Jump to content

Nou sosit in club: 320d A


Bugy

Recommended Posts

Buna tuturor!

 

Cam de vreo 2 luni am devenit proaspat posesor al uni 320d automat. Masina era demo car si se afla pe stoc la Autotransilvania. Am ridicat-o de la Contempo Cars Sibiu, dupa ce in prealabil s-a aprobat leasingul.

Masina are motor 2.0 diesel ,177 HP,350Nm/1750 rpm si ca dotari optionale pachet avantage plus, tapiserie sensatec, covorase velur, alarma, pachet fumatori si bineinteles cutie automata 6 rapoarte.

Pana acum am parcurs aprox.12.000.km , timp in care m-am acomodat relativ repede cu tractiunea spate (dar ma ingrozeste gandul ca vine iarna) iar consumul este mai mult decat rezonabil - undeva pe la 5,6 mixt.

Pozele sunt atasate.

post-15356-1249393491_thumb.jpg

post-15356-1249393507_thumb.jpg

post-15356-1249393532_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Multumesc! Visez de foarte mult timp sa intru in randul proiprietarilor de BMW. Problema era ca pana acum nu mi-am permis unul nou, iar sh nu ma bate gandul. Nici aceasta demo car nu o luam dar erau doar 2 exemplare pe stoc in tara cu cutie automata.

Nici diesel nu as fi vrut(deh, sunt benzinar convins) dar totusi motorul merge bine.

Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina!Sa te bucuri de ea!Zi-ne si noua pretul :)

 

Multumesc mult! Ptretul DDP a fost aproape 30.000 (fara vreo 200.), insa masina avea aproape 2.000.km rulati. Am tinut mult la cutia automata, care intre noi fie vorba este extrem de confortabila si suficient de rapida. Fiind doar 2 masini cu aceasta configuratie pe stoc, din care una era demo si cu pretul ceva mai accesibil, am ales-o pe aceasta.

Sincer, nu stiu cum se comporta iarna, dar am inteles ca ar fi suficienta dotarea cu cauciucuri de iarna de buna calitate.

 

Si apropo, negocierile cu privire la pret, au durat destul de mult(cam vreo luna). Noua , DDP costa ceva mai mult de 35.000 euro si am considerat ca pentru cativa km merita o reducere mai mare de 5.000 euro.

 

Din pacate, as fi vrut benzina ,320i, dar pur si simplu nu au pe stoc si ar fi trebuit sa astept undeva pe la 3 luni, dupa spusele reprezentantului de vanzari. Basca ca nu aveam un discount asa mare. Acum, dupa 2 luni de utilizare, inca mai incerc ceva regrete cu privire la alegerea facuta, fiind asa cum am mai spus , un benzinar convins.

Ma rog, asta e. Cica se vinde mai bine la mana a doua dieselul.

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti cu placere. daca nu ma insel cred ca am vazut masina expusa. am trecut acum de curand prin Sibiu si m-am oprit sa ma uit sa mai vad cat costa la voi o masina SH. totusi mie imi par preturile cam mari la noi vs optiuni oferite iar eu personal nu prea m-as incumeta sa iau de la reprezentantele noastre. Nu mai am incredere in nici una.
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti cu placere. daca nu ma insel cred ca am vazut masina expusa. am trecut acum de curand prin Sibiu si m-am oprit sa ma uit sa mai vad cat costa la voi o masina SH. totusi mie imi par preturile cam mari la noi vs optiuni oferite iar eu personal nu prea m-as incumeta sa iau de la reprezentantele noastre. Nu mai am incredere in nici una.

 

Masina nu a fost in SB decat o zi. Ziua in care am ridicat-o. In rest a fost la Autotransilvania Tg Mures.

Avand in vedere istoricul masinii si nr. de km parcursi (2.000.) m-am incumetat sa o iau. Mai ales ca este vb de reprezentanta si un un dealer oarecare. Beneficiaza de garantia de 2 ani si BMW basic sevice.

In orice caz, sunt adeptul masinilor noi. Altfel cred ca aveam de mult o masina cu 100.000. km la bord (bineinteles, masluiti prin Germania). Eu circul in medie 5.000.-6.000. km pe luna. Intr-un an fac cam 60-70.000.km . Nu prea cred ca o masina de 4 ani din Germania poate avea 100.000. km. Asta e. Cine mai crede in proprietari din Germania avocati sau doctori care circula cu masina in week-end? pentru mine e greu de crezut! Poate daca cunosti istoricul masinii, eventual fostul proprietar, se justifica achizitia, altfel parerea mea e ca e ca o loterie. Ma rog, cei care si-au sh, poate au ceva cunostinte in domeniu. Fiecare cum poate.

 

Dupa o documentare atenta, am constatat, ca preturile sunt ceva mai mari in Germania la aceste masini din prisma dotari/motorizare/km. si asta indiferent daca e BMW Premium Selection sau nu. Poate sa conteze faptul ca o cumperi de acolo? Nu stiu ce sa zic. Am auzit multe zvonuri cu modelele ptr Est Europa, dar ...

Edited by Bugy
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina!Sa te bucuri de ea!Zi-ne si noua pretul :)

 

Multumesc mult! Ptretul DDP a fost aproape 30.000 (fara vreo 200.), insa masina avea aproape 2.000.km rulati. Am tinut mult la cutia automata, care intre noi fie vorba este extrem de confortabila si suficient de rapida. Fiind doar 2 masini cu aceasta configuratie pe stoc, din care una era demo si cu pretul ceva mai accesibil, am ales-o pe aceasta.

Sincer, nu stiu cum se comporta iarna, dar am inteles ca ar fi suficienta dotarea cu cauciucuri de iarna de buna calitate.

 

Si apropo, negocierile cu privire la pret, au durat destul de mult(cam vreo luna). Noua , DDP costa ceva mai mult de 35.000 euro si am considerat ca pentru cativa km merita o reducere mai mare de 5.000 euro.

 

Din pacate, as fi vrut benzina ,320i, dar pur si simplu nu au pe stoc si ar fi trebuit sa astept undeva pe la 3 luni, dupa spusele reprezentantului de vanzari. Basca ca nu aveam un discount asa mare. Acum, dupa 2 luni de utilizare, inca mai incerc ceva regrete cu privire la alegerea facuta, fiind asa cum am mai spus , un benzinar convins.

Ma rog, asta e. Cica se vinde mai bine la mana a doua dieselul.

desi si eu sunt fan benzina trebuie sa recunosc ca e mai puternic motorul de 320 d decat de 320 i

sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de ea.

Link to comment
Share on other sites

Da..ai dreptate...scuzele mele ! :) acum m-am documentat! Dar foarte ciudat motorul diesel mai puternic decat benzina.Tot benzina as alege oricum.

 

320d= 0-100km/h in 7.9 ( 8.2 xDrive )

320i= 0-100km/h in 8.2

 

 

datele sunt luate de aici http://www.bmw.ro/ro/ro/newvehicles/3serie...nical_data.html

Edited by claudiubmw
Link to comment
Share on other sites

Da..ai dreptate...scuzele mele ! :) acum m-am documentat! Dar foarte ciudat motorul diesel mai puternic decat benzina.Tot benzina as alege oricum.

 

320d= 0-100km/h in 7.9 ( 8.2 xDrive )

320i= 0-100km/h in 8.2

 

 

datele sunt luate de aici http://www.bmw.ro/ro/ro/newvehicles/3serie...nical_data.html

si eu la fel ...benzina as alege dar 325 i :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.