Jump to content

E36 Compact nu are computer de bord cu 18 butoane


Mihai Viteazul

Recommended Posts

Am mutat aici discutia, ca sa nu stricam topicul omului

 

Ai cumva calculator de bord cu 18 butoane? Daca da, cu cat?

 

Pe Compact nu s-a instalat asa ceva. <_<

 

M-as mira sa nu fie Compact-e care sa nu aiba instalat OBD cu 18 butoane, depinde de optiunile alese.

P.S. suntem offtopic. Daca vrei neaparat sa continuam discutia, mai bine creaza un topic separat.

Off topic-compactul nu are deloc Obd,are un ceas digital+bordcomputer in dreapta care afiseaza consum,ora,litri de benzina,temperatura:

 

Am apasat tasta gresita, OBC. Si exact asta cautam si eu.

 

Acum sunt curios. De unde stii ca nu s-a instalat calculator de bord cu 18 butoane pe Compact?

 

L.E.: Si o poza cu el

post-13619-1248687975_thumb.jpg

Edited by Mihai Viteazul
Link to comment
Share on other sites

nu s-a instalat asa ceva. Exista intradevar un OBC pentru Compact, dar nu este cel cu 18 butoane instalat pe sedan. Eu am facut la compactul meu un retrofit care nu s-a limitat doar la OBC, ci am schimbat si bordul, ocazie cu care am montat si un climatronic cu 2 zone si un cruise controll.
Link to comment
Share on other sites

Acel OBC (cel din poza pusa de tine) a fost montat EXCLUSIV pe COUPE, SEDAN si pe COMBI.

 

Am un 318 TI Compact din 97 si mie imi arata ceasul...doar ceasul si atat....consum, km, sau altceva nu imi arata....din ce cauza.....? nu ar trebui sa arate sub ora?

 

Nu-ti arata pentru ca ala este doar ceas. Exista altul la fel care are si o parte din functiile OBC-ul mare.

Vezi : http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?mo...hg=62&fg=05

 

Pe de alta parte nu zice nimeni ca nu se poate pune OBC mare pe Compact. Dar e de munca ... Eu am trecut prin treaba asta de 2 ori .... un compact si un Z3. <_<

Link to comment
Share on other sites

nu s-a instalat asa ceva. Exista intradevar un OBC pentru Compact, dar nu este cel cu 18 butoane instalat pe sedan. Eu am facut la compactul meu un retrofit care nu s-a limitat doar la OBC, ci am schimbat si bordul, ocazie cu care am montat si un climatronic cu 2 zone si un cruise controll.

pune poze cu masina sa vedem si noi modificarea, hm compact cu bord de coupe... faina treaba

Link to comment
Share on other sites

nu s-a instalat asa ceva. Exista intradevar un OBC pentru Compact, dar nu este cel cu 18 butoane instalat pe sedan. Eu am facut la compactul meu un retrofit care nu s-a limitat doar la OBC, ci am schimbat si bordul, ocazie cu care am montat si un climatronic cu 2 zone si un cruise controll.

pune poze cu masina sa vedem si noi modificarea, hm compact cu bord de coupe... faina treaba

 

O sa pun pe seara. Este bord de Sedan ... cel de coupe este cu 3-4 cm mai lung (sau lat depinde cum privesti problema) si nu vrea sa intre ... <_<

Edited by GekZ
Link to comment
Share on other sites

cred ca as putea face ... din puctul meu de vedere nu e o masina care merita prezentata. E un E36 Compact 318Tds ... motor 1,7 diesel, 66 kw.... nu prea aduce a BMW <_<

Eu m-am apucat de modificari pntru ca nu mai suportam bordul ala oribil ...

Edited by GekZ
Link to comment
Share on other sites

nu s-a instalat asa ceva. Exista intradevar un OBC pentru Compact, dar nu este cel cu 18 butoane instalat pe sedan. Eu am facut la compactul meu un retrofit care nu s-a limitat doar la OBC, ci am schimbat si bordul, ocazie cu care am montat si un climatronic cu 2 zone si un cruise controll.

pune poze cu masina sa vedem si noi modificarea, hm compact cu bord de coupe... faina treaba

 

O sa pun pe seara. Este bord de Sedan ... cel de coupe este cu 3-4 cm mai lung (sau lat depinde cum privesti problema) si nu vrea sa intre ... <_<

 

Deci sa inteleg ca pe compact merge bord de sedan...? Vreau sa vad si eu poze daca se poate.....

Link to comment
Share on other sites

@GekZ Poti, te rog sa-mi spui ce anume trebuie facut pentru instalarea Cruise Control-ului?

Eu banui ca trebuie shimbata maneta, instalat un servo pe acceleratie si computerul de control.

Exact. :)

 

Ce precizie domnule! <_<

Intre timp am gasit un DIY despre instalare, si l-am pus in topicul asta. Acolo scrie toate piesele si toti pasii necesari pentru instalare.

Link to comment
Share on other sites

Deci sa inteleg ca pe compact merge bord de sedan...? Vreau sa vad si eu poze daca se poate.....

 

Poze cu maimuta ... din pacate de abia acum am ajuns acasa ... daca e necesar o sa fac alte poze pe lumina ....

 

inca o poza ...

 

Acum lucrez la un retrofit de ASC pentru compactul asta ... vine iarna si prietena mea nu are experienta cu tractiunea spate <_<

Link to comment
Share on other sites

Un asemenea retrofit ar fi foarte util pentru orice masina.

Daca vrei, cand il instalezi ai putea sa faci cateva poze, si sa povestesti cum se instaleaza. Sunt sigur ca multi ar aprecia asa ceva, si l-ar gasi extrem de folositor, cum ai zis si tu, mai ales iarna.

 

Daca o sa reusesc pe masina mea, voi incerca sa fac un kit de retrofit care sa coste in jur de 500 E cu tot cu instalare.

Link to comment
Share on other sites

Exista intradevar un OBC pentru Compact, dar nu este cel cu 18 butoane instalat pe sedan. Eu am facut la compactul meu un retrofit care nu s-a limitat doar la OBC, ci am schimbat si bordul, ocazie cu care am montat si un climatronic cu 2 zone si un cruise controll.

 

Cat timp a durat ca sa faci toate astea ? La ce suma se ridica investitia ? Poti sa imi spui toate elementele pe care trebuie sa le am inainte de a ma apuca de treaba asta ? Vrei sa imi schimbi si mie bordul la un 318 Ti Compact din 97 ca la tine contra cost bineinteles ? Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.