Jump to content

check engine


cefi

Recommended Posts

Spre stupoarea mea,mi s`a aprins de ceva vreme check engine`ul.La tester...eroare 171 adaptare amestec,limita superioara multipla (sau multiplicativa,ma rog...) Am fost pus sa schimb sonda lamba.Am schimba`o.S`a aprins iar.Am schimbat filtrul benzina (desi aveam unul nou Bosch,am luat altul BMW)...mi s-a spus ca am presiunea de benzina prea mica,si ar fi bine sa iau alta pompa de benzina.Am cumparat`o si am inlocuit`o.Iar s-a aprins check engine`ul.De obicei,se aprinde cam la 2 zile dupa stergerea eroarei,in majoritatea cazurilor,cand masina sta la relantiu.M-i s-a spus ca debitmetrul e bun,si sincer,nu am semnalat simptome...Aer fals cica nu trage pe nicaieri.La 5 testere am fost,si la niciunul nu am reusit sa`i dau de cap.Am de gand sa cumpar rampa cu cele 4 injectoare,si debitmetrul,numa sa scap de probleme,caci o pregatesc de vanzare,si nu as fi cu sufletul impacat s-o dau cu ceva probleme ascunse,mai ales ca in ultimele luni,i`am schimbat o gramada de piese.A mai intampinat careva problema asta,cu eroarea 171?
Link to comment
Share on other sites

acelasi lucru si la mine.se aprinde si pe tester imi zice de sonda lambda.faza e ca mie mi se stinge si mi se aprinde din cand in cand dar in ultimul timp a fost tot aprins.am 2 sonde si nu stiu exact la care e problema si de aceea mi-l reseteaza si trebuie sa merg imediat dupa ce se aprinde martorul sa o testeze sa imi spuna exact unde este problema dar dupa ce il resetam se aprindea tot pe la ore tarzii si inca nu am apucat sa merg.o sa icnerc sa imi remediez si eu problema cat de curand si o sa urmaresc topicul sa vad care mai poate fi problema inafara de sonde lambda si de filtru de benzina si alte chestii
Link to comment
Share on other sites

si eu recomand un service specializat, altfel schimbi toata masina si nu mai merita sa o vinzi.

 

 

nu prea am unde aici in oradea...am de ales intre Cluj si Debrecen...daca ma duc in Debrecen...nu stiu cum comunic cu ei,caci nu cunosc maghiara...iar astia din Cluj...sincer,n`am incredere in profesionalismul lor.

daca tu ai impresia ca mai exista mecanici adevarati care dupa sunet motor, miros si gust isi dau seama ce are masina, te inseli amarnic, au murit cu totii. <_<

acum mecanici o pun pe tester si isi dau fiecare cu parerea despre ce este vorba, de aia ai schimbat atatea piese si nimic, la o diagnoza la un service BMW este posibil sa iasa exact ce ai si scapi mai usor. deci nu este vorba de profesionalism, este vorba de interpretarea unei hartii si de obicei daca scrie in fisa de diagnoza ca trebuie schimbat, ei schimba, altfel, desi masina nu merge bine, nu a iesit nimic pe tester, incep ei cu banuieli, dar nimic exact.

sfatul meu si al altora, mergi la un service BMW si poate afli despre ce este vorba, si daca este ceva deja schimbat, stai de vorba cu cei care l-au schimbat.

oricum, bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.