Jump to content

Vibreaza volanul la franare..


Recommended Posts

Detin un Bmw E36 si am observat de curand ca atunci cand franez la viteze mari,180-200-220kmh,am o vibratie in volan.Jocul acestuia nu este mare,dar de nulte ori am impresia ca masina tinde sa traga usor stanga-dreapta peste 180kmh.Sa fie oare de la discuri?Precizez ca la viteze mai mici se comporta normal.Daca ma poate lamuri cineva,i-as fi recunoscator.Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Detin un Bmw E36 si am observat de curand ca atunci cand franez la viteze mari,180-200-220kmh,am o vibratie in volan.Jocul acestuia nu este mare,dar de nulte ori am impresia ca masina tinde sa traga usor stanga-dreapta peste 180kmh.Sa fie oare de la discuri?Precizez ca la viteze mai mici se comporta normal.Daca ma poate lamuri cineva,i-as fi recunoscator.Multumesc.

poate fi din discuri, etrieri, capete bara, caseta de directie. cauciucuri, jante, etc.

cel mai sigur mod sa afli ce problema ai este o vizita la un mecanic priceput

Link to comment
Share on other sites

poate fi din discuri, etrieri, capete bara, caseta de directie. cauciucuri, jante, etc.

cel mai sigur mod sa afli ce problema ai este o vizita la un mecanic priceput

 

Da,e posibil..cam astea cred ca ar fi cauzele principale.Legat de cauciucuri,masina este incaltata momentan cu cauciucuri de vara pe spate,repectiv iarna pe fata...

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut problema asta si a fost de la placutele de frana, cel mai probabil la o roata sunt mai tocite. Eu le-am schimbat, am si echilibrat rotile ce-i drept si nu am mai avut probleme..

 

Oricum 220 km/h e destul de mult si pentru drumuri si pentru masina.. nu prea vad rostul unei astfel de viteze pe drumurile noastre.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut problema asta si a fost de la placutele de frana, cel mai probabil la o roata sunt mai tocite. Eu le-am schimbat, am si echilibrat rotile ce-i drept si nu am mai avut probleme..

 

Oricum 220 km/h e destul de mult si pentru drumuri si pentru masina.. nu prea vad rostul unei astfel de viteze pe drumurile noastre.

 

Am schimbat placutele recent,probabil trebuie echilibrate rotile.Am mers cu 220 in Ungaria,dar si la noi.

 

 

tu mergi cu gume de iarna cu 220 km/h ?? <_<

Da,am mers de cateva ori peste 200 cu ele...am inteles ca se incalzesc destul de repede.Eu aveam un sticker lipit pe ceasuri,inscriptionat cu viteza maxima 190...

Link to comment
Share on other sites

ce indicativ de viteza au? prost e ca ai gume diferite pe fata si spate. e cam cald pt ele, nu crezi???

Nu prea ma pricep la cauciucuri,imi pot da seama cat sunt de uzate,dar nu cunosc anumite indice...

 

 

Gumele au 205 latime,sunt dimensiunile de fabrica ale masinii,205/60/R15,atat fata,cat si spate.

Discurile sunt cele originale,le-am verificat atunci cand am schimbat placutele.Sunt ventilate,dar nu perforate.

Trebuie sa schimb si gumele fata in curand.Atunci imi voi da seama daca ele sunt cauza..

Link to comment
Share on other sites

http://www.carbibles.com/tyre_bible.html

 

cateva idei

 

pe caldura asta cred ca sunt plastilina gumele de iarna pe fata.

 

daca sunt noi placutele, poate nu s-au rodat.

Mersi mult pentru idei.Sunt convins ca placutele s-au rodat,am facut deja 3000km cu ele si am simtit diferenta.Cand le-am pus ma opream mai greu,acum franeaza mult mai eficient.Sunt constient ca gumele de iarna nu sunt indicate pe vremea asta,le voi schimba cat mai curand posibil.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.