul ala. am rezolvat schimband placutele.

masina in cauza e un bmw e46d din 2004 cu cutie automata.

ce ar putea sa fie?

poate e un etrier care nue strans cum trebuie

sau un prezon/prezoane nestranse

Link to comment
Share on other sites

cred ca se da pe discuri dupa ce schimbi placutele de frana (sa nu ramana urme de grasime) vezi ce scrie pe plic uita-te atent.

 

Cum sa dai pe discuri????? <_<)

 

Este un fel de vaselina siliconica si se de pe spatele placutelor de frana sa nu scartaie in etrier.

Link to comment
Share on other sites

Am dat-o pe spatele placutelor, pe etrier, si pe toate suprafetele de contact...Da este ca sa nu scartaie...am aflat si eu intre timp... <_< Mai am o intrebare: senzorii de uzura ai placutelor sunt doar pe cate o roata de pe fata respectiv spate? Pe fata am doar pe partea stanga.Pe spate nu am desfacut inca sa vad.Nu ar trebui sa am pe ambele parti??
Link to comment
Share on other sites

Am dat-o pe spatele placutelor, pe etrier, si pe toate suprafetele de contact...Da este ca sa nu scartaie...am aflat si eu intre timp... <_< Mai am o intrebare: senzorii de uzura ai placutelor sunt doar pe cate o roata de pe fata respectiv spate? Pe fata am doar pe partea stanga.Pe spate nu am desfacut inca sa vad.Nu ar trebui sa am pe ambele parti??

 

 

Nu, o roata pe fata si una pe spate, cred ca in diagonala.

Link to comment
Share on other sites

se aude un clancanit cand apas pedala de frana, ca si cum ar cupla sau decupla ceva.

inainte aveam probleme cu scartaitul franelor. ma scotea din pepeni scartaitul ala. am rezolvat schimband placutele.

masina in cauza e un bmw e46d din 2004 cu cutie automata.

ce ar putea sa fie?

 

 

 

S-ar putea sa fie etrierii mancati de rugina si sa aiba joc placutele in etrieri...

Link to comment
Share on other sites

am fost la service si au constatat ca placutele aveau joc in etrier. interesant este faptul cĂŁ doar pe partea dreapta in fata era problema.

nu stiu 100% daca a fost un defect din fabricatie sau a fost din cauza uzurii.(placutele au vreo 3-4 luni de la montare <_< ).

anyway, mecanicul s-a pus cu flexul pe ele si cu putin spray de frana și așa a rezolvat problema.

imi era teama sa nu fie de la planetare zgomotul. :).

merci de info.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid si eu un topic <_< : ieri am schimbat placutele si la cativa km a inceput undeva in stanga(fata sau spate nu am realizat inca ) sa tacane . Sunetul l-am mai auzit si la alte masini , mentionez ca se intampla doar in mers si se accentueaza daca accelerez . Reasons ?
Link to comment
Share on other sites

Ca sa nu mai deschid si eu un topic <_< : ieri am schimbat placutele si la cativa km a inceput undeva in stanga(fata sau spate nu am realizat inca ) sa tacane . Sunetul l-am mai auzit si la alte masini , mentionez ca se intampla doar in mers si se accentueaza daca accelerez . Reasons ?

 

probabil pana se aseaza placutele pe disc ca lumea,sfatu` meu e mai lasa`le cateva zile,si daca tot la fel face pune`i alte placute( asta daca nu ai luat unele destul de bune )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.