Jump to content

Accident Piata Romana !


Axo

Recommended Posts

  • Replies 335
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Esti sigur? E aiurea. Stiam ca asa era cu ani in urma.

 

Eu aşa ştiu. <_<

 

Uite ce am gasit prin ziare:

 

O alta prevedere importanta a noului Cod Rutier este aceea care spune ca pietonul surprins si accidentat traversand prin loc nepermis poarta intreaga raspundere a accidentului. Pana acum, in astfel de situatii, conducatorul auto era tarat pe la politie, Parchet si instante chiar daca nu avea nici o vina, si deseori era obligat sa ajunga la o intelegere cu persoana vatamata pentru a scapa de acest calvar. Aceasta prevedere este inclusa de altfel si in regulamentele de circulatie ale multor tari vest-europene.

 

Imi e lene sa caut prin Codul Rutier, dar inclin sa cred ca e corect ce scrie mai sus. Acum, daca apar martori care spun ca masina a avut viteza mare etc., poate fi si culpa comuna.

Edited by exxe
Link to comment
Share on other sites

da, poate sa fie culpa comuna.

 

masina e luata de parinti, nu-i bai.

 

soferul parea ca trage o liniuta, nu-i bai.

 

ca nu a reactionat de la distanta (pietonul trece foarte incet), e bai si arata cat de imbecil e.

 

se deschide dosar pt ucidere din culpa. e foarte posibil totusi sa nu fie trimis in judecata sau chiar daca e trimis, sa fie achitat.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

deci daca esti dement, poti sa te apuci sa omori oameni pe strada... cei care nu traverseaza legal. Tare asta ! va fi o noua metoda de relaxare cred.

 

Pai daca mergi prin oras 1 ora, sigur vezi cateva zeci care traverseaza aiurea, tu mergi legal - dar ii vanezi <_< - si cand apare fraieru', PAC gata :) , ca in jocul ala, Carmageddon parca.

Link to comment
Share on other sites

De vina sunt parintii ca i-au luat unui mucos de nici 20 de ani o astfel de masina,parintii din Romania nu au invatat nimic din sutele de accidente mediatizate soldate cu decese/carnagii datorita masinilor puternice date pe mana unor adolescenti;dupa cum se poate observa soferul nu reactioneaza absolut deloc,parca nici nu l-a observat!

Nu am nimic impotriva parintilor care isi permit financiar sa le ofere copiilor masini scumpe si puternice,dar nu la astfel de varste fragede chiar dc unii au inclinatii spre soferie.Insa pe langa inclinatii si indemanare mai e nevoie neaparat de experienta si maturitate,cumpatare;calitati pe care le obtii odata cu inaintarea in varsta.

Link to comment
Share on other sites

Soferul nu a franat deloc, cel mai probabil se uita in alta parte stiind ca drumul trebuie sa fie liber pe-acolo.

 

Si ce a facut pietonul (s-a oprit, a facut juma' de pas inapoi, dupa aia a facut unul inainte), am vazut de nenumarate ori. Daca ar fi mers ca berbecul ar fi scapat.

Link to comment
Share on other sites

fratilor

1.nu stim ce viteza avea M3ul

2.pietonul a traversat pe rosu,multi pietoni au inca impresia ca tu trebuie sa ai feresti am avut cazuri cu oameni care treceau prin loc nepermis si tot iei urlau ca de ce nu ai las sa trec

3.nu imi dau seama de ce masina din dreapta M3 nu a facut nimic ,in general cand vad pietoni care incearca sa traverseze pe rosu dau un claxon sau flash(acelasi lucru il fac si daca vor sa traverseze pe zebra iar eu nu pot frana in timp util)

parerea mea e ca e vina pietonului,M3ul a fost mascat de masina din dreapta lui.

PS:nu ma luati cu tampenii de genu ca a avut viteza ca pariez ca 99% din omenii de pe forumul asta acolo aveau minim 80km/h, de usor de dat din taste.

 

http://www.antena1.ro/index.php?page=news&id=56781

 

aici sunt imaginile de la o camera de supraveghere

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

De vina sunt parintii ca i-au luat unui mucos de nici 20 de ani o astfel de masina,parintii din Romania nu au invatat nimic din sutele de accidente mediatizate soldate cu decese/carnagii datorita masinilor puternice date pe mana unor adolescenti;dupa cum se poate observa soferul nu reactioneaza absolut deloc,parca nici nu l-a observat!

Nu am nimic impotriva parintilor care isi permit financiar sa le ofere copiilor masini scumpe si puternice,dar nu la astfel de varste fragede chiar dc unii au inclinatii spre soferie.Insa pe langa inclinatii si indemanare mai e nevoie neaparat de experienta si maturitate,cumpatare;calitati pe care le obtii odata cu inaintarea in varsta.

 

Nu prea ĂŽnĂželeg pĂŁrerile de acest tip ĂŽn acest caz.

 

Putea sĂŁ fie Âşi un om de 50 de ani ĂŽntr-o Dacie din moment ce pietonul oligofren a trecut pe roÂşu.

 

Ce om normal la cap trece aºa strada? E normal sã-Þi laºi viaÞa În mana altora? Pietonul nici mãcar nu s-a asigurat, mergea ca o vitã uitându-se În faÞã.

Orice ºofer, indiferent de experienÞã, se poate trezi cu un astfel de idiot În faÞã.

Link to comment
Share on other sites

Ce om normal la cap trece aºa strada? E normal sã-Þi laºi viaÞa În mana altora? Pietonul nici mãcar nu s-a asigurat, mergea ca o vitã uitându-se În faÞã.

Orice ºofer, indiferent de experienÞã, se poate trezi cu un astfel de idiot În faÞã.

 

 

Dar cat de bou trebuie sa fi sa nu vezi de la zeci de metri o vita care trece strada (chiar si neregulamentar)?!

Link to comment
Share on other sites

Dar cat de bou trebuie sa fi sa nu vezi de la zeci de metri o vita care trece strada (chiar si neregulamentar)?!

 

E uşor să emiţi astfel de păreri din spatele tastaturii.

 

Probabil că nu-l vedea din cauza maşinii din dreapta.

 

Corect este să judecăm pe cineva ĂŽn funcţie de fapte nu ĂŽn funcţie de oftica pe care o avem pe banii celui ĂŽn cauză.

 

Faptul că maşina implicată ĂŽn accident este un BMW M3 este complet irevelevant.

La fel şi faptul că şoferul este un tânăr.

 

accidentul seamana destul de mult cu cel din Rusia, daca va aduce-ti aminte.

 

cand o masina i-a luat in plin pe niste pietoni.

 

Acolo era altfel.

Maşina a pierdut controlul şi s-a dus spre pietonii care aşteptau lângă bordură să treacă strada.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ce om normal la cap trece aºa strada? E normal sã-Þi laºi viaÞa În mana altora? Pietonul nici mãcar nu s-a asigurat, mergea ca o vitã uitându-se În faÞã.

Orice ºofer, indiferent de experienÞã, se poate trezi cu un astfel de idiot În faÞã.

 

 

Dar cat de bou trebuie sa fi sa nu vezi de la zeci de metri o vita care trece strada (chiar si neregulamentar)?!

 

e foarte simplu......pentru ca ochii vad altceva in alta parte ( cel mai probabil )

 

oricum destul de marcant pentru pusti.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

eu sa fiu al dreq daca nu il consider pe pieton vinovat 100%, mai da-l in masa de cretin. pai, esti smecher, traversezi pe rosu, pai fii frate smecher pe lumea cealalta na (ca si soferii care trec pe rosu de altfel)... ce sa iti spun marea victima, mare bou.

 

ca ala mergea cu viteza, cati mergeti cu 60 pe magheru sau pe alte bulevarde, sau cati respectam viteza legala.

 

stam in trafic cate 4 ore pt cativa kilometri, avem o medie ziua de vreo 4 km/h, normal ca daca prinzi mai liber o mai si frigi.

 

Oricum nu cred ca vor dovedi viteza m3-ului si sper sa scape, iar vita aia, daca nu crapa, merita batut cum iese din spital.

 

...cum te baga unii in ...........

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Pietonu de vina 100%. Mai era unu pe trotuar, dar ala statea si se uita la semafor, era un distrus, da-l dreq <_< . Auzi tu, sa stai la semafor, pana se face verde, daca esti pieton... Asta e nesimtire. Daca era masina idiotu poate statea la semanfor, dar asa ...

Baiatul ala cu M3 tre sa scape, ca in plus treceau masini pe contrasens. Nu pateste nimic intr-o tara normala. Daca are M3, la noi, atunci scapa cam 99% sigur.

Link to comment
Share on other sites

nu va mai certati, s-a gasit adidasul, am confundat accidentul, era la ala din Slobozia. astept acum Fan Curier.

 

ps: sangele pateaza ? :)

Baga in masina de spalat la 40-50 grade si sangele dispare ! <_<

 

 

Sangele se scoate doar cu apa rece!!! Nu ati vazut filme politiste?:bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Pole: Si eu merg cu (mult) peste viteza legala atunci cand conditiile de trafic o permit, dar belesc ochii cat cepele, nene! Nu sunt de acord cu trecerea pe rosu a "pietonilor", dar asta nu inseamna sa ii alerg si sa ii omor.

 

Ciupanezu: Gandesti tulbure. Ce importanta are masina sau banii?

Link to comment
Share on other sites

Pai si pietonul era mucos, ca a trecut pe rosu. Pare culpa comuna.

 

Din cate am inteles avea 30 de ani dar Nu asta era ideea,pietonul putea fi,orb,surd,beat,bolnav psihic,drogat,etc......nu conteaza asta,ca sofer tre sa fii atent ce-i in fata si sa incerci sa previi...chiar si un caine.

 

 

 

Nu prea ĂŽnĂželeg pĂŁrerile de acest tip ĂŽn acest caz.

 

Putea sĂŁ fie Âşi un om de 50 de ani ĂŽntr-o Dacie din moment ce pietonul oligofren a trecut pe roÂşu.

 

Ce om normal la cap trece aºa strada? E normal sã-Þi laºi viaÞa În mana altora? Pietonul nici mãcar nu s-a asigurat, mergea ca o vitã uitându-se În faÞã.

Orice ºofer, indiferent de experienÞã, se poate trezi cu un astfel de idiot În faÞã.

 

Din inregistrarea video se vede clar ca avea viteza mare.Camerele de supraveghere au un mic "delay" si cu toate astea se poate observa ca pustiul venea foarte tare plus modul in care l-a proiectat in aer si distanta sunt incredibile,iti trebuie ceva viteza ca sa arunci un om in aer la inaltimea aia,la un moment dat dispare din peisajul intersectiei care este imensa.Stim cu totii cum se merge seara pe magheru si care este scopul plimbarilor seara pe-acolo.

Ciupanezule,sansele ca un om de 50 de ani sa se intreaca pe magheru seara cu 100 si nu stiu cat la ora sunt minime sa fim seriosi.

Nu iau apararea pietonului,binenteles ca este vinovat pentru modul in care a traversat,dar tu ca sofer dc vii cu 140/h(sa zicem) pe magheru si vezi un nebun pe mijlocul strazii ce faci?? Accelerezi in continuare spre el sau incetinesti ca sa previi un accident??Ca sofer intotdeauna trebuie sa previi,nu stii ce fel de om e ala,asa cum am scris mai sus,poate omu e beat,drogat,nebun,orb,etc,nu stii ce reactie poate avea....sa nu mai vorbim de faptul ca pustiul nici macar nu l-a vazut,probabil ca era prea ocupat sa se uite in dreapta la cel cu care se intrecea si sunt 100% sigur ca dc. ar fi avut ceva mai multa experienta si era un pic mai copt la minte nu mai ajungea in situatia asta.

Link to comment
Share on other sites

THX-1:

Nu cred că avea 140 km/h, asta e o speculaţie.

Poate că avea 80-100 km/h, o viteză cu care multă lume circulă ĂŽn acea zonă.

Cu siguranţă nu l-a văzut pe pieton, ori din neatenţie ori pentru că a fost mascat de maşina din dreapta lui.

Normal că ĂŽncerci să previi, ĂŽnsă nu toate lucrurile pot fi prevenite.

Ăn Bucureşti ajungi ĂŽn multe situaţii de acest gen pentru că se circulă haotic şi pietonii traversează pe unde au chef.

Oricine se poate afla ĂŽn această situaţie, nu este bine să ne supraapreciăm experienţa sau capacitatea de a conduce.

Errare humanum est.

 

Ciupanezu: Gandesti tulbure. Ce importanta are masina sau banii?

 

Cei care gândesc tulbure sunt cei care fac remarci cu privire la vârsta şoferului şi la maşină.

 

THX-1, din punctul de vedere al lui Ciupanezu, tu, avand doar un 325i E90, nu esti in masura sa comentezi faptele unui posesor de M3.

 

Ăncearcă şi tu să postezi ca un om normal.

Eu am spus că maşina este irelevantă, nu că trebuie să-l aplaudăm pentru că are M3.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Eu am zis ca e culpa comuna in caz ca se probeaza ca masina a avut viteza peste cea regulamentara, ceea ce nu prea are cum sa se intample, prin urmare e cam vina pietonului. Normal ca si ala prost ca nu l-a vazut, dar pietonul chiar era la plimbare, pai eu cand traversez ma uit numai in directia in care vin masinile. Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.