Jump to content

Ce sa fie?


EugenD

Recommended Posts

O sa incerc sa explic cit mai succint ce ma framinta...

In urmatoarele luni ar cam trebui sa schimb una dintre masini si nu reusesc sa ma hotarasc ce sa fie. Am tot oscilat intre diferite variante dar nu am reusit sa ajung la o decizie finala.Nu o sa spun la ce ma gindesc pt. ca nu vreau sa influentez parerea voastra.E posibil sa existe si alta varianta la care sa nu ma fi gindit care sa fie o alternativa viabila...

 

O sa incerc sa formulez cam ce cerinte trebuie sa indeplineasca eventuala masina si cam ce vreau de la ea. sper sa iasa ceva constructiv din acest schimb de pareri al celor care vor binevoi sa-mi impartaseasca din experienta proprie.

 

1 sa fie BMW... nu ma intereseaza altceva. <_<

2 buget 10000-12000 euro.

3 norma poluare euro4

4 sa fie cit mai placuta de condus cit mai sportiva...

5 ma intereseaza confortul soferului eventual al pasagerului fata dar totusi nu vreau masina cu 2 locuri(marea majoritate o voi conduce doar eu si eventual cu un pasager,insa nu e excus sa am mai multi pasageri pe distante mici).

6 estimez ca voi rula cu ea peste 25000km pe an , e un factor destul de inportant din pacate.

 

Cam asta ar fi in mare ...o sa mai intervin eventual pe parcurs cu complectari..

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca ti s-ar potrivi un E46 3000 diesel perfect <_< Te cam incadrezi in bani pentru un facelift de prin 2003-2004.

 

Indeplineste dupa parerea mea toate cerintele si imbina perfect sportivitatea cu un consum bun si comfort in acelasi timp.

 

Cred ca gasesti si un coupe destul de ok la banii astia. Te refereai probabil la 2 usi, nu 2 locuri, pentru ca si coupe-ul are locuri si in spate.

 

Sa sari la 320d E90 nu cred ca va merge in limita bugetului de 12.000 euro. Sau va trebui sa faci sacrificii la dotari, iar motorul in 4 cilindri diesel nu e chiar sportiv :)

 

 

Apoi ar fi variantele pe benzina, unde tot la E46 ma gandesc, aici neaparat in 6 cilindri. Un compromis bun ar fi 325i, insa consumul va fi ceva mai mare decat la 330d de exemplu.

 

Seria 5 banuiesc ca e prea mare pentru a mai fi sportiva, plus ca pe diesel la E39 nu cred ca e vreo motorizare euro4, iar E60 cam sare din buget.

 

PS: daca te intereseaza, masina mea e de vanzare la 8500 euro :bashwall: (doar ca e euro 3)

Link to comment
Share on other sites

Daca renunti la confortul pasagerilor din spate (si aici ma refer doar la urcat / coborat...pentru ca in rest 2 oameni stau destul de ok in spate), atunci e46 - 330cd e alegerea perfecta. Cauta un pic pe piata si sigur gasesti ceva bun...negociaza la pret, sunt multi care se arunca doar asa, sa aiba de unde sa scada.
Link to comment
Share on other sites

Poti sa te uiti si aici. Omul este serios, masina este OK.

 

Multumesc, am implinit 100,000 km de curand <_<

Negociabil serios, imi faci o oferta decenta si iti raman si bani.

 

Aha, acum vad ca nu vrei sedan.... feelingul din interior e comparabil, doar pe afara arata diferit, e subiectiva treaba...

Link to comment
Share on other sites

E46 330dcoupe suna fff.bine insa nu cred ca ma incadrez in pret. <_<

 

530d nu ma atrage.Si nici sedan seria3. As prefera coupe. 120d suna bine de asemenea.

 

incearca un test drive cu 120,iti garantez ca nu vei regreta,

a apropo @poleposition are unul,cred ca poti cere pareri despre el,bafta

Link to comment
Share on other sites

pentru a cumpara un e90 sau un e60 cu motor cat de cat sportiv si ceva dotari de bun simt, acea "idee" care mai trebuie adaugata e de vreo 4-5000 euro <_<

 

daca poate suplimenta bugetul, categoric ar trebui sa se orienteze spre un e90 - 330d / 325i sau un e60 - 525d sau 530d

 

hai sa zicem ca mai pune 1000-1500, ceea ce e rezonabil si cumpara un coupe facelift e46 - 330d...cu care sincer o sa intoarca priviri inca multi ani de acum inainte. motorul este unul foarte fiabil si ofera suficienta sportivitate...are si un look destul de agresiv.

Link to comment
Share on other sites

pentru a cumpara un e90 sau un e60 cu motor cat de cat sportiv si ceva dotari de bun simt, acea "idee" care mai trebuie adaugata e de vreo 4-5000 euro :)

 

daca poate suplimenta bugetul, categoric ar trebui sa se orienteze spre un e90 - 330d / 325i sau un e60 - 525d sau 530d

 

hai sa zicem ca mai pune 1000-1500, ceea ce e rezonabil si cumpara un coupe facelift e46 - 330d...cu care sincer o sa intoarca priviri inca multi ani de acum inainte. motorul este unul foarte fiabil si ofera suficienta sportivitate...are si un look destul de agresiv.

 

 

de ce 4-5000 ? <_<

 

http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=...526sens%253DASC

 

http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=...526sens%253DASC

 

primele gasite pe autovit.

Link to comment
Share on other sites

slacker totusi......fara sa fie cu suparare dar din punctul meu de vedere nu o sa poti compara un 330cd coupe facelift dupa 2004 204cp cu o caruta de dotari pe ea cu vreun 320d sau 525d cum ai aratat tu care pe langa faptul ca ai ales cele mai mici motoare mai sunt si chele pe deasupra.....sa fim seriosi totusi !
Link to comment
Share on other sites

Exact, 330cd-ul, e varf de gama, vine standard cu scaune electrice, plus ca cine a avut bani sa cumpere motorul de 3000, a avut bani sa isi si puna dotari multe pe ea. Pe cealalta parte isi ia cel mai ieftin e90 sau 60, adica cel mai chel, neingrijit etc.

Si pana la urma urmei, din punctul de vedere al look-ului cine ar alege un e90 in detrimentul unui coupe cu facelift? <_<

Link to comment
Share on other sites

plus ca cine a avut bani sa cumpere motorul de 3000, a avut bani sa isi si puna dotari multe pe ea. P

 

nu neaparat ..sunt multe motoare misto care vin cu clima manuala de ex .. De noi optiunile costa f mult .iar un motor mare e o optiune serioasa la configurare!

Link to comment
Share on other sites

Masina vreau sa o aduc de afara, deci trebuie sa iau in calcul si eventuala taxa de inmatriculare. Eu ma gindisem pina acum la doua posibilitati. E46 325ci sau e87 120d. La ce am eu nevoie clar ar fi super ok un E 46 330cd insa nu cred ca am cum sa ma incadrez in buget...12000 ar fi maximul disponibil cu toate cheltuelile din pacate si asta intins cit se poate..Astea sint vremurile pe care le traim din nefericire si trebuie sa ne adaptam.Adevarul e ca imi doresc enorm un motor 6 in linie de la bmw,dar in situatia actuala intra in calcul si 4l dizel de pe seria unu.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.