Jump to content

de ce consum asa mult un 325


PasareBmw

Recommended Posts

  • Replies 77
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

adica producatorul da in carte 12.2% urban, iar tie in Bucuresti iti consuma MAAAXIM 11.9% <_< mai mai ca ma tenteaza oferta aia cu 300 RON :)

 

wake up!

 

a recunoscut ca merge seara si in weekend ...ce o mai aburim atata ! Daca prinzi trafic bun masina sta in parametri .daca nu ...Dzeu cu mila ..si dicutia de aici poate continua la infinit !.Eu nu vad un taximetrist luand un 325 i

 

mergi la pariu dar faceti reset la ora 17 la fantani la casa poporului ..unde e un trafic reprezentativ pt buc

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

adica producatorul da in carte 12.2% urban, iar tie in Bucuresti iti consuma MAAAXIM 11.9% :) mai mai ca ma tenteaza oferta aia cu 300 RON :unsure:

 

wake up!

citeste atent nu mergem in aglomeratie,mai mult weekend+dimineata si seara cand e mai liber ,ma faci de ma bag si eu la aia 300 ron <_<

Am scris in acelasi timp cu myxage :bashwall:

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Pai e foarte irelevant unde mergeti voi cu masinile in trafic moderat sau doar in weekend. Toata lumea stie faptul ca producatorul cand da un consum, il face in niste conditii "ideale", nu face testele in Pipera sau pe Stefan cel Mare ziua in amiaza mare.

 

Plus ca daca ati observat la emisiuni gen pro-motor, mereu cand faceau si ei teste, le dadea un consum mai mare decat cel indicat de producator. Sa fie oare toti prosti sa nu stie sa conduca?

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt fericit cu consumul meu irelevant si ma bucur ca traseele pe care le fac eu sunt irelevante (salajan-timpuri noi-unirii-berceni)!

Eu sunt ft multumit de masinuta!

Este irelevant cat consuma o masina in coloane si este aiurea ca atunci sa resetezi consumul. El este relevant la MINIM 100 km parcursi, iar mie imi e imposibil sa fac 100 km in aglomeratie (pe rutele irelevante pe care merg eu) <_<

Link to comment
Share on other sites

Va aburiti prea mult. Eu am facut de f multe ori consumul, nu la plin...la becul de rezerva <_<...cand se aprinde becul bag benzina, pastrez bonul, scriu cati km am...resetez si cei de "Trip" de pe bord...si plec in Bucuresti...cand se aprinde becul dinou...scot hartiuta...cu ce am pe bord...si vad cati km am facut cu cati litrii am alimentat. Eu cand mi-am cumparat masina am resetat cb cand am intrat in Bucuresti...la inceput era 13...14% dar masinuta vedea f des 5000-6000ture. Cine nu merge in mijlocul traficului in Bucuresti are sanse mari ca un 325i specific an bun 2004-2005 si mai sus sa-i consume sub 14%-15%. Stilul de condus...e adevarat ca sa scoti consum de aproape 11%(si la pompa si la km si la cb...cb arata undeva la 10.2-10.3 cu viteza medie de 22km/h) cum am eu :) trebuie sa mergi batraneste...merg batraneste ca mai mereu am pe cineva in dreapta si mi s-a intamplat sa nu mai vorbeasca cu mine si cand am intrebat-o dc...mi-a zis "inca imi sta inima in loc" :bashwall:. Deci am renuntat la accelerari... Recunosc ca daca as merge in deplin cum se simte bine masinuta ar consuma 14%...cam asta e consumul pt a te si bucura de calutii aia. Dar consumuri de 18% le poti face doar daca iei Magheru la ora 13-14...si faci 1 ora bara la bara. Am avut peugeot 307 1.6 16v 110 cai benzina si aveam pe cb 8.7% vit medie 18km/h mers exclusiv bucuresti. bafta Edited by tiger1
Link to comment
Share on other sites

E36 325i . consum intre 12-16% (eu scoteam mai mereu 13.7) in oras. Asta fara Aer dat drumul pt ca era prin primavara si un sprint scurt asa din cand in cand.

Ps: oras numesc iesit seara si fara orele de varf. Ambuteiajele de la ora 4 nu le pot numi oras, doar stat in masina mers 3m, claxone luate in freza, nervi, joint, muzica si intepenit in scaun.

Alergata de te dai cu capu` de toti stalpii prin masina 18-20% ... bine poti sa scoti si 28% daca vrei dar asta e alta poveste.

Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Chiar asta o fi consumul de 18%? <_< . Am niste prieteni care au un service auto tinichigerie vopsitorie si aveau acolo o pisicuta cu motor de 2.5 iar consumul afisat era de 14% pe bc

 

La orice masina consumul indicat pe bord este total irelevant.Eu pot sa fac plinul,sa resetez BC-ul si sa fac drumuri seara sau drumuri mai lungi pana in Baneasa sau pana in Branesti(de ex.) si sa am afisat pe bord 11% insa dc il resetez si intru direct in aglomeratie ziua sub 17-18% slabe sanse sa scada. In concluzie consumul difera in functie de drumul parcurs (aglomeratie bara la bara/mers constant) ora(ziua trafic/seara liber) sau cei care merg in oras dar locuiesc in comunele invecinate din ilfov si prind sectoare de drum mai libere.Cu cat stai mai mult pe loc cu atat consuma mai mult,depinde de traseul fiecaruia. :)

Link to comment
Share on other sites

diesel power este rezolvarea...sau macar iti iei 335i si sti o treaba, cred ca ia 20 in oras 335i , dar macar merita , este biturbo si are 306cai , te poti lua in coarne si cu M3 e46 ... <_< Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

eu nu stiu de ce va agitati, dupa cum a pus el problema mie mi se pare ca abia si-a luat masina deci e normal sa aiba consum mai mare.. Probabil dupa ceva timp cand se va obisnui cu ea si va trece euforia asta de "jucarie noua cu motor puternic" o sa ii scada cu cel putin 1 litru consumul, adica va avea un consum normal dupa parerea mea Edited by Asgaard
Link to comment
Share on other sites

diesel power este rezolvarea...sau macar iti iei 335i si sti o treaba, cred ca ia 20 in oras 335i , dar macar merita , este biturbo si are 306cai , te poti lua in coarne si cu M3 e46 ... <_<

 

Ce simplu e sa vorbesti! :) De la pisicutza E36 pana la un 335i care sh costa minim 30 de mii e cale lunga.

 

Probabil ca dc ne-am fi permis cu totii,acum aveam toti numai 335i-uri si M3-uri!

Edited by THX-1
Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte rare cazurile cand un 325i consuma la fel cu alt 325i. Conteaza modelul E36...E46...anul cat mai nou...regimul in care a fost exploatat in km parcursi, regimul in care se face calculul "consumului". Reviziile la timp si de calitate, Ingrijirea masinii. Clima.
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de unde consumurile astea astronomice :) am 325 e46 mers in regim normal fara clima consuma 11 in oras cu clima 12.7 maxim.... deci? de unde 18? a da resetezi BC e normal sa iti arate 18 pt ca consumul mediu se face dupa 100 km cel mai bine faci full resetezi km si dupa 100 pui si vezi exact cat ti'a consumat este cel mai relevant. Ca idee am facut full in constanta am plecat la bucuresti am mers 140 in medie cam tot drumu plus traficul de la intercontinental la ora 12! la iesire din bucuresti la peco mol am alimentat surpriza 22 litri :lol: deci...calculele le faceti voi aveam 300 km facuti :lol:... Numai bine Edited by fixu
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu de unde consumurile astea astronomice :) am 325 e46 mers in regim normal fara clima consuma 11 in oras cu clima 12.7 maxim.... deci? de unde 18? a da resetezi BC e normal sa iti arate 18 pt ca consumul mediu se face dupa 100 km cel mai bine faci full resetezi km si dupa 100 pui si vezi exact cat ti'a consumat este cel mai relevant. Ca idee am facut full in constanta am plecat la bucuresti am mers 140 in medie cam tot drumu plus traficul de la intercontinental la ora 12! la iesire din bucuresti la peco mol am alimentat surpriza 22 litri :lol: deci...calculele le faceti voi aveam 300 km facuti :lol:... Numai bine

Se vorbea de e36.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.