Jump to content

Accident Piata Romana !


Axo

Recommended Posts

Pietonul a gresit mai grav din simplul motiv că dacă nu ar fi trecut pe roşu, nu ar fi existat accidentul.

 

Da. Ai citit postul lui alex230ro? Rata de mortalitate ĂŽn cazul accidentelor cu impact la 50 km/h este de 90%.

 

Ba da, de multe ori. Din fericire i-am văzut la timp şi i-am evitat.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 335
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest poleposition

din perspectiva codului rutier, ce este mai grav, sa treci pe ROSU sau sa depasesti viteza legala ? - asta pentru soferi.

 

pietonul are foarte putie obligatii, de fapt una singura mare si lata: sa nu treaca pe ROSU sau prin loc nepermis (pleonasm oarecum)

 

deci, mortu' e de vina.

Link to comment
Share on other sites

pura teorie ceea ce-i in postul lui alex230ro... sa vedem accidentele alea in care la 60 la ora a fost omorat omul!

 

E statistică nu teorie.

Adică sunt nişte studii făcute de nişte oameni calificaţi, nu sunt păreri neavizate.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

pentru ca nu se moare chiar asa ... eu nu pot sa cred ca 9 din 10 oameni loviti la 50-60 Km/h mor! Chiar asta de a zburat 40 de metri n-a murit pe loc.

Ce mi se pare iar interesant e ca desi unii stiu si cred ca la 60 la ora omori foarte usor omul, declara ca si ei merg cu peste viteza asta in oras...

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
pentru ca nu se moare chiar asa ... eu nu pot sa cred ca 9 din 10 oameni loviti la 50-60 Km/h mor! Chiar asta de a zburat 40 de metri n-a murit pe loc.

 

era un X-Man, dar au si astia o limita.

Link to comment
Share on other sites

pentru ca nu se moare chiar asa ... eu nu pot sa cred ca 9 din 10 oameni loviti la 50-60 Km/h mor! Chiar asta de a zburat 40 de metri n-a murit pe loc.

 

ĂĂži dai seama ce impact puternic este dacĂŁ eÂşti lovit de un corp de peste o tonĂŁ cu 50-60 km/h?

 

Ce mi se pare iar interesant e ca desi unii stiu si cred ca la 60 la ora omori foarte usor omul, declara ca si ei merg cu peste viteza asta in oras...

 

Asta-i viaĂža..

Link to comment
Share on other sites

pentru ca nu se moare chiar asa ... eu nu pot sa cred ca 9 din 10 oameni loviti la 50-60 Km/h mor! Chiar asta de a zburat 40 de metri n-a murit pe loc.

Ce mi se pare iar interesant e ca desi unii stiu si cred ca la 60 la ora omori foarte usor omul, declara ca si ei merg cu peste viteza asta in oras...

daca vrei sa te oferi voluntar pentru un test <_< :)

nu stiu ce sa zic pare destul de argumentat stiintific materialul postat de mine acum poate ca gresesc aia nu stiu ce sa zic :bashwall:

dar uite ca sa stam linistiti o sa caut niste crash teste cu pietoni loviti de masina la 60km/h :unsure:

pe mine personal m-au socat rezultatele testului

partea cu voluntar e o gluma in caz ca se supara cineva :blink:

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

E bine daca stiai deja tot ce am scris. Inseamna ca drumurile sunt putin mai sigure acum. Iar in 25 "minte" nu stiu cum poti sa "scri" ceva dar am incercat si eu.

Vai scuza-ma ..Te legi si tu de ce poti ..Ca sa iti inchid gura putin.. (PENTRU TINE UN U SI UN I )

 

-Tastatura este fara fir (prin infrarosu,nu face mereu legatura bine)

-Sunt la 2 metri de monitor nu scriu intodeauna corect..

 

 

 

 

 

Acum o sa ma duc intr-un colt sa plang..imi pare rau... :)

 

Deja v-ati plictisit de subiect vad...

 

Sunt curios cine e Sumo care a postat doar la acest topic si e mereu blana pe el..

 

Conspiratie nene ...

 

Sincer sunt mai timid la postare dar topicul asta m-au revoltat unele opinii care-l luau pe sofer in brate.

<_<

 

inca o data te rog.. nu am inteles..

Link to comment
Share on other sites

Si care e faza cu statisticile astea? La 50 la ora ai timp sa vezi dobitocu, sa franezi, sa-l eviti sau eventual il lovesti dar la o viteza mai mica, nefatala. La 100 mai greu. Nu inteleg ce va dati peste cap sa-l scoateti basma curata... Sa-l bage la zdup daca e vinovat... Ma rog, sunt un idealist...
Link to comment
Share on other sites

Si care e faza cu statisticile astea? La 50 la ora ai timp sa vezi dobitocu, sa franezi, sa-l eviti sau eventual il lovesti dar la o viteza mai mica, nefatala. La 100 mai greu. Nu inteleg ce va dati peste cap sa-l scoateti basma curata... Sa-l bage la zdup daca e vinovat... Ma rog, sunt un idealist...

 

Si totusi cand ai verde nu te astepti sa fie pietoni pe trecere ..Asta in ideea ta idealista !.Asa cum pe DN nu ar trebui sa fie vaci si turme de oi !.

Link to comment
Share on other sites

Raman la parerea de mai devreme. Unii pe aici au foarte mult timp liber, talpa grea (sau asa vor sa lase impresia) si limba cam ascutita. Argumente la obiect insa nu se pot scoate doar cu asta. Putina cumpatare si bun simt nu strica nici pe net si nici pe strada.

Un om a murit si as vrea sa pot zice ca el a fost singurul vinovat. Dar din pacate nu este asa. Si o stiti cu totii, doar ca unii se incapatzaneaza sa fie "contra". Va regasiti cumva in pielea tanarului sofer? Nu inteleg inversunarea voastra.

Link to comment
Share on other sites

ceva de genul am patit eu cand eram la volanul fostei masini....idiot care a traversat strada in fuga prin nepermis s-a oprit...am franat...am dat a 2-a sa trec usor cu 20-30 km/h ..si a sarit in fata mea , rezultatul : l-am proiectat la 3 metrii de masina....iar masina mea a suferit urmatoarele daune : bara sparta, capota indoita, far spart, proiector spart etc...... si aveam 20-30 km/h....eu zic ca avea cam 70-80 baiatul cu m3....dar totusi care este problema ia puncte pentru ca nu a respectat viteza si asta basta....idiotul care a traversat strada pe rosu ce facea fratilor acolo ? treceam peste el sincer....este mult mai clar codul rutier actual... <_<
Link to comment
Share on other sites

Părerea mea este ca a fost un accident stupid. Pietonul nu s-a asigurat, iar cel cu Bmw-ul făcea clar ĂŽntrecere. Vinovați amândoi. Pietonul pentru ca nu s-a asigurat zic eu si a traversat pe roșu, iar băiatul cu Bmw-ul daca nu alerga putea sa evite pietonul, sa intre pe contrasens sa ĂŽl evite. Edited by Viorel_2008BMW
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca unii dintre noi pot trece destul de usor peste un accident mortal daca se intampla ca litera codului rutier sa il disculpe cumva. E destul de cinic modul tau de a vedea lucrurile fane. In general o asa experienta nu te poate lasa rece daca mai esti inca om... Nu am patit, dar simt ca e ceva groaznic. Si consider ca niciodata nu suntem destul de prudenti. Un plus de prudenta din partea ta poate anula greseala celui din fata ta. Faptul ca poate i-ai salvat pielea nefericitului ar trebui sa te faca sa te simti bine, nu faptul ca acum codul rutier "e mai clar".

 

http://www.bloombiz.ro/auto/cele-10-pacate-ale-soferilor

Link to comment
Share on other sites

Mirch.....m-a schimbat enorm intamplarea prin care am trecut......sunt mult mai prudent mult mai calm la volan...iar de cele mai multe ori las sa treaca de la mine...chiar m-a facut sa ma simt bine ca i-am salvat viata.....dar nu pot tolera faptul ca iese un idiot in fata mea...deh...se intampla sa nu franezi la timp...si gata sunt vinovat...tocmai de asta sunt 100 % de acord cu Codul Rutier. Edited by fane320d
Link to comment
Share on other sites

Soferul despre care e vorba in acest topic nu avea in mod clar (cel putin pentru mine) viteza si reactiile unui sofer responsabil. La astfel de cazuri ma refer. Faptul ca avea un BMW nu il face cu nimic mai demn de aparat. Cand te crezi pilot de curse dupa 1 an de soferie eu zic ca e destul de grav. Si cand faci pe pilotul pe drumurile publice...no more comments...

 

Privind lucrurile doar dinspre volan spre pieton unii zic ca daca nu era pietonul acolo totul ar fi fost ok. Eu va invit sa priviti si din afara masinii si se vede clar ca daca masina ar fi mers in rand cu plutonul de masini care pleaca de la semafor mai mult ca sigur ca nici nu ar fi observat ca un pieton a trecut neregulamentar

Link to comment
Share on other sites

corect reactie nu a avut mai deloc ,de ce nu cred ca avem de unde sa stim dar de aici pana la peste 140 km/h peste 100km/h e mult de mers,vina are ,dar nu e 100% a soferului ,restul o sa rezolve daca va rezolva justitia.Poate daca mergea in plutonul de masini pietonul scapta sau poate il loveau cei de pe contrasens .

Acum pietonul a avut comportamentul unui pieton responsabil?

Link to comment
Share on other sites

Hai sa facem un mic exercitiu de sinceritate.

 

Daca ai avea un M3 E92 sau orice alta masina foarte puternica si performanta, te-ai abtine sa o conduci sportiv? Eu nu cred.

 

A avea o masina "mai" puternica NU presupune sa kilaresti oameni pe sosele, chiar daca acestia sunt pe culoarea rosie a semaforului. Trebuie sa fii bolnav ca sa faci asa ceva. Sau iresponsabil.

 

 

mah...eu nu inteleg un lucru....

imi aduc aminte de topicul lui baubau in care politia "de 3 lei" i-a luat permisul pt ca nu respectase un semn, in drum spre un copil bolnav, acolo majoritatea erau Batman ca baubau a gresit si ca-si merita pedeapsa! si hodoronc-tronc, in topicu asta, unde muci-in-slapi cu M3-u de la tati a omorat un om, culmea, nu-i vina soferului!

 

De acord cu tine! Dar cred ca ai realizat si tu: aici, pe forum, sunt tabere, ca la gradinita. A fost de ajuns sa scriu eu ca respectivul este un idiot si au sarit "amicii" mei sa ma contrazica. Din cate retin, pe topicul cu Alin am fost contrazis si trimis sa recitesc codul rutier. Hilar!

 

 

Cine a greºit În primul rând?

 

Mda... "Tovarasaaaaa, Gigel mi-a scos limba! Pot sa il ciupesc?" :)

 

 

..............

 

1. Ai citit postul lui *******? Rata de mortalitate ĂŽn cazul accidentelor cu impact la 50 km/h este de 90%.

 

2. Ba da, de multe ori. Din fericire i-am vĂŁzut la timp Âşi i-am evitat.

 

1. Din ce in ce mai interesant... La TV se spun prostii, in goana dupa senzational si audienta, in schimb aberatiile de pe forum sunt luate de "bune".

 

2. Nu ai masina suficient de puternica :bashwall: . Lasand gluma la o parte, asa cum am scris si eu in cateva posturi: Viteza excesiva poate fi si controlata, atunci cand exista si un dram de experienta. Nu este musai sa aruncam pietoni prin aer!

 

 

Tocmai au spus acum la Âştiri cĂŁ un tir l-a cĂŁlcat pe un alt pieton care a trecut pe roÂşu.

 

Probabil cĂŁ Âşi acest Âşofer se ĂŽntrecea cu un alt tir. <_<

 

Poate astfel ĂŽÂşi va da seama toatĂŁ lumea cĂŁ experienĂža la volan nu te scapĂŁ de accidente.

 

Exagerezi.... sau esuezi intr-o incercare de a fi sarcastic. Nu imi dau seama, dar nici nu are vreo importanta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.