Jump to content

Accident Piata Romana !


Axo

Recommended Posts

  • Replies 335
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De vina sunt parintii ca i-au luat unui mucos de nici 20 de ani o astfel de masina,parintii din Romania nu au invatat nimic din sutele de accidente mediatizate soldate cu decese/carnagii datorita masinilor puternice date pe mana unor adolescenti;dupa cum se poate observa soferul nu reactioneaza absolut deloc,parca nici nu l-a observat!

Nu am nimic impotriva parintilor care isi permit financiar sa le ofere copiilor masini scumpe si puternice,dar nu la astfel de varste fragede chiar dc unii au inclinatii spre soferie.Insa pe langa inclinatii si indemanare mai e nevoie neaparat de experienta si maturitate,cumpatare;calitati pe care le obtii odata cu inaintarea in varsta.

[/quote

 

daca tie ti-ar fi luat parinti un M3 la 20 de ani ai fi zis mama ia-l si spalate cu el pe cap ca mi nu mi-l trebuie, e prea puternic eu vreau o dacie? <_< foarte bine ca si-au permis parinti sai cumpere omului ce si-a dorit. Daca si ai tai si-au fi permis sa iti cumpere M3 la 20 de ani cu siguranta nu l-ai fi refuzat si nu i-ai fi facut inconstienti ca ti-au cumparat

Link to comment
Share on other sites

A avea o masina "mai" puternica NU presupune sa kilaresti oameni pe sosele, chiar daca acestia sunt pe culoarea rosie a semaforului. Trebuie sa fii bolnav ca sa faci asa ceva. Sau iresponsabil.

Nu ĂŽnţeleg de unde le scoţi.

Văd că foarte mulţi pe acest topic aruncă vina pe viteza excesivă şi pe faptul că maşina era un M3.

Eu i-am pus acea ĂŽntrebare lui Rhaziel tocmai ca să-i demonstrez că nu are rost să fim deontologi ipocriţi si lupi moralişti.

Când ai o maşină sportivă pe mână, indiferent de vârsta şi experienţa pe care o ai, ai tendinţa de a o conduce sportiv.

Excepţiile sunt foarte rare.

 

 

De acord cu tine! Dar cred ca ai realizat si tu: aici, pe forum, sunt tabere, ca la gradinita. A fost de ajuns sa scriu eu ca respectivul este un idiot si au sarit "amicii" mei sa ma contrazica. Din cate retin, pe topicul cu Alin am fost contrazis si trimis sa recitesc codul rutier. Hilar!

Nu este adevărat.

Când vei avea dreptate ĂŽn legătură cu un subiect, nu te voi contrazice.

Este vorba de 2 cazuri complet diferite.

 

 

 

 

BOGDANIEL

1. Din ce in ce mai interesant... La TV se spun prostii, in goana dupa senzational si audienta, in schimb aberatiile de pe forum sunt luate de "bune".

 

2. Nu ai masina suficient de puternica <_< . Lasand gluma la o parte, asa cum am scris si eu in cateva posturi: Viteza excesiva poate fi si controlata, atunci cand exista si un dram de experienta. Nu este musai sa aruncam pietoni prin aer!

 

1. Da, acesta este adevărul. Acel site nu este o aberaţie, este un studiu făcut de nişte oameni cu o anumită pregătire.

Ştirile de la TV sunt scrise de tot felul de oameni care sunt plătiţi pentru a le face cât mai senzaţionale.

Uită-te pe un canal de ştiri străin dintr-o ţară civilizată, niciodată nu vei vedea asemenea prezentări ale unor accidente.

 

BOGDANIEL

Exagerezi.... sau esuezi intr-o incercare de a fi sarcastic. Nu imi dau seama, dar nici nu are vreo importanta.

 

Cazul este similar doar că diferă vârsta şi experienţă şoferului şi faptul că nu este vorba de o maşină de lux ci de un tir.

După cum vezi, meditatizarea este minimă pentru că nu este vorba de "copii de bani gata", "bolizi de lux", "curse pe Magheru".

Dar ÅŸi acolo a murit un om.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

"daca tie ti-ar fi luat parinti un M3 la 20 de ani ai fi zis mama ia-l si spalate cu el pe cap ca mi nu mi-l trebuie, e prea puternic eu vreau o dacie? <_< foarte bine ca si-au permis parinti sai cumpere omului ce si-a dorit. Daca si ai tai si-au fi permis sa iti cumpere M3 la 20 de ani cu siguranta nu l-ai fi refuzat si nu i-ai fi facut inconstienti ca ti-au cumparat"

 

Mi se pare pueril sau rau intentionat modul tau de a pune problema. Inca nu am auzit ca un parinte (bogat) sa cumpere copilului (major) ceva ce acesta nu doreste. E clar ca daca toti parintii ar gandi ca tine (si daca si-ar permite , desigur) strazile ar arata acum cam ca un fel de Carmageddon altoit pe trunchi de NFS. Toti majorii ar avea herghelii de CP. Cam asa ti-ar place, nu?

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
"daca tie ti-ar fi luat parinti un M3 la 20 de ani ai fi zis mama ia-l si spalate cu el pe cap ca mi nu mi-l trebuie, e prea puternic eu vreau o dacie? <_< foarte bine ca si-au permis parinti sai cumpere omului ce si-a dorit. Daca si ai tai si-au fi permis sa iti cumpere M3 la 20 de ani cu siguranta nu l-ai fi refuzat si nu i-ai fi facut inconstienti ca ti-au cumparat"

 

Mi se pare pueril sau rau intentionat modul tau de a pune problema. Inca nu am auzit ca un parinte (bogat) sa cumpere copilului (major) ceva ce acesta nu doreste. E clar ca daca toti parintii ar gandi ca tine (si daca si-ar permite , desigur) strazile ar arata acum cam ca un fel de Carmageddon altoit pe trunchi de NFS. Toti majorii ar avea herghelii de CP. Cam asa ti-ar place, nu?

 

cu toate ca parintii mei erau bogati, nu am primit "cadou" nici o masina cand am luat permisul, mi s-a permis doar sa conduc una din masinile familiei si asta cerand voie. De altfel, nici nu primeam bani de cheltuiala exagerat...erau altii cu parinti saraci care aveau mai multi bani de spart in discoteca decat mine :)

 

Daca vroiam o suma mai mare de bani sau imi doream ceva, se rezolva, dar trebuia sa dovedesc ca merit si ca inteleg ca nu mi se cuvine ci ii merit...ii castig.

 

Am fost crescut in stilul asta... destul de frustrant pentru un adolescent, parintii sa fie bogati si tu sa nu fii " de bani gata "

 

Prima mea masina, a mea, a fost e34 cumparat din banii mei stransi de la primul loc de munca. (am povestiti intr-un topic de unde obsesia mea pt acest model...imi curgeau balele la bmw-uri de la 5 ani, aveau/au ai mei un prieten care lucreaza la BMW in DE de muuuult timp si pe vremea lui ceasca veanea cu fel si fel modele BMW....pe mine m-a impresionat in 92, modelul asta..e34...si de atunci tot imi doream...in fine, poveste lunga)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

"daca tie ti-ar fi luat parinti un M3 la 20 de ani ai fi zis mama ia-l si spalate cu el pe cap ca mi nu mi-l trebuie, e prea puternic eu vreau o dacie? <_< foarte bine ca si-au permis parinti sai cumpere omului ce si-a dorit. Daca si ai tai si-au fi permis sa iti cumpere M3 la 20 de ani cu siguranta nu l-ai fi refuzat si nu i-ai fi facut inconstienti ca ti-au cumparat"

 

Mi se pare pueril sau rau intentionat modul tau de a pune problema. Inca nu am auzit ca un parinte (bogat) sa cumpere copilului (major) ceva ce acesta nu doreste. E clar ca daca toti parintii ar gandi ca tine (si daca si-ar permite , desigur) strazile ar arata acum cam ca un fel de Carmageddon altoit pe trunchi de NFS. Toti majorii ar avea herghelii de CP. Cam asa ti-ar place, nu?

 

cu toate ca parintii mei erau bogati, nu am primit "cadou" nici o masina cand am luat permisul, mi s-a permis doar sa conduc una din masinile familiei si asta cerand voie. De altfel, nici nu primeam bani de cheltuiala exagerat...erau altii cu parinti saraci care aveau mai multi bani de spart in discoteca decat mine :)

 

Daca vroiam o suma mai mare de bani sau imi doream ceva, se rezolva, dar trebuia sa dovedesc ca merit si ca inteleg ca nu mi se cuvine ci ii merit...ii castig.

 

Am fost crescut in stilul asta... destul de frustrant pentru un adolescent, parintii sa fie bogati si tu sa nu fii " de bani gata "

 

Prima mea masina, a mea, a fost e34 cumparat din banii mei stransi de la primul loc de munca. (am povestiti intr-un topic de unde obsesia mea pt acest model...imi curgeau balele la bmw-uri de la 5 ani, aveau/au ai mei un prieten care lucreaza la BMW in DE de muuuult timp si pe vremea lui ceasca veanea cu fel si fel modele BMW....pe mine m-a impresionat in 92, modelul asta..e34...si de atunci tot imi doream...in fine, poveste lunga)

 

Frumos spus, asta inseamna parinti responsabili si cu scaun la cap :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

daca tie ti-ar fi luat parinti un M3 la 20 de ani ai fi zis mama ia-l si spalate cu el pe cap ca mi nu mi-l trebuie, e prea puternic eu vreau o dacie? <_< foarte bine ca si-au permis parinti sai cumpere omului ce si-a dorit. Daca si ai tai si-au fi permis sa iti cumpere M3 la 20 de ani cu siguranta nu l-ai fi refuzat si nu i-ai fi facut inconstienti ca ti-au cumparat

 

Pai tocmai,ca nu mi-ar fi luat in veci asa ceva! Pana la o anumita varsta e bine sa mai decida si parintii in locul adolescentului! Cand ai 18-20 de ani te crezi cel mai tare,cel mai destept,cel mai priceput,cel mai bun sofer,cel mai cel mai! Teribilismul si nevoia de a demonstra ca esti cool ating cote maxime la aceste varste!De aceea e bine ca cineva mai cu cap sa te traga de maneca din cand in cand.

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

Vai, saracul soferul de tir... <_< l-a terminat nervos experienta, chiar mi s-a facut mila de el...

 

oricum, inteleg ca nu pateste nimic, asta ar fi si culmea.

Link to comment
Share on other sites

Acum 30 min accident grav pe trecerea de pietoni de la Cotorceni cu cheiul dambovitei, (la Petrom). Nu am apucat sa vad decat un ruxac pe jos si o bicicleta le vreo 20-30 m, probabil tot un rosu pt biciclist sau pt sofer. Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

Deschide, frate, topic separat. Aici esti OFFTOPIC!

 

Nu este nevoie de un topic separat pentru fiecare accident.

Cazul este similar si evidentiaza inconstienta pietonilor.

 

Nu prea vad nici o asemanare intre cele doua cazuri,sincer.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.