Jump to content

martor placute de frana in bord


Recommended Posts

Am schimbat acum vreo 2 luni placutele de frana la pisoi (E36) dar martorul a ramas aprins...de atunci am facut vreo 4000de km. Ma sacaie sa il tot vad aprins. Senzorul exista este pus bine face masa dar degeaba...e cineva prin Bucuresti care il poate reseta din computer? Am inteles ca trebuie interfata Carsoft pentru asta. Masina e din 1996.
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat acum vreo 2 luni placutele de frana la pisoi (E36) dar martorul a ramas aprins...de atunci am facut vreo 4000de km. Ma sacaie sa il tot vad aprins. Senzorul exista este pus bine face masa dar degeaba...e cineva prin Bucuresti care il poate reseta din computer? Am inteles ca trebuie interfata Carsoft pentru asta. Masina e din 1996.

Eu stiu vreo 3 metode:

1. Cheia in poz.2, deschizi usa si o lasi vreo 15-90 de secunde.

2. Cheia in poz.2 si apesi pedala de frana si tinand-o apasata aduci cheia in pozitia initiala (iei contactul...si tot cu usa deschisa)

3. Apesi pedala de frana, o mentii apasata si pui contactul (cheia in poz.2) si astepti cam max. 60 de secunde sa se stinga.

 

Una din astea merge...daca nu Carsoft....dar va merge..ai sa vezi

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat acum vreo 2 luni placutele de frana la pisoi (E36) dar martorul a ramas aprins...de atunci am facut vreo 4000de km. Ma sacaie sa il tot vad aprins. Senzorul exista este pus bine face masa dar degeaba...e cineva prin Bucuresti care il poate reseta din computer? Am inteles ca trebuie interfata Carsoft pentru asta. Masina e din 1996.

Eu stiu vreo 3 metode:

1. Cheia in poz.2, deschizi usa si o lasi vreo 15-90 de secunde.

2. Cheia in poz.2 si apesi pedala de frana si tinand-o apasata aduci cheia in pozitia initiala (iei contactul...si tot cu usa deschisa)

3. Apesi pedala de frana, o mentii apasata si pui contactul (cheia in poz.2) si astepti cam max. 60 de secunde sa se stinga.

 

Una din astea merge...daca nu Carsoft....dar va merge..ai sa vezi

 

Prima am incercat-o...nu merge ca la e46. Celelalte 2 nu. Maine am sa incerc si am sa vad.

 

Multumesc oricum.

Link to comment
Share on other sites

El a spus ca nu poate, altii spun ca doar cu Carsoft merge...nu stiu ce sa mai cred. Mecanicul care mi-a schimbat placutele mi-a spus sa merg cu masina cativa km si din cand in cand sa pun frana brusca ca va disparea martorul. Vezi sa nu...imi vine sa rad acum de sfatul lui.
Link to comment
Share on other sites

Whaaa...t? Merita sa imi fac cauciucurile praf? Ai vazut si tu ca sunt aproape impecabile...oricum am sa incerc cele 2 variante spuse de DanS si apoi ma mai gandesc cu frana <_< Si poate un Carsoft ca se pare ca am o oferta.
Link to comment
Share on other sites

Daca senzorul este bun si daca nu sunt probleme de contact, atunci becul se stinge singur, imediat si fara nicio interventie.

 

Tu ce intelegi prin "senzorul face masa" ? Nu are ce masa sa faca, senzorul in sine este complet izolat de placuta. Vezi sa nu se fi busit senzorul si sa te chinui de pomana.

 

Principiul de functionare al senzorului este urmatorul : Exista un fir electric turnat in plastic. Cand placuta se uzeaza, plasticul se toceste prin contact cu discul si se intrerupe circuitul.

Link to comment
Share on other sites

Face bine contact pe mufa. Pe spate frana e pe tamburi. Are senzor si acolo in cazul asta? Eu nu stiu sa fie.

 

Si oricum problema a aparut in momentul in care am schimbat placutele doar.

Edited by michael
Link to comment
Share on other sites

Senzorul e banal, ce va faceti atatea griji? E o amarata sarma si atata tot. Il masori cu ohmetru (in mufa) si trebuie sa dea rezistenta 0.

Faci un scurt in mufa ce duce spre indicator si becul trebuie sa se stinga imediat. Asta e tot.

 

aia de pe aripa interioara unde infigi capatul la senzor care nu vine in placuta. n-am stiut cum sa-i zic altfel <_<

Pai acolo este mufa. Cutiuta nu are decat rolul de a proteja mufa de mizerie.

Link to comment
Share on other sites

La mine e oricum doar unul ca pe spate e tambur <_< (deocamdata). Oricum o sa il schimbe si apoi vedem ce se intampla.

nu trebuie niciun carsoft,aberatii,ala trebuie sa se stinga singur in momentul cand calci frana

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.