Jump to content

Nu stiu ce masina sa imi aleg. Am 15.000 EUR.


sergy4ever

Recommended Posts

multumesc pt raspunsuri ! deci situatia e asta : vreau o masina pana in 15 mii dar nu stiu la ce sa ma hotarasc ,,,, eu as vrea bmw ! in fine ,,,,nu pot spune ca fac multi km ....dar nu sunt sigur la costurile de intretinere fata de un audi a4 , sau un vw passat ..! banuiesc ca sunt ceva membri pe forum care pot sa-mi dea un sfat ,,,daca e convenabil in comparatie celelalte marci ! in rest ce sa spun ,, imi convine sa iau de pe mobile fiindca autohouseurile germane sunt in general cinstite ,,adica nu pot constata dupa ca km e dat peste cap de 3x..! as fi recunoscator de niste sfaturi de la cunoscatori si posesori de bmw :blink:

 

am editat eu titlul topicului , "nu stiu" nu era deloc sugestiv

Edited by Dan98
Link to comment
Share on other sites

multumesc pt  raspunsuri ! deci situatia e asta : vreau o masina pana in 15 mii dar nu stiu la ce sa ma hotarasc ,,,, eu as vrea bmw ! in fine ,,,,nu pot spune ca fac multi km ....dar nu sunt sigur la costurile de intretinere fata de un audi a4 , sau un vw passat ..! banuiesc ca sunt ceva membri pe forum care pot sa-mi dea un sfat ,,,daca e convenabil in comparatie celelalte marci ! in rest ce sa spun ,, imi convine sa iau de pe mobile fiindca autohouseurile germane sunt in general cinstite ,,adica nu pot constata dupa ca km e dat peste cap de 3x..! as fi recunoscator de niste sfaturi de la cunoscatori si posesori de bmw :)

84422[/snapback]

 

Vrei costuri de intretinere mai mici? Ia Passat!

Vrei masina? Ia BMW !

:blink:

Link to comment
Share on other sites

costuri de intretinere mici nu inseamna passat! mai degraba inseamna BMW pt ca odata schimbata o piesa va tine mult mai mult. La 15.000 iei o masina in stare buna la care nu prea ai ce sa schimbi curand. Decat daca vrei s-o tii mai mult de 2-3 ani.
Link to comment
Share on other sites

oricum daca ai 15000 si atat... nu e bine nici cu passatu :) nici cu BMW... pt ca inevitabil pe drumurile noastre se strica cate ceva... si la ambele pretzul e in EURO :)

 

dar depinde ce vrei... o masina frumoasa :) sau masina ROMANULUI TDI :blink:

 

stai tu linistit ca si passatu iti face cu ochiu din spate inainte sa te depaseasca!

85278[/snapback]

 

pana acum nu am patzit... :D

Link to comment
Share on other sites

Passatu are suspensia fata destul de sensibila si are o gramada de brate, care sa le schimbi te costa mult mai mult decat la bmw.

Are distributia pe curea, fie 1,9tdi fie 2,5tdi care din cate stiu eu tre sa o schimbi la 90mii prima data dupa care din 60k in 60k, fata de bmw care e pe lant si are o viata mult mai lunga vreo 300k (cred)

Din cate am auzit .. turbilele la tdi pica mai repede decat la motoarele de bmw.

 

Per total parerea mea ca passatu e o masina mai scumpa decat um bmw la intretinere.

 

Eu am si un golf 4 tdi de 101cp si un bmw 320d, stiu ca sunt alte clase .. dar bmw-ul e mult mai sus fata de golf.

 

Eu as alege clar BMW

Link to comment
Share on other sites

oricum daca ai 15000 si atat... nu e bine nici cu passatu  :D  nici cu BMW... pt ca inevitabil pe drumurile noastre se strica cate ceva... si la ambele pretzul e in EURO  :)

 

dar depinde ce vrei... o masina frumoasa  :)  sau masina ROMANULUI TDI  :blink:

pana acum nu am patzit... :bounce:

85284[/snapback]

eu ziceam de bani (15mii pentru masina in sine) ,ca doar daca o aduc tre sa-i fac un schimb de ulei , filtre etc,,ma gandeam sa nu ajung la sume din alea astronomice (gen:1000, 2000 euro)sincer inainte aveam un audi a4 1.9tdi(131cai)

si in ceea ce priveste agresivitatea ei pe sosea ,nu m-a dezamagit niciodata :D am gustat microbu bmw ,, in prima si singura oara cand am condus una..si de atunci mi s-a pus pata!acuma nu pot s-o preaslavesc ca e cea mai buna ,ca altfel nu se faceau altele :)

Link to comment
Share on other sites

stai tu linistit ca si passatu iti face cu ochiu din spate inainte sa te depaseasca!

ps: ce masina ai ?? ca sunt curios?

85278[/snapback]

 

 

Ai si tu dreptate, in felul tau. In plus, daca iti mai place si marea poti sa iti iei cu incredere Passat, ca o sa ai in permanenta senzatia ca esti intr-o barca. Hai sa fim un pic realisti si sa nu punem VW pe aceeasi linie cu BMW-ul. Eu....ca tot amaratu', e46 320d. E adevarat ca parca nu face asa bine cu ochiu' ca Passatul, dar ptr mine e buna.

:blink:

 

 

.....parerea mea. Nu dau cu parul!

 

 

Vreau sa te mai intreb ceva: daca pana acum ceva timp ai avut audi, de ce vrei sa iti iei Passat?

Edited by MaQ
Link to comment
Share on other sites

Ai si tu dreptate, in felul tau. In plus, daca iti mai place si marea poti sa iti iei cu incredere Passat, ca o sa ai in permanenta senzatia ca esti intr-o barca. Hai sa fim un pic realisti si sa nu punem VW pe aceeasi linie cu BMW-ul. Eu....ca tot amaratu', e46 320d. E adevarat ca parca nu face asa bine cu ochiu' ca Passatul, dar ptr mine e buna.

:blink:

.....parerea mea. Nu dau cu parul!

Vreau sa te mai intreb ceva: daca pana acum ceva timp ai avut audi, de ce vrei sa iti iei Passat?

85741[/snapback]

nu am spus ca vreau passat ! :) si oricum ,daca mi-as lua , tot motorizarea de 1.9tdi(131cp)as alege!ca tie ti se pare ca in passat stai ca intr-o barca ,ma face sa cred ca ai pescuit prea mult :) fara suparare dar cred ca majoritatea au avut passat inainte si nu s-au simtit dezamagiti :)

Link to comment
Share on other sites

eu am avut si audi a6,si passat,si mai multe...

la banii astia,raport calitate/pret/intretinere...bmw 320 d ,150 cp.in primul rand la bmw iese din discutie o cheltuioala de 500 de euro cu distributia(pret daca vrei sa o faci ca la carte)...plus ca un a4 la motorizare aproximativ egala are 131 cp,iar bmw 150 cp..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu as zice mai bine BMW..........care nu se compara niciodata cu vw sau audi......eu am avut passat si am bagat o gramada de bani in el......distributie si directie noua in jur de 60 mil......si la drumurile astea prea mult nu o sa tina.....eu nu mai imi iau niciodata cu tractiune fata si curea de distributie......iti trebuie multi bani pt asa ceva......eu am dat passatul la skimb pe un bmw 525 tds e39 automatic si am facut f. bine ca m-am scapat de passat.........

 

BMW :blink:

Link to comment
Share on other sites

acuma mi-as luat si unu fara klimatronik da vad ca 4 masini care erau ca lumea s-au luat in 2 zile ! acuma am 16mii si ceva si tot nu gasesc una buna ! heeeeellppp

89033[/snapback]

 

Trebuie sa te trezesti mai devreme. :blink:

Eu asa am facut. La ora 8 dimineata eram calare pe calc/net/telefon. Cum a aparut anuntul ptr masina care mi-a placut am dat tel si mi-a "pastrat-o" 2-3 zile pana am venit cu banii sa o iau.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa te trezesti mai devreme.  :)

Eu asa am facut. La ora 8 dimineata eram calare pe calc/net/telefon. Cum a aparut anuntul ptr masina care mi-a placut am dat tel si mi-a "pastrat-o" 2-3 zile pana am venit cu banii sa o iau.

89055[/snapback]

de acuma am dat comanda .... :blink: o sa fie fara climatronic si pdc ! asta e ,,daca mai astept vreo luna poate am sa gasesc ceva mai bun dar sincer nu mai am rabdare

Link to comment
Share on other sites

de acuma am dat comanda .... :blink: o sa fie fara climatronic si pdc ! asta e ,,daca mai astept vreo luna poate am sa gasesc ceva mai bun dar sincer nu mai am rabdare

89077[/snapback]

 

 

Ei lasa, ca nu e nici o problema: atunci cand parchezi scoti capul pe geam si ai rezolvat ambele probleme. :)

Mai greu o sa fie iarna, dar....mai e pana atunci.

:)

Edited by MaQ
Link to comment
Share on other sites

Ei lasa, ca nu e nici o problema: atunci cand parchezi scoti capul pe geam si ai rezolvat ambele probleme.  :blink:

Mai greu o sa fie iarna, dar....mai e pana atunci.

:D

89155[/snapback]

de ce ar fi mai greu iarna??? :) :) sincer pdc-l e mai mult pt femei ,,,,care nu stiu cat sa mai dea in spate :D deci care aveti pdc nu mai spuneti la nimeni :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.