Jump to content

Accident Piata Romana !


Axo

Recommended Posts

Socoteste cu latimea unei benzi de circulatie de 3,5 - 3,75m

 

(Edit: Raspunsul este pentru alex)

ok tot nu imi da ,o masina la 60km/h face in o sec 16 metri in 2 secunde ar face 32 metri ori intre locul impactului si reclama aia lumininoasa luata de mine ca punct de reper nu stiu daca sunt mai mult de 40 metri <_<

tu cum ai calculat?

EDIT:dupa ce spune THX-1 masina a parcurs 36 metri in vreo 2-3 secunde hai sa zicem 2 sec ar iesi cam 18 metri pe secunda undeva peste 60 km/h si sub 80 la 80km/h masina parcurge 22m pe secunda

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 335
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ideea e ca soferul o calca cu durere in pulpa de tot ceea ce il inconjura la momentul ala! tot ce vroia el e sa iasa triumfator! si sa-l aplaude p..dele ca-n Need For Speed Most Wanted... ce-l durea pe el in dos ca poate de undeva iese cineva in cale, sau iese o salvare de pe undeva.... Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

E chiar asa de greu pentru unele persoane sa renunte un pic la egocentrism si la ochelarii de cal?

 

Ei gandesc din punctul de vedere al soferului: poti sa-i dai tare prin oras pentru ca pietonii TREBUIE sa respecte culoarea semaforului.

Daca ii pui sa mearga cateva ore ca pieton prin orasul asta de kkt o sa vada si punctul de vedere al pietonului: poti sa treci pe rosu pentru ca masinile TREBUIE sa respecte viteza legala (nu sa goneasca) si ai timp sa te feresti.

 

Ambele puncte de vedere sunt gresite pentru ca "partea adversa" nu respecta regula pe care ar TREBUI sa o respecte. Surpriza? Nu cred, toti stim asta. Si totusi unii soferi aleg sa ignore realitatea doar pentru ca masina/fierul e mai tare decat pietonul. Daca se intampla, nu el o pateste, ci pietonul, si atunci de ce sa nu mergem tare? Oricum e de vina pietonul.

 

Cu ce e mai vinovat pietonul care trece pe rosu decat soferul care "piloteaza" cu dublul limitei de viteza?

 

Este evident ca si pietonul si soferul incalcau legea in momentul ala si amandoi au o parte de vina. Nu-l scuz pe pieton, numai ca lui nu mai am cum sa-i tin predici acum ...

 

Asa ca inca o data pentru cei din spate - daca mergi tare prin oras, trebuie sa te astepti ca asta sa se intample si sa-ti asumi raspunderea pt fapta ta in loc sa dai vina pe pieton.

Link to comment
Share on other sites

Mai postez o data ca vad ca va certati ca chiorii

"On topic, tocmai am vorbit cu un prieten care a fost la fata locului (era pe contrasens la cam 200m de locul accidentului, la coloane):

Pietonul, Dumnezeu sa-l ierte!(a murit la spital pt cine nu stie) a fost aruncat la 40m de locul impactului.

Masinile aveau sigur peste 100km la ora.

Concluziile le trageti voi."

Edited by Vampiroiul535
Link to comment
Share on other sites

Ca sa se termine circul, eu m-am razgandit: PIETONUL ESTE UNICUL VINOVAT! Nici rezultatul anchetei nu mai ma intereseaza!

 

Sumo, Vampiroiul, Raziel, TH-X1... si altii cu capul pe umeri, ziceti si voi asa si lasati-i pe ceilalti sa abereze in continuare!

Link to comment
Share on other sites

@Vampiroiul535: Din păcate, nu cred că postul tău soluţionează toate enigmele acestui accident. <_<

Faptul că un prieten ţi-a spus ţie că i s-a părut lui că maşinile aveau sigur peste 100 km/h nu reprezintă decât o părere.

 

De curiozitate intreb: Dupa parerea ta cam ce viteza crezi ca avea?

 

P.S.-Intersectia masoara de la o trecere la alta aprox.36 de metri,camera de supraveghere este montata pe cladirea de pe coltul opus aflata in diagonala fix la trecerea cealalta.Dupa impact pietonul este surprins in dreptul camerei in AER! Cam ce viteza minima crezi tu ca iti trebuie ca sa arunci un pieton de 70 de kg(sa zicem ca era unul slab) in aer vreo 6 metri pe o distanta de 40-50 de metri?

 

Sunt doar curios sa-ti aud parerea atat.

 

Ăn mod sigur nu mergea cu 50 km/h dar nici nu cred că avea mai mult de 70-80 km/h.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

daca ala a avut sub suta, eu mananc M3-u ala cu tot cu rotile de iarna si cu plinu la benzina!

daca la 70-80 la ora el n-a avut reactia sa franeze... inseamna ca si permisu l-a luat cum l-a luat...dapai testu psiho...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

@Vampiroiul535: Din păcate, nu cred că postul tău soluţionează toate enigmele acestui accident. <_<

Faptul că un prieten ţi-a spus ţie că i s-a părut lui că maşinile aveau sigur peste 100 km/h nu reprezintă decât o părere.

 

De curiozitate intreb: Dupa parerea ta cam ce viteza crezi ca avea?

 

P.S.-Intersectia masoara de la o trecere la alta aprox.36 de metri,camera de supraveghere este montata pe cladirea de pe coltul opus aflata in diagonala fix la trecerea cealalta.Dupa impact pietonul este surprins in dreptul camerei in AER! Cam ce viteza minima crezi tu ca iti trebuie ca sa arunci un pieton de 70 de kg(sa zicem ca era unul slab) in aer vreo 6 metri pe o distanta de 40-50 de metri?

 

Sunt doar curios sa-ti aud parerea atat.

 

Ăn mod sigur nu mergea cu 50 km/h dar nici nu cred că avea mai mult de 70-80 km/h.

 

 

Tu stii ce viteza trebuie sa ai ca sa arunci un adult 40m prin aer??? Esti putin infantil in gandire....

Edited by Vampiroiul535
Link to comment
Share on other sites

De ce nu-mi zici tu?

 

EÂşti cumva vreun expert ĂŽn domeniu?

 

Cred cã tu eºti cam infantil În gândire.

Gândeºte-te cã un M3 are peste 1500 kg, iar un bãrbat de staturã medie are 70-80 kg.

Nu am ce sa-ti zic decat ca am mai multa incredere in prietenul meu care a fost la fata locului si care este un sofer cu experienta de peste 300.000 de km decat in presupunerile tale. PUNCT.

Link to comment
Share on other sites

fratilor daca nu stiti nu vorbiti va rog eu mult

 

http://www.atnet.it/lista/casped2.htm

 

sau macar documentati-va,spor la citit

 

si ca sa fiti fericiti da soferul poate fi acuzat de lipsa de reactie(a tras un pic stanga dar tarziu)

pare cazul c

 

# Case C: it occurs when the vehicle impacts the pedestrian and slows down quickly. The pedestrian is load up the bonnet and is projected toward the windscreen or toward a vehicle side; then it falls and slides on the ground, until the stop. In this case the pedestrian assumes a speed forward greater than one of the vehicle in braking.

Link to comment
Share on other sites

Nu prea văd ce legătură are experienţa la volan cu estimarea din exterior a vitezei unei maşini. PUNCT <_<

 

 

Nu stiu ce vrea totusi sa demonstreze bogdaniel adica nu inteleg de ce face tabere zici ca aici pe forum se joaca heroes sau warcraft ( haideti nibelungii mei sa vedem cine castiga batalia noi sau ei? )

 

ps: nimeni nu a spus ca e de vina doar pietonul sau ca soferul nu are si el vina pentru faptul ca mergea tare sau asa mai departe doar ca fiecare arunca afirmatii de domeniul fantasticului, fiecare da din gura ca normal doar nu i s-a intamplat lui...ca sa nu mai zic cum merg unii useri care au postat aici foarte vehement cu privire la viteza masinii in cauza de parca ei merg cu 40 la ora...inca o data sustin organele abilitate sa isi faca treaba...

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

Mai postez o data ca vad ca va certati ca chiorii

"On topic, tocmai am vorbit cu un prieten care a fost la fata locului (era pe contrasens la cam 200m de locul accidentului, la coloane):

Pietonul, Dumnezeu sa-l ierte!(a murit la spital pt cine nu stie) a fost aruncat la 40m de locul impactului.

Masinile aveau sigur peste 100km la ora.

Concluziile le trageti voi."

CITESTE TATA TOTATE POSTURILE..

 

1.Stim ca a murit

2. Stim cat la aruncat

4. Am intrebat 20 de martori care erau la cam 20 de metri de accident care au zis :

-Da avea viteza..Dar nu au exagerat ca tine......

Link to comment
Share on other sites

De ce nu-mi zici tu?

 

EÂşti cumva vreun expert ĂŽn domeniu?

 

Ciupanezu, fara supare, dar iti pot demonstra ca tu nici macar cand iti conduci propria masina nu stii ce viteza ai.

Logic pt ca vitezometrul nu este etalonat, iar tu ca si persoana (si nu aparat de masura) nu ai cum sa estimezi corect viteza de deplasare. <_<

Link to comment
Share on other sites

fiecare da din gura ca normal doar nu i s-a intamplat lui...ca sa nu mai zic cum merg unii useri care au postat aici foarte vehement cu privire la viteza masinii in cauza de parca ei merg cu 40 la ora...inca o data sustin organele abilitate sa isi faca treaba...

 

-nu cred ca are importanta cum merg userii forumului, codul rutier nu are ca model modul de a circula al userilor, termenul de comparatie este "cum ar trebui sa se mearga"!

-poti sa sustii cat vrei "organele abilitate", de unde au iesit banocii pentru ditamai bolidu la un mucos, de-acolo mai iese inca un teanc si nu pateste nimic "fecioru tatii"...

 

...eu azi am luat o amenda pentru 65 la ora, am platit-o fara sa scartai, fara sa lovesc pe nimeni.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.