Jump to content

martor placute


rain

Recommended Posts

MI s`a aprins martorul de placute frana in bord ...din cate am inteles de aici de pe forum cele mai indicate ar fi textar sau ate ...acum vin si eu cu o intrebare: cum imi dau seama la care placute s`a dus senzorul ? spate sau fata? as vrea sa le schimb eu pentru ca nu e chiar mare inginerie si nu vad rostul sa ma duc la mecanic, dar ca sa stiu ce sa cumpar, si de asemenea unde exact e stantat limita discurilor, sa vad daca trebuie schimbate si ele sau nu <_< thx!
Link to comment
Share on other sites

MI s`a aprins martorul de placute frana in bord ...din cate am inteles de aici de pe forum cele mai indicate ar fi textar sau ate ...acum vin si eu cu o intrebare: cum imi dau seama la care placute s`a dus senzorul ? spate sau fata? as vrea sa le schimb eu pentru ca nu e chiar mare inginerie si nu vad rostul sa ma duc la mecanic, dar ca sa stiu ce sa cumpar, si de asemenea unde exact e stantat limita discurilor, sa vad daca trebuie schimbate si ele sau nu <_< thx!

unele discuri au senzor de uzura altele nu; 99% a tale nu au indicator de uzura,dar se vede pe ele vizual dc trebuie schimbate;dc nu sti sa estimezi atunci te duci la mecanic; la fel la placute trebuie sa le inspectezi vizual care sunt duse si care nu,desi in general dc le-ai schimbat ultima data deodata fata/spate inseamna ca ambele sunt duse.

Link to comment
Share on other sites

neamtul recomanda si schimba placutele fata/spate, saboti de frana, discurile fata/spate deodata indiferent de gradul de uzura al discurilor.

eu m-am conformat si dorm linistit noaptea ca am frana cum trebuie (nu discuri ovalizate, uzate, rectificate) <_< :) :bashwall: :unsure:

daca dispui de banii eu asa iti recomand, daca nu atunci poti si numai placutele dar ii bine sa le schimbi si fata si spatele deodata ca sa nu ai probleme.

pana la urma urmei fiecare stie cum vrea sa isi intretina masina, nu????

Link to comment
Share on other sites

neamtul recomanda si schimba placutele fata/spate, saboti de frana, discurile fata/spate deodata indiferent de gradul de uzura al discurilor.

eu m-am conformat si dorm linistit noaptea ca am frana cum trebuie (nu discuri ovalizate, uzate, rectificate) <_< :) :bashwall: :unsure:

daca dispui de banii eu asa iti recomand, daca nu atunci poti si numai placutele dar ii bine sa le schimbi si fata si spatele deodata ca sa nu ai probleme.

pana la urma urmei fiecare stie cum vrea sa isi intretina masina, nu????

E o aberatie ce spui tu acolo ...daca placutele fata sunt uzate 100% si cele spate 50% le schimbi doar ca sa fie schimbate in acelasi timp ? eu acum schimb prima oara placutele de cand am luat masina si nu am de unde sa stiu cum/ce/cand au fost schimbate si daca in acelasi timp ....iar discurile ma indoiesc k se schimba la fiecare set de placute..tu faci ce vrei cu banii tai, daca vrei sa ii arunci aiurea e treaba ta, eu prefer sa ma interesez inainte nu doar de dragul de a schimba asa tam`nesam, si asta nu inseamna k nu imi intretin masina, pentru k altfel puneam ferodo si nu imi mai bateam capul...ms pt post oricum :blink:

@grozadan o sa dau rotile jos si o sa verific ...oricum nu`s chiar tont am si eu idee asa cam cu ce se mananca :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa vezi care senzor e dus decat prin demontare. Fara demontare te poti uita sa vezi care placute sunt mai tare uzate si in principiu acolo s-a dus si senzorul.

Trebuie sa masori discurile si sa le compari cu grosimea minima admisa care este trecuta in documentatie sau uneori chiar si pe disc.

 

Empiric discurile se schimba la fiecare al doilea set de placute.

Link to comment
Share on other sites

Nu ai cum sa vezi care senzor e dus decat prin demontare. Fara demontare te poti uita sa vezi care placute sunt mai tare uzate si in principiu acolo s-a dus si senzorul.

Trebuie sa masori discurile si sa le compari cu grosimea minima admisa care este trecuta in documentatie sau uneori chiar si pe disc.

 

Empiric discurile se schimba la fiecare al doilea set de placute.

Is curios de o chestie ....avand in vedere k ai tester/diagnoza samd .... e vreo sansa sa apara acolo care din senzor e busit ? adica fata/spate ? <_<

Link to comment
Share on other sites

nu are rost sa schimbi placutele fata/ spate daca nu sunt toate uzate , sunt consumabile si efectiv arunci bani .

Daca ar fii fost recomandat sa le schimbi toate odata probabil s-ar vine la set complet.Nu recomanda nimeni asa ceva. Pe fata se duc de doua ori mai repede decat pe spate .

 

Senzorii ii ai in partea dreapta a masinii , fata/ spate.Iti dai seama dupa uzura la care din placute a ajuns uzura pana in senzor.

Link to comment
Share on other sites

neamtul recomanda si schimba placutele fata/spate, saboti de frana, discurile fata/spate deodata indiferent de gradul de uzura al discurilor.

eu m-am conformat si dorm linistit noaptea ca am frana cum trebuie (nu discuri ovalizate, uzate, rectificate) <_< :) :bashwall: :unsure:

daca dispui de banii eu asa iti recomand, daca nu atunci poti si numai placutele dar ii bine sa le schimbi si fata si spatele deodata ca sa nu ai probleme.

pana la urma urmei fiecare stie cum vrea sa isi intretina masina, nu????

De unde ai scos stupiditatile astea?

Link to comment
Share on other sites

nu are rost sa schimbi placutele fata/ spate daca nu sunt toate uzate , sunt consumabile si efectiv arunci bani .

Daca ar fii fost recomandat sa le schimbi toate odata probabil s-ar vine la set complet.Nu recomanda nimeni asa ceva. Pe fata se duc de doua ori mai repede decat pe spate .

 

Senzorii ii ai in partea dreapta a masinii , fata/ spate.Iti dai seama dupa uzura la care din placute a ajuns uzura pana in senzor.

Dap, asta e si ideea mea...e mai putin costisitor sa le schimbi pe rand ...mai ales daca vrei sa pui piese de calitate,eu am gasit pe un site discuri ventilate ate cu 250 ron bucata si set placute fata cu 250 ron, iar senzorul tot ate 46 ron. O sa dau rotile jos pe partea dreapta si o sa verific placutele, va multumesc pentru sfaturi!

@paul poate ne vedem la vreo intalnire sa imi pui si mie putin testerul (daca vrei binenteles-fac cinste <_< ) sa vad si cu debitmetrul cum stau :), thx again pt rasp!

Link to comment
Share on other sites

la masina mea 320d 2002 am senzor pe stanga fata si dreapta spate.am schimbat si eu de curand placutele.senzorii se vad si fara sa dai etrierul jos care a ajuns la disc.la mine era senzorul de pe spate pe care l-am "reparat" cu ajutorul unui pistol de lipit. Am pus o pelicula de fludor intre cele doua capete de fir care se uzase.

Cat despre placute ti-l recomand pe userul grozadan.Gasesti la el diverse calitati si preturi si te sfatuieste care e alegerea cea mai buna functie de ce vrei tu.

Link to comment
Share on other sites

nu are rost sa schimbi placutele fata/ spate daca nu sunt toate uzate , sunt consumabile si efectiv arunci bani .

Daca ar fii fost recomandat sa le schimbi toate odata probabil s-ar vine la set complet.Nu recomanda nimeni asa ceva. Pe fata se duc de doua ori mai repede decat pe spate .

 

Senzorii ii ai in partea dreapta a masinii , fata/ spate.Iti dai seama dupa uzura la care din placute a ajuns uzura pana in senzor.

Dap, asta e si ideea mea...e mai putin costisitor sa le schimbi pe rand ...mai ales daca vrei sa pui piese de calitate,eu am gasit pe un site discuri ventilate ate cu 250 ron bucata si set placute fata cu 250 ron, iar senzorul tot ate 46 ron. O sa dau rotile jos pe partea dreapta si o sa verific placutele, va multumesc pentru sfaturi!

@paul poate ne vedem la vreo intalnire sa imi pui si mie putin testerul (daca vrei binenteles-fac cinste <_< ) sa vad si cu debitmetrul cum stau :bashwall:, thx again pt rasp!

 

 

Nuprea am vazut discutii despre discuri ventilate pe forum , stiu pe cineva care dupa ce si-a pus discuri ventilate pe E46 a avut probleme si a trebuit sa le dea jos .

La viteze mai mari de 140km/h cand frana masina juca in toate directiile, cica de la praful de la placutele de frana care nu se depunea uniform pe discuri :)

Link to comment
Share on other sites

neamtul recomanda si schimba placutele fata/spate, saboti de frana, discurile fata/spate deodata indiferent de gradul de uzura al discurilor.

eu m-am conformat si dorm linistit noaptea ca am frana cum trebuie (nu discuri ovalizate, uzate, rectificate) <_< :) :bashwall: :unsure:

daca dispui de banii eu asa iti recomand, daca nu atunci poti si numai placutele dar ii bine sa le schimbi si fata si spatele deodata ca sa nu ai probleme.

pana la urma urmei fiecare stie cum vrea sa isi intretina masina, nu????

De unde ai scos stupiditatile astea?

nu ii nici o stupiditate si daca vrei sa te convingi poti si in alt mod. nu trebuie sa zici ca e ceva stupid pana nu te interesezi.

ai fost la o revizie in germania cu un bmw?

si sa trebuiasca facute schimburile?

sigur nu la modul in care raspunzi.eu am fost si nu o data, si nu numai cu un bmw. aceasi treba se intampla la mai multe marci.

dar asta e romanul roman ramane.

fiecare cu parerea lui.

nu o sa mai intervin pe acest topic ca vad ca nu ii cu cine. o zi buna tuturor.

 

neamtul recomanda si schimba placutele fata/spate, saboti de frana, discurile fata/spate deodata indiferent de gradul de uzura al discurilor.

eu m-am conformat si dorm linistit noaptea ca am frana cum trebuie (nu discuri ovalizate, uzate, rectificate) :blink: :blink: :wub: :wub:

daca dispui de banii eu asa iti recomand, daca nu atunci poti si numai placutele dar ii bine sa le schimbi si fata si spatele deodata ca sa nu ai probleme.

pana la urma urmei fiecare stie cum vrea sa isi intretina masina, nu????

E o aberatie ce spui tu acolo ...daca placutele fata sunt uzate 100% si cele spate 50% le schimbi doar ca sa fie schimbate in acelasi timp ? eu acum schimb prima oara placutele de cand am luat masina si nu am de unde sa stiu cum/ce/cand au fost schimbate si daca in acelasi timp ....iar discurile ma indoiesc k se schimba la fiecare set de placute..tu faci ce vrei cu banii tai, daca vrei sa ii arunci aiurea e treaba ta, eu prefer sa ma interesez inainte nu doar de dragul de a schimba asa tam`nesam, si asta nu inseamna k nu imi intretin masina, pentru k altfel puneam ferodo si nu imi mai bateam capul...ms pt post oricum :wub:

@grozadan o sa dau rotile jos si o sa verific ...oricum nu`s chiar tont am si eu idee asa cam cu ce se mananca :)

 

nu e nici o aberatie la ceea ce zic. dar tu schimba cum vrei doar fata si dupa aia spate la 6 luni si doar la anul discurile.

poate nu sunt uzate 100% cele de pe spate dar pot fi arse deja si sa nu mai fie la fel de eficace ca si cele noi care o sa fie pe fata. iar la treba cu discurile daca folosesti placute de calitate o sa ajungi la conluzia ca am avut dreptate la urmatorul schimb de placute. daca pui placute ieftine (pe producator) si de calitate inferioara atunci poate ca nu e chiar asa cum zic eu. tin discurile mai mult. sa ai o zi buna si fa cum doreste sufletul tau. eu doar mi-am zis parerea ca doar e un forum.

Link to comment
Share on other sites

Te enervezi degeaba.

Daca asa ti-au zis la o revizie in germania inseamna ca ori te-au pacalit, ori le aveai tu praf pe toate - placute, discuri si ferodouri.

Aici nu e vorba de fiecare cu parerea lui, ci de procedurile din manualul de service. Placutele si discurile se schimba doar cand sunt uzate peste limita admisa sau sunt foarte aproape de ea si pana la urmatoarea revizie s-ar depasi limita. Evident se schimba si daca sunt deformate sau prezinta defecte mecanice. Daca se schimba discurile trebuie schimbate si placutele.

Link to comment
Share on other sites

Nuprea am vazut discutii despre discuri ventilate pe forum , stiu pe cineva care dupa ce si-a pus discuri ventilate pe E46 a avut probleme si a trebuit sa le dea jos .

La viteze mai mari de 140km/h cand frana masina juca in toate directiile, cica de la praful de la placutele de frana care nu se depunea uniform pe discuri <_<

Siguri nu incurci notiunile? E46 vine cu discuri ventilate pe fata (unele modele au si pe spate). Tu cred ca te gandesti la discurile alea cu gaurele pe suprafata pe care ating placutele.

Link to comment
Share on other sites

gaby nu te supara dar cred k vorbesti in necunostinta de cauza ....doar ce am venit de jos am schimbat placutele fata si senzorul ( placute ATE 195 ron + senzor 40 ron) .... discurile mele sunt foarte bune si nu necesita sa fie schimbate acum, si apropo (slacker) sunt ventilate discurile - asa vine din fabrica, deci ceea ce spui tu este total eronat. De asemenea subscriu la ceea ce au zis colegii dp forum in posturile de mai sus, oricum tu nu trebuie sa te superi, ti`ai dat cu parerea si noi la randul nostru am facut acelasi lucru, tu daca ai o parere asta nu inseamna k este si cea corecta, de aceea si exista acest forum...sa ne sfatuim unul pe altul, in final fiecare citeste si isi trage propriile lui concluzii.

@dexter eu sunt din cta si nu prea imi vine sa stau sa fac comanda sa vina de la bucuresti..astept curierul cand pot f bine sa le cumpar din cta, am comandat de la grozadan sticlele de far si stiu k are preturi excelente si serviciul este de calitate! Numai bine!

 

K sa nu mai dechid alt topic ..am cumparat si un set de becuri osram pentru semnalizare fata.. becurile sunt albe dar lumineaza galben ( ma dispera portocaliul ala care reflecta in oglinda semnalizarii) ...singura problema e ca nu stiu cum se dau jos semnaizarile sa pot schimba becurile...daca stie cineva i`as fi foarte recunoscator! THX!

Edited by rain
Link to comment
Share on other sites

nu ii nici o stupiditate si daca vrei sa te convingi poti si in alt mod. nu trebuie sa zici ca e ceva stupid pana nu te interesezi.

ai fost la o revizie in germania cu un bmw?

si sa trebuiasca facute schimburile?

sigur nu la modul in care raspunzi.eu am fost si nu o data, si nu numai cu un bmw. aceasi treba se intampla la mai multe marci.

dar asta e romanul roman ramane.

fiecare cu parerea lui.

nu o sa mai intervin pe acest topic ca vad ca nu ii cu cine. o zi buna tuturor.

Revino-ti la realizatate. Nu toti traim pe luna.

Link to comment
Share on other sites

neamtul recomanda si schimba placutele fata/spate, saboti de frana, discurile fata/spate deodata indiferent de gradul de uzura al discurilor.

 

pana la urma urmei fiecare stie cum vrea sa isi intretina masina, nu????

 

De unde ai scos asta? Cred ca nu era neamt, ci mai degraba un utilizator speriat....

A2-a fraza adevar graieste....fiecare face ce vrea

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.