Jump to content

se poate monta pilot automat


daniel LNC

Recommended Posts

sal,

 

am un ser 1 din 2005(118d) si din pacate nu am pilot automat <_>

intrebare: se poate monta pilot automat sau nu?

si daca ar exista aceasta posibilitate recomandati-mi unde pot face acesta operatiune.

 

ms

 

Si eu pe E60 nu am. Am inteles ca trebui adaugata maneta + ceva fir dar masina fiind in garantie nu am incercat sa vad daca functioneaza...

 

oricum ma intereseaza si pe mine...

Link to comment
Share on other sites

sa stii ca nu e atat de util cum se spune..si eu si sotul meu avem la masini cruise control si niciunul dintre noi nu il foloseste decat foarte rar. mie nu-mi convine pentru ca inafara de drum lung (si chiar si acolo e un pic impropriu) tot trebuie sa fiu atenta mereu la tot ce se petrece, tot trebuie sa stau cu picioarele deasupra pedalelor (ca in caz de ceva sa pot actiona) si nu imi este deloc folositor..
Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am montat pe Z3 Cruise control si pot spune ca e genial, merge folosit si in oras dar mai degraba noaptea cand e mai liber. Am dat 500 ron pe piese SH luate de pe o o pisica M3 (maneta, actuator+cablu de acceleratie, control box, mufe) si apoi am avut noroc cu un membru de pe forum care mi l-a montat perfect dupa schema (nu mai spun ca la un pret ultra rezonabil).

La final pot spune ca a meritat din plin, <_< optionalele si "gageturile" sunt totul la o masina :)

Link to comment
Share on other sites

E folositor doar pe autostrada.Pe alte drumuri nu prea poti sa-l folosesti

 

Eu am fost acum in Muntenegru. Am trecut pe la sarbi care stau la vanatoare intr-o veselie cu radarele. Am mers constant cu 80 de km/h. M-a durut piciorul dupa un timp. Un cruise control e util si prin asfel de locuri...

 

 

Am vorbit eu la bavaria pentru al meu ... 116i .. si mi-au spus ca se poate pune, dar piesele costa 20 mil .. de manopera nu au mai spus cat m-ar costa.

 

Nu ti-au spus si ce piese intra? Tare as vrea o lista. :)

 

Nu de alta dar ar fi folositor pt un retrofit ulterior. In plus de multe ori "spun lucruri trasnite" la primul raspuns.

Link to comment
Share on other sites

I-am sunat si i-am intrebat ..

Atat mi-au spus ca m-ar costa 20 mil piesele .. nu stiu cat de exact a fost pretul .. dar asa au spus.

Nu mi-au dat detalii de ce piese imi trebuiesc. Dupa ce m-au lovit cu pretul asta ... :) nu am mai vrut sa stiu ce piese sunt ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
E folositor doar pe autostrada.Pe alte drumuri nu prea poti sa-l folosesti

 

Am mers constant cu 80 de km/h. M-a durut piciorul dupa un timp. Un cruise control e util si prin asfel de locuri...

 

La fel patesc si eu la astfel de drumuri. Parerea mea e ca merita cruise control dar sa dai banii astia...

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost acum in Muntenegru. Am trecut pe la sarbi care stau la vanatoare intr-o veselie cu radarele. Am mers constant cu 80 de km/h. M-a durut piciorul dupa un timp. Un cruise control e util si prin asfel de locuri...

 

pai si cand esti pe cruise ce faci cu piciorul? il tii sub scaun?

Link to comment
Share on other sites

Eu am fost acum in Muntenegru. Am trecut pe la sarbi care stau la vanatoare intr-o veselie cu radarele. Am mers constant cu 80 de km/h. M-a durut piciorul dupa un timp. Un cruise control e util si prin asfel de locuri...

 

pai si cand esti pe cruise ce faci cu piciorul? il tii sub scaun?

 

Il mai misti un pic, mai dai din el. Altfel armorteste...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Daca ai vizibilitate buna la un drum in afara orasului nu vad de ce trebuie sa tii piciorul preventiv deasupra pedalelor, ca de schimbat viteza nu ai nevoie, de accelerat nu ai nevoie decat daca vrei sa depasesti iar de franat... Dumnezeu cu mila :) (eventual in loc sa te sprijini de schimbator, poti sa te tii de frana de mana si astfel esti gata sa incetinesti oricand) :lol:

 

"pai si cand esti pe cruise ce faci cu piciorul? il tii sub scaun?" - asta doar daca nu mai este loc in portbagaj :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Daca ai vizibilitate buna la un drum in afara orasului nu vad de ce trebuie sa tii piciorul preventiv deasupra pedalelor, ca de schimbat viteza nu ai nevoie, de accelerat nu ai nevoie decat daca vrei sa depasesti iar de franat... Dumnezeu cu mila :lol: (eventual in loc sa te sprijini de schimbator, poti sa te tii de frana de mana si astfel esti gata sa incetinesti oricand) :)

 

zau ? :) la varianta asta nu m-am gandit ce-i drept.. inteleg ca tu asa faci, huh ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Eu mi-am montat pe Z3 Cruise control si pot spune ca e genial, merge folosit si in oras dar mai degraba noaptea cand e mai liber. Am dat 500 ron pe piese SH luate de pe o o pisica M3 (maneta, actuator+cablu de acceleratie, control box, mufe) si apoi am avut noroc cu un membru de pe forum care mi l-a montat perfect dupa schema (nu mai spun ca la un pret ultra rezonabil).

La final pot spune ca a meritat din plin, :twoup: optionalele si "gageturile" sunt totul la o masina :)

 

 

Imi poti da si mie plz datele "membrului de pe forum" care te-a ajutat cu montatul cruise control ului? Incerc si eu operatiunea... mulzam fain.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
Salut. Te rog sa imi spui daca pot monta pe e87 din 2007 pilot automat. Cei de la Bavaria mi-au spus ca nu exista retrofit pentru pilot pentru masina mea. Te rog daca poti sa imi dai si mie datele de contact ale celui care te-a ajutat pe tine. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

Salut. Te rog sa imi spui daca pot monta pe e87 din 2007 pilot automat. Cei de la Bavaria mi-au spus ca nu exista retrofit pentru pilot pentru masina mea. Te rog daca poti sa imi dai si mie datele de contact ale celui care te-a ajutat pe tine. Multumesc.

 

Sorry, dar nu aveau cum sa iti spuna ca nu exista. Mergi la piese, dr spate, si le spui : vreau 3 manete, am doar 2 :p. V2 - te uiti pe realoem.com care este piesa, si o comanzi direct.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.