Jump to content

Consum ulei


lucianWRC

Recommended Posts

Stai linistit nu are nimic masina, la grupul VAG spun ca poate consuma 1l/1000 km.

1l/1000km, pai e un motor gen sita cred :))

 

 

 

eu am zis ca poate sa consume 1 litru la 10000km,

 

 

Limita aprobata este 0.7l/1000

 

Cred ca ai uitat sa pui un 0. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit nu are nimic masina, la grupul VAG spun ca poate consuma 1l/1000 km.

1l/1000km, pai e un motor gen sita cred :))

 

 

 

eu am zis ca poate sa consume 1 litru la 10000km,

 

 

Limita aprobata este 0.7l/1000

 

Cred ca ai uitat sa pui un 0. :lol:

 

N-a uitat sa puna niciun 0 asa scrie in cartea tehnica.

Link to comment
Share on other sites

Daca asa scrie in TIS, se prea poate sa fie o greseala.

Nu-mi vine a crede ca un bmw e in normalitate daca necestita pana la 7 litri de ulei completare intre schimburi...

7 litri de ulei trece de nivelul maxim la marea majoritate a motoarelor....imposibil.

Link to comment
Share on other sites

masina mea consuma 400g la 15.000 de km efectuati...castrol 0w-30

 

p.s. cand era noua pana in 12 mii de km , rupea consumu la ulei :) (completam 1L la 5000km )......aia de la Bavaria mi-au zis ca e normal si ca nu o sa mai consume dupa 20 de mii...ma bucur ca au avut dreptate :lol:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

toti producatorii dau asemenea tolerante foarte mari pentru a evita schimbarea pe banda a motoarelor in garantie. Te duci la service ca iti consuma ulei si mecanicul surande pe sub mustata si iti spune ca e normal, stati linistit, scrie in carte. Toate masinile au in carti cam 0.8 - 1 l pe 1000km (o mie) consum tolerat.

 

Eu personal cred ca daca ajungi la asemenea cosumuri motorul e pe duca, dar important e sa nu il schimbe ei in garantie. E adevarat ca sunt si sportivi care merg numai pe rosu cu motorul, "acolo se simte bine ca e BMW"

 

La BMW nu am completat niciodata nimic iar la Golf numai pana la prima revizie am complet 0.5 litri pe la 10 mii. Apoi nici la asta nimic.

 

Motocicleta cere cam 0.5 litri la 5000 de km daca merg mult pe autostrada in afara tarii. In tara aproape nimic. Boxerul cere ulei oricum mai mult ca alte motoare.

Link to comment
Share on other sites

Consum mare de ulei:

- se datoreaza punctului de aprindere coborat, volatilitate ridicata si trecerea gazelor pe langa segmenti, ceea ce induce un consum mai mare de ulei.

- vascozitatea prea mica a uleiului duce la o crestere a debitului de curgere prin jocurile anormale ale garniturilor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.